5 قدم برای کسب سود از بازار نفت خام

5 قدم برای کسب سود از بازار نفت خام

معاملات نفت خام همواره یکی از بهترین روش ها برای کسب سود بوده است، روش جذابی که جدا از وضعیت بازار و تنها به دلیل جایگاه ویژه خود در سیستم اقتصادی و سیاسی جهان‌ توجه معامله گران از اقصی نقاط جهان را به خود جلب کرده است.

‌نوسانات بازار انرژی نیز در سال های اخیر افزایش چشمگیری یافته و نوید بخش روندهای قوی و بازدهی های مکرر در کوتاه مدت و سوددهی در بلند مدت است.

البته معامله گران این بازار به دلیل عدم شناخت ویژگی های منحصر به فرد آن و وجود دام های معاملاتی که موجب از بین رفتن سود به دست آمده می شود، هیچ گاه نتوانسته اند از تمام مزایای نوسانات نفت خام بهره مند شوند. علاوه بر آن، تمام ابزارهای معاملاتی بازار انرژي مشابه هم ساخته نشده اند و ممکن است با در نظر گرفتن بخشی از این اوراق روندی مثبت را پیش بینی نمایند.

نکات کلیدی

  1. اگر قصد معامله در بازار نفت را دارید در نظر داشته باشید که این کالای اساسی می تواند نقدینگی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و دست شما را برای بهره بردن از چندین استراتژی معامالاتی باز بگذارد.
  2. ابتدا بررسی نمایید که آیا نفت خام‌ ( چه گریدی از نفت) و مشتقات آن مانند معاملات آتی و یا آپشن و یا معاملاتی نظیر ETN و ETF برای شما مناسب است.
  3. سپس توجه خود را معطوف اصول بنیادی بازار نفت نظیر عوامل موثر در عرضه و تقاضا و بازی های قیمتی کنید و اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال را نیز زیر نظر داشته باشید.

حال به شرح 5 نکته اساسی برای کسب سود از این بازار می پردازیم:

 1. عوامل موثر در نوسانات نرخ نفت خام

پیش بینی عرضه و تقاضا نقش اساسی در تعیین قیمت نفت و میزان نفت تولید شده توسط تولیدکننده ها و وضعیت اقتصاد جهانی نیز تأثیر مستقیم بر پیش بینی عرضه و تقاضا دارد. به طور کلی افزایش عرضه و کاهش تقاضا معمامله گران را به سمت فروش سوق می دهد در حالیکه افزایش تقاضا و کاهش تولید سبب افزایش سفارشات خرید می شود.

همگرایی شدید عوامل موثر درتعیین قیمت می تواند موجب تشکیل روندهای صعودی قدرتمند شود،‌ مانند رسیدن نرخ نفت به بشکه ای 145.81 دلار در جولای 2008 و همگرایی شدید عوامل منفی در تعیین قیمت نیز موجب تشکیل روندهای نزولی قدرتمند خواهد شد، ‌مانند رسیدن نرخ نفت به بشکه ای 37.75 در آگوست 2015. لازم به ذکر است که اکثر اوقات قیمت تحت تاثیر همزمان عوامل مثبت و منفی تعیین می شود و نمودار آن روندهای ملایم تری را به تماشا می گذارد.

در بهار 2020 شیوع ویروس کورونا و رکود اقتصاد جهانی  موجب کاهش قیمت نفت شد از این رو اوپک و دیگر متحدانش که ثبات قیمت را در گرو کاهش تولید می دیدند، میزان تولید خود را تا کف 20 ساله نفت کاهش دادند.

