کاهش میزان تقاضای طلا در هند؛ اقبال به سوی نقره

هفته گذشته، میزان تقاضای طلا در هند به دلیل نوسان قیمت های داخلی کاهش یافت، در حالیکه نقره همچنان توجه سرمایه گذاران سنگاپور و ژاپن را به خود جلب کرده است. از سوی دیگر، به دلیل آغاز تعطیلات سال قمری در چین نیز میزان فعالیت در قطب های طلا کاهش یافته است.
نرخ قراردادهای آتی ملی هند پس از آنکه در اوایل هفته به حدود 48000 روپیه رسیده بود؛ روز جمعه به 47300 روپیه به ازای 10 گرم رسید. گفتنی است که در دو هفته قبل نرخ این قراردادها به حفره هشت ماهه خود در نرخ 46600 روپیه رسیده بود.
به نقل از آشوک جین، مالک Chenaji Narsinghji خرده فروش طلای بمبئی «قیمت های کنونی برای خرید جذاب هستند اما مردم به پایین آمدن بیشتر قیمت ها امیدوارند، از این رو در خرید تعلل می کنند».
دلالان میزان کارمزد خود بر قیمت های رسمی داخلی را حدود 5 دلار به ازای هر انس افزایش دادند، که 12.5% آن عوارض واردات و 3% عوارض فروش است که البته این نرخ از نرخ دو هفته پیش که بالاترین نرخ کارمزد در شش ماه گذشته و حدود 6 دلار بود، کمتر است.
به گزارش یکی از دلالان بمبئی و یک بانک وارد کننده شمش، میزان تقاضای جواهرات نیز نوسان دارد، اما سرمایه گذاران در حال کسب سود از محل این نوسانات هستند .
خریداران طلا در چین نیز علاوه بر نرخ معیار طلا، متحمل پرداخت 5-8 دلار کارمزد به ازای هر انس این فلز گرانبها شدند. به نقل از پیتر فانک، مدیر معاملات Wing Fung Precious Metals، بازار طلا از اخبار تعطیلات جلوتر بود اما برخی فعالیت های سرمایه گذاری در بورس طلای شانگهای میزان کارمزد طلا را افزایش داد.
در هنگ کنگ نیز شمش با تخفیف 3 دلاری و 1 دلاری کارمزد توسط دلالان فروخته شد.در سنگاپور هم نرخ کارمزد بین 1.4 و 1.8 دلار در نوسان بود.
برایان لان، مدیر مرکز دلالی GoldSilver،در سنگاپور اظهار داشت که پس از آغازی آرام درابتدای هفته، به دلیل آغاز سال نو چینی میزان خرید خرد افزایش یافت.
از طرف دیگر، وینست تای، مدیر فروش یکی دیگر از مراکز دلالی چین بیان کرد که میزان توجه به نقره ثابت و مانند چند روز اخیر بالا مانده است.
پس از آنکه در دو هفته گذشته نرخ خرده فروشی نقره افزایش یافت، اکنون به عنوان یک منبع تازه برای شناسایی سود درمیان تحلیلگران محبوب تر گشته است، علاوه بر آن تحلیلگران معتقندند که با توجه به افزایش میزان تقاضای صنعتی، روند قیمتی این فلز صعودی خواهد ماند.
سرمایه گذران ژاپنی نیز به خرید نقره روی آوردند. لازم به ذکر است که نرخ کارمزد طلا در این کشور حدود 1-0.5 دلار به ازای هر انس است.

نویسندگان: آشا سیستلا، بهارات گویند، راجندرا جادهاو

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.