ایستادگی اقتصاد ایران در برابر تحریم های آمریکا

چگونه اقتصاد ایران در برابر تحریم ها و فشارهای حداکثری آمریکا همچنان سرپا مانده است؟

از سال 2017 دولت ترامپ در تلاش برای رسیدن به توافق هسته ای جدید، ایران را از رسیدن به منابع مالی اش محروم و تحریم های سختی را علیه آن اعمال کرده است.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در یکی از سخنرانی های اخیر خود بیان داشت که هدف آمریکا از به کارگیری استراتژي خود مبنی بر«وارد کردن فشار حداکثری»،‌ کاهش 80 درصدی درآمدهای نفتی ایران بوده است به گونه ای که روحانی خود اذعان داشت که ایران در نتیجه فعالیت های هسته ای خود حدود 200 میلیارد دلار درآمد وسرمایه گذاری خارجی را از دست داده است. با این وجود اقتصاد کشور همچنان پابرجاست.

جواد صالحی اصفهانی،‌ استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیاتک که در زمینه اقتصاد ایران متخصص است بیان داشت:«به عقیده من پیش بینی آمریکا از سقوط اقتصادی سریع ایران بیش از حد خوشبینانه بود. برخلاف فشار تحریم های وارد شده از سوی دولت ترامپ، آمریکا می‌بایست میزان پیچیدگی اقتصاد ایران و تجربه ایرانیان در مواجه شدن با محدودیت تحریم ها را در نظر می گرفت تا با اطمینان خاطر بیشتری از آسیب تحریم های اعمال شده سال 2017 برای ضربه زدن به اقتصاد این کشور استفاده کند».

صالحی اصفهانی افزود:‌« نرخ بیکاری و تورم بالاست. ارز خارجی رو به اتمام است و اقتصاد کشور در شرایط نابه‌سامانی است».

اما طی چهار دهه گذشته، ایران تجربه بسیاری در زمینه تحریم بدست آورده و آستانه تحمل خود را در برابر آسیب تحریم ها بالا برده است و این بار نیز تفاوتی با گذشته نخواهد داشت.

هم بانک جهانی و هم صندوق بین المللی پول پیش بینی می کنند که تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری 9٪ کاهش یابد. صالحی اصفهانی بیان کرد که پیش بینی خود دولت ایران کمتر از 9٪ است. وی یادآوری کرد که در دهه های 70 و 80 میلادی که آمریکایی‌ها در سفارتشان در تهران گروگان گرفته شده بودند و آمریکا تحریم های شدیدی را علیه ایران اعمال کرد، سرانه تولید ناخالص داخلی ایران افتی 50 درصدی را تجربه کرد.

بانک جهانی و صندوق بین المللی پول از افت اقتصادی و کاهش شدید صادرات نفت ایران خبر می دهند. به نقل از اسفندیار باتمانقلیچ،‌ بنیانگذار پایگاه تحلیلی بورس و بازار، پیش از آنکه آمریکا در می 2018 از توافق هسته ای 2015 کناره گیری کند، صادرات نفتی روزانه ایران حدود 2 میلیون بشکه بود، حال تخمین زده می شود که میزان صادرات نفتی روزانه ایران به 300 هزار تا 500 هزار بشکه کاهش یابد و عمده این مقدار هم به چین فرستاده شود. اما نکته مهم اینجاست که ایران تنها متکی به صادرات نفت نیست!

وی افزود:« تنوع در اقتصاد ایران یکی از ارکان مهم است و تولید یکی ازمهمترین حوزه های اقتصادی شمارده میشود. در حال حاضر نیز تولید، یک پنجم نیروی کار در حوزه های مختلف را به خود جذب کرده است. این حوزه ها عبارتند از تولید خودرو،‌ فلزات و پلاستیک. لازم به ذکر است که پس از تحریم های آمریکا، تامین اقلام مورد نیاز تولید برای تولیدکنندگان بسیار دشوار گشته و‌ از سوی دیگر پیدا کردن مشتریان خارجی وفادار نیز چالش های خود را دارد زیرا اکثر قریب به اتفاق مشتریان بالقوه از ترس تحریم هایی که ممکن است دولت ترامپ به دلیل مبادلات تجاری با ایران به شرکتشان اعمال کند، با شرکت های ایرانی وارد معامله نمی شوند. اما برخی تولیدکنندگان ایرانی که سیستم حسابداری رسمی ندارند و برای ورود و خروج ارز به کشور نیز دچار مشکل نمیشوند تعاملات خود با مشتریان خارجی را حفظ کرده‌اند. از طرف دیگر تحریم ها روی دسته ای از کالاها نظیر محصولات غذایی و محصولات مصرفی مانند شوینده ها و شامپوها تاثیری ندارند».

سوزان مالونی،‌ یکی از کارشناسنان موسسه Brookings و متخصص در زمینه اقتصاد ایران، معتقد است که «ایران روابط منسجمی با شرکای منطقه ای دارد که با استفاده از آن میتواند به داد وستد کالا و انجام برخی معاملات بپردازد و یا با استفاده از برخی روش های دیگر مقاصد اقتصادی خود را پیش ببرد».

وی افزود:‌«در حقیقت ایرانیان صنایع جایگزینی دارند که می توانند به آن تکیه کنند. علاوه برآن ایران دارای ظرفیت خالی قابل توجهی است و قادر است روابطش با برخی همسایگانش را به گونه ای پیش ببرد تا خود را از مشکلات اقتصادی به وجود آمده برطرف کند.
نویسنده:

JACKIE NORTHA

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.