کاهش نرخ طلا و افزایش میزان تقاضا در هند

با نزدیک شدن نرخ طلا به کمترین قیمت یکساله اش در هفته گذشته، خریداران خرد هندی مجددا شروع به خرید فیزیکی طلا کردند. این درحالی است که کاهش نرخ طلا موجب افزایش فعالیت در مراکز دیگر به خصوص سنگاپور شد.

دلالان هندی این فلز گرانبها 5 دلار به ازای هر انس به نرخ های داخلی اضافه کردند که 12.5% آن هزینه واردات و 3% آن مالیات بر فروش است. لازم به ذکر است که این نرخ در هفته قبل  حدود 4 دلار بود. در روز جمعه نیز نرخ قراردادهای ملی آتی هند به ازای 10 گرم به 44،217 روپیه رسید.

مانگش دِوی، کارشناس جواهرات در ساتارا در غرب ایالت مهاراشترا نیز در مورد کاهش نرخ طلا بیان کرد: «میزان تقاضا به طرز چشمگیری در روزهای اخیر افزایش یافته است. بیشتر متقاضایان خرید طلا خریداران خرد هستند که اکثر آنها را نیز زوج های در شرف ازدواج تشکیل می دهند.»

به نقل از یکی از دلالان بانک وارد کننده شمش در بمبئی، طلافروشان در ابتدای هفته گذشته اقدام به خرید کردند اما در حل حاضر دست نگه داشته و در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها هستند، زیرا آنها تمایلی به افزایش میزان دارایی های خود با نرخ های بالا ندارند.

از سوی دیگر، در سنگاپور نیز به علت کاهش نرخ  ملی طلا، حق صرافی 2-1.60 دلاری تغییر یافت.

برایان لان، مدیر عامل GoldSilver بیان کرد: « با توجه به کاهش اندک نرخ فلزات گرانبها، شاهد افزایش میزان تقاضای طلا و نقره به خصوص در میان مشتریان خرد هستیم. عمده فروشان نیز در حال کاهش موقعیت های فروش خود می باشند.»

به گفته دلالان، حق صرافی طلا در چین هم که به علت میزان تقاضای ضعیف یکسال ثابت مانده بود نیز افزایش یافت و به 7-6 دلار به ازای هر انس رسید. در هنگ کنگ، شمش طلا در همه جا با تخفیف 3 دلاری و حق صرافی 2 دلاری توسط دلالان معامله شد.  یک معامله گر اهل توکیو در Tokuriki Hontenبیان کرد که  حق صرافی در ژاپن نیز به 0.50 دلار رسیده و کاهش نرخ های داخلی طلا در این کشور نیز موجب افزایش میزان تقاضا گشته است. وی افزود: «سرمایه گذاران خرد، نرخ های فعلی را فرصت مناسبی برای خرید می‌پندارند.»

 

نویسنده: راجندرا جادهاو، بهارات گوتام

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.