 2. شناخت معامله گران

معامله گران حرفه ای و معامله گران معاملات هجینگ (معاملات دو طرفه) برخلاف سرمایه گذارانی که درصدد جبران ضرر و زیان خویش از طریق خرید و فروش فیزیکی این کالای اساسی برآمده اند، تسلط بیشتری به بازارهای آتی دارند و روند های کوتاه مدت و بلند مدت را پیش بینی می کنند.معامله گران خرد و سرمایه گذاران در این بازار نقش کمرنگ تری نسبت به بازارهایی نظیر بازار فلزات اساسی و اوراقی که بتای بالایی دارند و بیشتر تحت تاثیر هیجانات هستند، دارند.

 

زمانی خرده فروشان میتوانند نقش نسبتا بسزایی در این بازار ایفا کنند که نرخ نفت روندهای قوی و به اصطلاح شارپ افزایشی یا کاهشی داشته باشد و موجب جذب سرمایه های خرد و کلان به این بازار شود. موج های پیاپی طمع و ترس می تواند سبب تشدید روند نرخ نفت شده و منجر به رسیدن قیمت به نقاط سقف و کف تاریخی شود.

 3. انتخاب نفت برنت و یا نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت

نفت خام در دو بازار اولیه معامله می شود: بازار نفت خام برنت و نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت (WTI). منشا نفت WTI حوضه پرمین آمریکا و چند منبع داخلی دیگر است در حالیکه نفت برنت از بیش از 12 منطقه در آتالانتیک شمالی استخراج می شود. تفاوت این دو نوع نفت در میزان سولفور و چگالی APIاست. درصورتی که میزان سولفور و چگالی نفت کمتر از حد معینی باشد معمولا به آن نفت، نفت خام شیرین گفته می شود. در سال های اخیر، نفت برنت معیار مناسب تری برای قیمت گذاری نفت در سراسر جهان شمارده شد در حالیکه در سال 2017 نفت WTI با اختلاف چشمگیری نسبت به نفت برنت در معاملات آتی (پس از دو سال صدرنشینی نفت برنت)‌ معامله شد.

گریدهای مختلف نفت طی سال های متمادی در یک محدوده و با اختلاف اندک نوسان کردند اما درپایان سال 2010 و پس از تغییر ناگهانی نسبت عرضه به تقاضا، قیمت گریدهای مختلف نفت فاصله بیشتری از یکدیگر گرفتند. افزایش میزان تولید نفت آمریکا با استفاده از تکنولوژی جدید فرکینگ موجب افزایش WTI و کاهش شدید نفت برنت شد.

یکی از قوانین حاکم در آمریکا که به تحریم نفتی دهه 70 میلادی باز میگشت نیز یکی دیگر از عوامل موثر در تغییر قیمت نفت برنت و WTI به شمار می آمد، تحریمی که به تبع آن شرکت های تولیدکننده نفت اجازه فروش نفت به بازارهای خارجی را نداشتند. لازم به ذکر است که این ممنوعیت در سال 2015 برداشته شد.

اکثر قراردادهای آتی NYMEX،‌ معیار خود را نفت WTI قرار داده اند و اکثر معامله گران قراردادهای آتی بر این قرارداد و مشتقاتش اتکا کرده اند. از سوی دیگر ETF ها وENT ها سهامداری را به معامله نفت خام ترجیح میدهند اما ساختار این صندوق های سرمایه گذاری به دلیل کانتانگو وتئوری وارونگی، محدودیت های قابل توجهی را برایشان به وجود می آورد.

 4. خواندن نمودار بلند مدت

نرخ نفت WTI پس از جنگ جهانی دوم افزایش یافت و به بیش از  20 دلار به ازای هر بشکه صعود کرد ،سپس تا زمان تحریم  دهه 70 میلادی در رنج محدودی معامله شد و ناگهان با یک رشد سهمی وار به بشکه ای 120 دلار رسید. در اواخر دهه گذشته نرخ این طلای سیاه به میزان قابل توجهی رشد کرد اما پس از آن کاهشی زجرآور را تجربه کرد. نرخ نفت خام در سال 1999 وارد یک روند صعودی شد و درژوئن 2008 به بالاترین نرخ خود به بشکه ای 157.73 دلار رسید. پس از آن نرخ این ماده گرانبها بین 157 و 20 دلار نوسان کرده و در سال 2017 در محدوده 55 دلار به ثبات نسبی رسید و نهایتا در 13 فوریه 2020 به ازای  بشکه ای 51.52 دلار معامله شد.

