چه کسی پیش قدم خواهد شد؟ آیا مسأله این است؟

یکی از مقامات رسمی آمریکا که نمی خواست نامش فاش شود در گفتگو با رویترز در روز جمعه بیان کرد ، اینکه چه کسی اولین قدم را برای از سرگیری توافق هسته ای 2015 بردارد برای آمریکا تفاوتی ندارد، که برخی آن را نشان از انعطاف پذیری آمریکا در این خصوص می دانند.

وی افزود: «درست مثل این است که ما بخواهیم راه x را ادامه دهیم و ایران راه y را و یا برعکس. نکته این است که هردوی ما موافق برداشتن کدام قدم هستیم.»

دولت بایدن در تلاش است تا موافقت ایران برای از سرگیری توافق هسته ای و پایبندی به آن را جلب نماید که در آن صورت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برداشته خواهد شد و در ازای آن برنامه هسته ای ایران محدودتر خواهد شد که تاکنون تهران موافقت خود را اعلام نکرده است.

شایان توجه است که ترامپ، رئیس جمهور گذشته آمریکا در سال 2018 از برجام کناره گیری کرد و تحریم های شدیدی را علیه ایران تصویب کرد، ایران نیز که بیش از یکسال صبوری کرده بود پس از بازنگشتن آمریکا به برجام از رعایت  برخی بندهای این قرارداد صرف نظر کرد.

به نقل از مقامات غربی، ایران و آمریکا هنوز حتی بر سر ملاقات برای مذاکره در مورد برجام به توافق نرسیده اند و توسط کشورهای اروپایی باهم در ارتباط هستند. با توجه به اینکه تهران موضع سختیگرانه تری را پیش از مذاکره برگزیده، احتمال رسیدن این دو کشور به توافق پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران کاهش یافته است.

آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، در گفتگویشان در روز یکشنبه بیان نمودند که پیش از آنکه تهران همکاری خود را از سرگیرد، واشنگتن باید تحریم ها را لغو نماید.

یکی از مقامات آمریکایی تلاش کرد تا آنچه را که پیش تر اشاره کرده بود مبنی بر برداشتن قدم اول به سوی توافق را اصلاح کند. وی بیان داشت که آمریکا چنین موضعی ندارد که ایران باید قدم اول را بردارد و افزود: «قطعا موضع ما این نیست که پیش از هر اقدامی ایران باید همکاری تمام و کمال خود را از سربگیرد.»

«اگر دو کشور بر سر برداشتن قدم های مشترک به توافق برسند مثلا اگر ما X را انجام دهیم آنها در ازایش Y را انجام دهند، دیگر اینکه چه کسی قدم اول را بردارد موضوع قابل توجهی نخواهد بود. من نمی دانم چه کشوری پیش قدم می شود. منظورم این است که آمریکا هم می تواند پیش قدم باشد و یا هردو طرف می توانند به طور همزمان به این توافق بازگردند. این جمله به طور مکرر و با ادبیات گوناگون مطرح شده است اما… اگر برجام با شکست رو به رو شود، به دلیل پیش قدم شدن یا نشدن طرفین نخواهد بود. ما در این مورد با برنامه پیشروی خواهیم کرد.»

بایدن نیز پیش از ریاست جمهوری اش، زمانی که کاندید ریاست جمهوری بود در مجله Writing in Foreign Affairs بیان کرده بود که اگر تهران به طور سفت و سخت از برجام تبعیت کند به توافق بازخواهد گشت.

این جمله از طرف وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن و برخی دیگر از مقامات رسمی پیش از آنکه بایدن قدرت را به دست گیرد، بیان شده بود و این چنین برداشت می شد که ایران باید اولین قدم به سوی این توافق را بردارد.

یکی از مقام آمریکایی در این مورد اظهار داشت که در این میان حرفی از “زمان” نیامده است و ترتیب مشخص نگردیده است.

از سوی دیگر رابرت آینهورن نیز، یکی از کارشناسان منع گسترس سلاح های هسته ای در موسسه Brookings بیان کرد که چنین برداشتی از صحبت های بایدن نکرده است که ایران باید حتما پیش قدم شود، هرچند که از متن سخنرانی می توان این چنین هم استنباط کرد.»

آینهورن افزود: «علاوه بر صحبت های رئیس جمهور، گفتگوی مقامات دولتی دیگر نیز که گفته بودند ” آمریکا به شرطی به برجام باز می گردد که ایران نیز همکاری اش را از سرگیرد” این ذهنیت را در من به وجود نیاورد که ایران باید حتما پیش قدم شود.»

 

نویسنده: ارشد محمد

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.