کاهش 100 دلاری در انتظار طلا

هفته گذشته، پس از آنکه در روز سه شنبه نرخ طلا به زیر سطح 1800 دلار رسید، این فلز تحت فشار فروش شدیدی قرار گرفت. با وجود اینکه تحلیلگران روند طلا در هفته جاری را صعودی می بینند اما بازهم احتمال کاهش نرخ تا 1700 دلار وجود دارد.
تحلیلگران علت فشار فروش در هفته گذشته را افزایش ارزش دلار و روند نزولی بازده اوراق می دانند. رونا اوکانل مدیر تحلیل بازار اروپا، خاورمیانه، آفریقا و آسیا در StoneX معتقد است روند نزولی نمودار طلا زمانی شدیدتر شد که معامله گران طبق تحلیل تکنیکال شروع به فروش کردند.
وی بیان کرد: «بار دیگر، محرک اصلی طلا دلار بود که بهبود وضعیت اقتصادی و مالی را در ارزش خود گنجانده بود. در برابر چنین وضعیتی، روند نمودار نزولی تر شد. طلا به زیر 1800 دلار رسید و این روند می تواند توسط معامله گران تکنیکال ادامه دار باشد.»
به نقل از اوکانل، بخش عظیمی از این روند نزولی ناشی از تشکیل الگوی Death Cross (صلیب مرگ) است. این الگو زمانی تشکیل می شود که میانگین متحرک 50 روزه از زیر میانگین 200 روزه عبور می کند. اگر چنین الگویی تشکیل شود، در آن زمان فشار فروش تکنیکالی در قیمت های لحظه ای افزایش می یابد.
مدیر معاملات فلزات جهانی کیتکو، پیتر هاگ معتقد است که در کوتاه مدت، دلار یکی از محرک های اصلی طلا باقی خواهد ماند. وی بیان کرد: « طی دو روز گذشته، شاهد افزایش قابل ملاحظه ارزش دلار بودیم. در مقابل آن ارزش یورو به تبع کاهش 40 دلاری نرخ طلا در روز سه شنبه حدود 2% کاهش یافت. به نظر می رسد که طلا با دلار معامله می شود.»
افزایش بازده اوراق ده ساله که موجب سرازیر شدن جریان نقدی به سمت دلار شد نیز موجب افزایش ارزش این ارز گردید.
دنیل پاویلونیز، معامله گر ارشد کالا در RJO Futures نیز اضافه کرد: «یکی دیگر از قطعات پازل کاهش نرخ طلا، پدیده انقباض قیمتی نقره بود که طلا را نیز تحت تأثیر قرار داد به گونه ای که با افزایش نرخ این فلز طلا نیز رشد و با کاهش آن طلا هم افت کرد. »
هاگ افزود: معاملات هفته جاری به احتمال زیاد نتیجه ورود معامله گرانی است که در کمترین قیمت شروع به خرید می کنند. پاویلونیز نیز در ادامه بیان کرد که طلا در حال حاضر در محدوده نزولی-خنثی نوسان می کند که در اینجا شاهد یک جهش قیمتی خواهیم بود. در نهایت بسته حمایتی نقش مهمی در روند طلا ایفا خواهد کرد. این بسته به گونه ای تصویب شد که به حمایت جمهوری خواهان هیچ نیازی نبود.
وی در ادامه بیان کرد:« این بسته تا اواسط مارس تأثیری در اقتصاد نخواهد گذاشت اما حتی پیش از آن زمان هم، تأثیر سازنده ای در بازار فلزات خواهد داشت. علاوه برآن، پرونده کورونا و ظهور گونه های جدیدش همچنان باز است. و این به معنای همکاری اقتصادی بانک مرکزی و دولت می باشد. که این امر موجب حرکات مثبت در روند قیمتی فلزات خواهد بود.
