گزارش امیدوار کننده بیکاری آمریکا

پس از همه گیری آنفولانزای اسپانیایی در سال 1918 تاکنون هیچ ویروسی نتوانسته در سطح جهانی موجب ضربه زدن به اقتصاد شود. کرونا که اکنون حدود یکسال است بلاجبار همراه ماست اقتصاد تقریبا تمام کشورها را تحت تأثیر قرار داده است. اما برخلاف آنفولانزای اسپانیایی این ویروس به سرعت شناسایی شد و واکسن های متعددی برای جلوگیری از ابتلا به آن کشف شد که این امر موجب بازگشت آهسته اقتصاد به وضعیت پیش از کرونا شد.

به نقل از گزارش نیویورک تایمز، در هفته گذشته، میزان ابتلا به این ویروس نسبت به میانگین دو هفته گذشته 14% و نسبت بستری شدن بیماران بدحال 29% کاهش یافته است، علاوه برآن میزان مرگ و میر نیز روندی نزولی را طی میکند.

باتوجه به اطلاعات مذکور، گزارش بیکاری آمریکا بسیار امیدوارکننده بود و حدود 379 هزار فرصت شغلی جدید در ماه فوریه برای متقاضیان فراهم شد که سریعترین و بالاترین نرخ رشد از اکتبر به شمار می آید. فرصت های شغلی جدید نرخ بیکاری را که در ژانویه 6.3% بود به 6.2% کاهش داد. گفتنی است که پیش بینی ها حاکی از فراهم کردن 182 هزار فرصت شغلی بود.

این بدان معناست که روند بهبود اقتصاد درست مانند روند ریشه کن کردن ویروس روندی آهسته خواهد بود. با در نظر گرفتن این نکته که در حال حاضر حدود 9 میلیون نفر نیروی واجد شرایط بیکار در آمریکا وجود دارد، زمان قابل ملاحظه ای لازم است تا آمریکا که بزرگترین اقتصاد جهان را دارد به وضعیت اقتصادی نرمال بازگردد.

واشنگتن پست در گزارش خود چنین نوشت: «اگرچه گزارش بیکاری آمریکا در ماه فوریه امیدوارکننده بود اما همچنان چنگی به دل نمی زند. اگر روند کاهش نرخ بیکاری در ماه های آتی نیز همانند ماه گذشته باشد (379 هزار شغل جدید در یک ماه)  دو سال طول میکشد تا به اوضاع پیش از کرونا بازگردیم اما با این حال بازهم به اهداف خود نمی رسیم زیرا سن افراد بیکار نیز در حال افزایش است. در نتیجه ما اکنون به مشاغل بیشتری نسبت به زمان پیش از کرونا نیازمندیم و تنها حفظ فرصت های شغلی پیشین اهمیت چندانی ندارد.»

این اعداد به طور چشمگیری در قیمت قراردادهای آتی طلا موثرند، شایان ذکر است که نرخ فعال ترین قرارداد آتی که متعلق به ماه آپریل است در حال حاضر کمتر از1700 دلار به ازای هر انس است. نرخ این قرارداد طی ساعات معاملاتی به 1698.20 دلار نیز رسید که نشان از کاهش 0.15 درصدی دارد. از سوی دیگر نرخ طلای فیزیکی نیز به نرخ های آتی نزدیک شده و در محدوده 1698.64 دلار معامله می شود. در حقیقت، طی هفته گذشته شاهد جابه جایی قیمت های فیزیکی با قیمت های آتی طلا بودیم. گفتنی است که مهمترین عامل در کاهش نرخ طلا در حال حاضر افزایش ارزش دلار است که خود متأثر از افزایش نرخ بازده اوراق خرانه است.

 

نمودار طلا آتی

 

KGX یا شاخص طلای کیتکو در حال حاضر نرخ طلای فیزیکی را حدود 1700.10 دلار به ازای هر انس در نظر می گیرد که حدود 3.20 دلار در روز بالاتر است. اگر به طور دقیق تر بررسی نماییم این افزایش ارزش دلار است که موجب کاهش 7.5 دلاری طلا شد اما با خرید معامله گران نرخ طلا بالاتراز سطح 1700 دلار به ازای هر انس رسید.

زیر سایه شاخص دلار ِامروز که حدود 0.5% افزایش داشت و به 92.025 واحد رسید، طلا به خوبی معامله شد. تنها زمان است که مشخص می‌کند طلا مجدد در سطح 1700 دلاری مورد حمایت قرار می گیرد و یا این سطح برای آن حکم مقاومت را خوهد داشت. در حال حاضر باید بدانیم که طلا در یک روند نزولی قرارداد و قیمت ها کاهشی خواهند بود.

 

نمودار شاخص دلار آتی

 

نویسنده: گری واگنر

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.