 5. انتخاب نقطه شروع

معاملات قرارداد های آتی نفت خام شیرین NYMEX WTI به بیش از 10 میلیون قرارداد در ماه می رسد که نقدشوندگی بالایی دارد اما از سوی دیگر به دلیل وجود 1000 بشکه در هر قرارداد و حداقل نوسان قیمتی 0.1 به ازای هر بشکه از ریسک بالایی برخوردار است. گفتنی است که در NYMEX بیش از 12 ماده بر پایه انرژی معامله می شود که همگی سفته بازان حرفه ای و برخی  از آنها معامله گران و سرمایه گذاران علاقه مند به خود را دارند.

صندوق سرمایه گذاری نفتی آمریکا، یکی از محبوب ترین روش ها برای سرمایه گذاری نفت خام را پیشنهاد می دهد: سرمایه گذاری از طریق سهام که به طور متوسط حجم روزانه آن بیش از 20 میلیون سهم می باشد. این سهام قراردادهای آتی WTI را دنبال میکند اما به دلیل اختلاف قیمت نرخ ماه آینده و قراردادهایی با سررسید دورتر که دامنه قیمتی را کاهش می دهد، در مقابل کنتانگو از خود ضعف نشان می دهد.

شرکت های نفتی و بخش های سرمایه گذاری پیشنهادات متفاوتی برای فعالیت در این صنعت دارند؛ پیشنهاداتی از قبیل تولید، اکتشاف و خدمات عملیات نفتی که هرکدام روندهای متفاوتی داشته و فرصت های مختلفی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند. این در حالی است که اکثر شرکت ها روند کلی نفت خام را دنبال می کنند و می توانند شاهد واگرایی های بزرگ در بازه های طولانی باشند. این نوسانات زمانی اتفاق می افتد که بازار سهام با فشار خرید و یا فشار فروش روندهای قوی و شارپ را تجربه می کند که نهایتا منجر به همبستگی میان بازارها شده و رفتارهایی مشابه هم را در بخش های متفاوت نشان می دهند.

نام برخی از شرکت های سرمایه گذاری بزرگ آمریکا و میانگین حجم معاملات روزانه آنها در 14 فوریه 2020، به شرح زیر میباشد:

  • SPDR Energy Select Sector Fund: 14,959,4934
  • SPDR S&P Oil and Gas Exploration and Production ETF: 29,009,1455
  • VanEck Vectors Oil Services ETF: 9,882,9046
  • iShares U.S. Energy ETF: 552,7197
  • Vanguard Energy Index Fund ETF: 543,7338

ارزهای بانک مرکزی فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری بلندمدت بر روی نفت خام فراهم می آورد. دلار آمریکا در مقابل پزوی کلمیبا و مکزیک و جفت ارزهایی نظیر USD/COP  و USD/MXN  سال هاست که روند قیمتی نفت خام را دنبال می کنند و به سفته بازان فرصت نقدشوندگی آسان از طریق دنبال کردن روندهای صعودی و نزولی را می دهند. روندهای نزولی نفت خام فرصت خرید این جفت ارزها و روندهای مثبت نفت خام فرصت فروش آنها می باشد.

نکته آخر

کسب سود در معاملات بازار انرژي و نفت خام نیازمند مهارت و تجربه است و معامله گران این بازار باید با معاملات آتی نفت خام و مشتقات فراوانش، محرک های قیمتی این کالا،‌ ورود و خروج سرمایه، تاریخچه قیمتی و تفاوت بین انواع نفت خام آشنا شوند.

منبع: ALAN FARLEY

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.