پاویلونیز معتقد است، عنوان “بسته حمایتی” که همه جا به چشم می خورد موجب بالا و پایین شدن بازار طلا شده است و این نوسان تا زمانی که این بسته واقعا فعال شود ادامه دار خواهد بود و آن زمان است که روند طلا صعودی خواهد شد. کوین گردی، مدیر معاملات آتی و آپشن در Phoenix نیز اظهار داشت که بسته های محرکِ بیشتر، به معنی کاهش بیشتر ارزش دلار و حمایت از طلا خواهد بود. بارت ملک، سرپرست استراتژیست‌های بازار جهانی در TD Securities نیز معتقد است که وضعیت اقتصادی جهانی نیز حامی افزایش نرخ طلا خواهد بود.
ملک ادامه داد: «در آخر، همچنان مشکلات اقتصادی زیادی وجود خواهد داشت. این سومین ماه متوالی است که اخبار اقتصادی ناامید کننده به گوشمان می رسد و نمودار اقتصادی در خطر ساختن کف مجدد قرار دارد. اما بازار تا زمانی به این نکته توجه نشان نمی دهد تا جمع بدهی هایمان به عدد بزرگی ختم شود. و در این بازار است که باندبازی شکل خواهد گرفت».
یکی از اخبار ناامید کننده اقتصادی که ملک به آن اشاره کرد گزارش اشتغال در ژانویه است. طبق این گزارش تنها 49000 نفر به جمع افراد شاغل پیوسته اند.
سطوح قیمتی
به نقل از هاگ، طلا حمایت قدرتمندی در محدوده 80-1775 دلار دارد. اولین مقاومت در محدوه 25-1822 دلار و سپس در محدوده های 1850 و 1900 دلاری قرار دارند.
گردی نیز می گوید، کف های پنجشنبه سطوح حمایتی خوبی را ایجاد کرده اند و در روند صعودی، طلا ملزم به شکستن مقاومت خود در سطح 1850 دلاری می باشد.
از طرف دیگر، اوکانل نیز بیان کرد که طلا فشار فروش زیادی را متحمل شده است و در محدوده چهار میانگین اصلی بین 1837 و 1854 دلار دارای مقاومت است.
محدوده خطر
تحلیلگران هشدار دادند که خطر ریزش بیشتر و سریع قیمت ها همچنان باقی است و نرخ این فلز می تواند از سطح 1600 دلاری نیز کمتر شود. پاویلونیز بیان کرد که اگرچه احتمال وقوع چنین سناریویی پایین است اما اگر قیمت زیر 1766 دلار بیاید، احتمال وقوع چنین واقعه ای افزایش می یابد. از سوی دیگر اگر قیمت در بالای نرخ 1970 دلار بسته شود، روند بازار صعودی خواهد بود.
ملک هشدار داد که از منظر تحلیل تکنیکال، همچنان خطر کاهش 100 دلاری برای طلا وجود دارد. اما وی چنین کاهشی را نامحتمل دانست و افزود: « فکر نمی کنم که چنین اتفاقی بیافتد و هنوز هم دوست دارم طلا به هدف 2000 دلاری خود برسد. اگر موج اصلی بعدی حرکت طلا نزولی باشد بسیار متعجب خواهم شد زیرا انتظار دارم که موج اصلی بعد بالاتر تشکیل شود».
داده هایی که باید به ذهن سپرد
هفته جاری اطلاعات مهمی منتشر خواهد شد، اطلاعاتی نظیر نرخ تورم آمریکا در روز چهارشنبه و نرخ بیکاری در پنجشنبه.
یکی از اقتصاددانان ING بیان کرد: «نرخ تورم آمریکا در حال تبدیل شدن به یک پارامتر مهم و اصلی برای بازارهای مالی است و به نظر می رسد که میزان افزایش آن بیشتر و دوره آن طولانی تر از زمانی است که فدرال رزرو در حال حاضر انتظار دارد. برای این هفته انتظار داریم که نرخ ماه به ماه CPI حدود 0.4% و نرخ گازوئیل 10% افزایش یابند. این امر نرخ سالانه CPI را 1.6% افزایش خواهد داد».

نویسنده: آنا گولبوا
منبع: کیتکو
مترجم: صدف گل منش

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.