چشم انداز آشفته عرضه و تقاضا موجب کاهش نرخ نفت شد

نیویورک- با توجه به تصمیم تولیدکنندگان بزرگ نفتی مبنی بر افزایش میزان عرضه و تصویر درهمی که کرونا پیش رو ترسیم کرده است، روز معاملاتی گذشته نرخ نفت در محدوده ثابتی نوسان کرد.

نرخ قراردادهای آتی نفت برنت با 16 سنت معادل 0.3% کاهش به بشکه ای 63.04 دلار رسید.

قرارداد تحویل مِی نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز با 22 سنت کاهش در نرخ 59.38 دلار به ازای هر بشکه معامله شد. هردوی این قراردادها پتانسیل کاهش 2-3 درصدی در هفته جاری را دارند اما بازهم از کف دو هفته پیش در نرخ 60.47 دلار فاصله زیادی دارند.

روند نزولی به علت تصمیم اوپک پلاس مبنی بر افزایش میزان عرضه به میزان 2 میلیون بشکه بین ماه های می تا جولای شدت یافت.

به نقل از جیم ریتربوش، مدیر شرکت ریتربوش و همکاران در ایلینویز می گوید: «افزایش نرخ نفت تحت تأثیر انتظار از افزایش میزان عرضه نفت توسط اوپک پلاس به میزان 2 میلیون بشکه تا آخر جولای، در حال درجا زدن و متعادل شدن است.»

در این میان، حفاران آمریکایی تعداد چاه های نفت در هفته گذشته را ثابت اعلام کردند،شرکت خدمات انرژی بیکر هافز روز جمعه اعلام کرد که با توجه به پیش بینی تحلیلگران مبنی بر افزایش تعداد چاه های نفتی باید میزان تولید را ثابت نگه داریم.

از سوی دیگر آغاز مجدد قرنطینه در برخی نقاط جهان و مشکلات واکسیناسیون می تواند تهدیدی برای میزان تقاضای نفت به شمار آید.

استفن اینز، استراتژیست ارشد بازارهای جهانی در Axi می گوید:«با توجه به بررسی سرمایه گذاران، نفت باید بین بشکه ای 60 تا 70 دلار معامله شود.»

جان کیلداف، یکی از شرکای شرکت Again Capital در نیویورک بیان کرد: «علت وجود بازار رنج در حال حاضر وجود کشمکش در بازار به دلیل افزایش واکسناسیون، افزایش میزان تولیدات نفت و آغاز مجدد قرنطینه در برخی نقاط است.»

از سوی دیگر یکی دیگر از عوامل وجود بازار رنج، مذاکرات ایران و آمریکا برای بازگشت کامل به قرارداد برجام سال 2015 است. لازم به ذکر است که ایران همچنان رضایت خود را در گرو برداشته شدن یکباره تحریم های آمریکا می داند.

نویسنده: لورا سانیکولا

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.