کاهش نرخ نفت با افزایش ارزش دلار؛ اوپک پلاس و عرضه مورد انتظار

نیویورک- روز جمعه با افزایش ارزش دلار نرخ نفت کاهش یافت اگرچه پیش بینی ها حاکی از آن است که میزان عرضه اوپک پلاس نیز در پاسخ به افزایش قیمت نفت با وجود کاهش شیوع کرونا رو به رشد خواهد بود. نرخ قراردادهای آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت با 3.2% معادل 2.03 دلار به 61.50 دلار رسید.

نرخ قراردادهای آتی آپریل نفت برنت که روز گذشته تاریخ آن گذشت با 75 سنت معدل 1.1% به بشکه ای 66.13 دلار رسید. پرفروش ترین قرارداد آتی که مربوط به ماه می است نیز با 1.69 دلار کاهش به بشکه ای 64.42 دلار رسید.

با افزایش بازده اوراق قرضه دولتی تا قله یکساله، ارزش دلار افزایش یافت و در نتیجه نرخ نفت که با دلار خرید و فروش می شود برای دارندگان ارزهای دیگر گران تر شد.

با این حال نرخ نفت برنت 4.8% و نفت وست تگزاس اینترمدیت 3.8% در هفته گذشته افزایش یافتند. شایان ذکر است که به دلیل اختلال در عرضه نفت در آمریکا و همینطور امید به آینده ای بدون کرونا با شیوع واکسیناسیون، نرخ هر دو نفت با 20% رشد همراه بود.

باب یوگر، مدیر قراردادهای آتی انرژی در Mizuho نیویورک، بیان کرد: «اکنون زمان خطرناکی است و به نظر نمی رسد زمان مناسبی برای خرید دارایی های پر ریسک باشد». به عقیده یوگر اوپک و متحدانش در جلسه هفته آینده بر سر افزایش میزان عرضه باهم به توافق خواهند رسید.

علاوه بر یوگر، سرمایه گذاران دیگر نیز معتقدند که نتیجه جلسه آینده اوپک پلاس افزایش عرضه نفت خواهد بود. براساس گزارش های سازمان اطلاعات آمریکا، میزان تولیدات نفت خام آمریکا در دسامبر 2020 با کاهش همراه بود اما گزارش جدید این سازمان نشان از افزایش میزان ذخایر نفتی این کشور دارد. گذشته از اخبار بنیادی در خصوص نفت، برخی تحلیلگران معتقدند که میزان تقاضا در بازار نیز چندان حامی نرخ نفت در سطوح فعلی نیست.

به نقل از یکی از تحلیلگران جی.پی. مورگان پس از طوفان هفته گذشته در آمریکا و آسیب دیدن برخی تجهیزات در سواحل خلیجی آمریکا سرعت تقاضای پالایشگاه ها کاهش یافته و این عامل نیز بر نرخ نفت موثر خواهد بود. به بیان دقیق تر، پالایش 4 میلیون بشکه نفت به صورت روزانه متوقف شده و حداقل تا 5 مارس طول می کشد تا  میزان تولید به روال قبل بازگردد اگرچه همواره ریسک تأخیر در تولید پابرجاست.

با این حال کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا بیان کرد که صندوق های سرمایه گذاری و برخی از مدیران مالی، موقعیت های خرید قراردادهای آتی و آپشن نفت را در هفته منتهی به 23 فوریه افزایش داده اند.

 

نویسنده: جسیکا رسنیکالت

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.