کمرنگ شدن رشد طلا در کنار درخشش روزانه نقره

با توجه به انتظارات از رشد پلاتینیوم، بقیه فلزات ارزشمند نیز در بازارهای آتی مورد توجه و حمایت سرمایه‌گذاران قرار گرفتند.

در این میان قراردادهای آتی نقره پیشتاز بود و توانست روز گذشته بازدهی 3.6 درصدی را از آن خود کند. پیشتازی این فلز ، صندوق قابل معامله الکترونیکی به نام SLV را نیز تحت تأثیر قرار داد و بازدهی آن را به 3.9% رساند. این صندوق به ازای هر واحد 0.98 سنت افزایش یافته و اکنون به نرخ 26.25 دلار رسیده است.

روز گذشته در ساعت 4:10 بعد از ظهر (ساعت استاندارد شرقی EST)، پایه قراردادهای آتی نقره که فعالترین قرارداد کامکس از مارس 2021 به شمار می رود، بدون فاکتور گرفتن از بازدهی خالص روز گذشته که حدود 0.98 سنت بود، در نرخ 28.245 دلار ثابت شد. البته لازم به ذکر است که قیمت ابتدایی روز گذشته از قیمت پایانی روز جمعه فاصله گرفته بود و در حین ساعات معاملاتی این فاصله با رسیدن نرخ نقره به 27.33 دلار پر شد و سپس شاهد ادامه روند صعودی این فلز بودیم.

نرخ قراردادهای آتی طلا نیز بهبود یافت و روز گذشته بازدهی 30 دلاری را از آن خود کرد. فعالترین قرارداد طلا از ماه آوریل، برای اولین بار پس از 16 فوریه و رسیدن به زیر سطح 1800 دلاری، در این محدوده نوسان کرد و در همان نرخ بسته شد. در حال حاضر قراردادهای آتی آوریل در نرخ 1807.30 دلار به ازای هر انس ثابت شده اند که بازدهی خالص آن حدود 1.68% معادل 29.90 دلار است. از سوی دیگر صندوق الکترونیکی طلا نیز روز گذشته حدود 1.49% بازدهی داشت.

اگرچه روز گذشته شاهد عملکرد درخشان طلا بودیم اما با پیشروی نقره این فلز تلألو خود را از دست خواهد داد. از منظر تحلیل تکنیکال نیز شاهد آن بودیم که نقره در روند صعودی پرقدرتی قرار گرفته و در روز 25 ژانویه خط میانگین 50 روزه اش خط میانگین 100 روزه اش را به سمت بالا شکسته است.

در اواخر ژانویه، نقره به سختی در محدوده 25.50  دلار به ازای هر انس معامله می شد اما پس از صعود چشمگیر در اول فوریه نرخ نقره به 29.40 دلار رسید، با این حال دیری نگذشت که با فشار عرضه، نرخ این فلز به 26.33 دلار به ازای هر انس رسید. پس از آن شاهد یک دوره 12 روزه معاملاتی بودیم که نرخ این فلز در محدوده 27 دلاری نوسان کرد.

در حقیقت، جمعه گذشته نرخ این فلز طی ساعات معاملاتی به 26.10 دلار هم رسید اما مجددا تا 27 دلار افزایش یافت. پس از معاملات روز جمعه، روز گذشته نیز نرخ این فلز با صعودی چشمگیر به نرخ 28 دلار به ازای هر انس رسید.

نرخ طلا و نقره با توجه به احساسات حاکم بر بازار افزایش یافت. نگرانی های حاکم بر بازار طلا و نقره بیشتر از افزایش بازده اوراق خزانه بود. در مورد نقره، می توان اینگونه گفت که استفاده صنعتی به همراه نگرانی از تورم، فاکتورهای محرک رشد این فلز بودند.

هدف نقره رسیدن به سطوح 30 و 33 دلاری است. البته تصور می شود که پس از رأی گیری و تعیین تکلیف بسته محرک اقتصادی، این فلز می تواند به قله های بالاتر نیز دست یابد. گفتنی است که تمام اعضای خانواده فلزات گرانبها از ضعیف شدن ارزش دلار منفعت بردند. شاخص دلار روز گذشته حدود 10/3 از ارزش خود را از دست داد و در حال حاضر به 90.10 واحد رسیده است.

 

نویسنده: گری واکنر

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.