پیش بینی بنیادی نرخ طلا- سرمایه گذارانی که با افق کوتاه مدت در طلا سرمایه گذاری می کنند، همچنان در انتظار یک کاتالیزگر برای سرعت بخشیدن به روند صعودی هستند.

در حال حاضر،هیچ کاتالیزگر مشخصی برای سرعت دهی به روند صعودی طلا وجود ندارد از این رو طلا برای ادامه روند صعودی روزهای سختی در پیش دارد.

نرخ قراردادهای آتی روز جمعه با کاهش رو به رو شد و از قله دو هفته ای خود به نرخ معاملاتی روز پیشش رسید زیرا برخی سرمایه گذاران اقدام به خارج کردن سود کسب شده کرده و از سوی دیگر ارزش دلار نیز در برابر سبدی از ارزهای عمده افزایش یافت.

گفتنی است که این افت قیمت به دلیل افزایش امیدواری به رونمایی از بسته حمایتی دولت توسط بایدن است و محدود خواهد بود. لازم به ذکر است که به دلیل مشخص نبودن زمان رهایی از ویروس کورونا، زمان دقیق و حجم این بسته مشخص نیست. قیمت قرارداد ماه آوریل طلا در روز جمعه با 13$ معادل -0.70% کاهش به 1856.20 دلار به ازای هر انس رسید.

بهبود فراتر از انتظار اوضاع اقتصادی آمریکا، یکی دیگر از عوامل کاهش رشد نرخ طلا است، البته گزارش نرخ بیکاری که روز پنجشنبه منتشر شد حاکی از آن است بیکاری کماکان باری به دوش اقتصاد است و این روند فعلا ادامه دار خواهد بود.

از سوی دیگر معامله گران طلا، در حال بررسی و مشاهده روند شیوع کورونا در چین و اروپا هستند. چین می‌تواند به تنهایی فشار زیادی بر اقتصاد جهانی وارد کند که این امر نیاز به محر ک های پولی و مالی را در سرتاسر جهان افزایش خواهد داد. با توجه به بررسی های صورت گرفته احتمال می رود که برای باری دیگر، رکود اروپا را فراگیرد که این امر موجب افزایش شاخص دلار آمریکا و فشار به کشورهای این منطقه خواهد شد.

یکی دیگر  از مهمترین عوامل موثر بر نرخ طلا، بازدهی اوراق خزانه است.

پس از آنکه پیشنهاد 1.9 تریلیون دلاری بایدن به عنوان بسته محرک تنها چند هفته پس از مطرح شدن در کنگره با مخالفت مواجه شد، بازدهی نرخ بهره 10 ساله صبح روز جمعه کاهش یافت. به طور دقیق تر، نرخ بهره 10 ساله که به عنوان معیار سنجش انتخاب شده 1.086% کاهش و نرخ بهره 30 ساله 1.847% کاهش یافت.

پس از آنکه یکی از سناتورهای جمهوری خواه برنامه بسته محرک بایدن را مورد انتقاد قرار داد و یکی دیگر از دموکرات های قانون گذار مخالفت خود را با دادن یک چک دیگر به آمریکایی ها به دلیل ضررهای وارد شده از ویروس کورونا اعلام کرد، بازدهی اوراق خرانه با کاهش رو به رو شد.

این مسأله ایست که موجب سردرگمی معامله گران طلا می شود.

اگر بایدن بتواند بسته محر ک 1.9 تریلیون دلار ی را محقق کند، تورم افزایش خواهد یافت. چنانچه تورم افزایش یابد، بازدهی نرخ بهره نیز افزایش و به تبع آن ارزش دلار افزایش خواهد یافت؛ در نتیجه این امر، موجب کاهش تقاضا برای خرید طلا می شود.

از طرف دیگر، اگر برنامه بایدن با کشمکش های کنگره مواجه شود و موجب کوچک تر شدن بسته محرک شود، احتمالا ارزش سهام کاهش می یابد که این بدان معناست که میزان تقاضا برای دارایی های پر ریسک کاهش می یابد و در نتیجه سرمایه به سمت کالاهای امنی نظیر دلار سرازیر می شود و در این سناریو نیز نرخ طلا کاهش خواهد یافت.

دیدگاه کوتاه مدت:

در حال حاضر، کتالیزگری برای روند صعودی طلا وجود ندارد، در نتیجه جذب خریدار طلا مشکل خواهد بود. تحلیل های بنیادی بلدمدت به اندازه ای قدرتمند هستند که بتوانند حمایت خوبی برای این فلز باشند اما در حال حاضر روند صعودی پر قدرتی مانند روندی که سال گذشته از آوریل تا آگوست شاهد بودیم، روی میز نیست.

 

نویسنده: جیمز هایرزیک

منبع: www.fxempire.com

مترجم: صدف گل منش

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *