واکنش عجیب طلا و نقره به اخبار هفته منتهی به 2021/16/01

با توجه به ظهور اخبار جدید و تصمیم رئیس جمهور منتخب مردم آمریکا، جو بایدن برای رونمایی از بسته محرک 2 تریلیون دلاری که از نظر فعالان بازار منطقی نبوده و در بلند مدت بی معنا خواهد بود، نرخ طلا و نقره در هفته جاری میلادی کاهش یافت. دو هفته گذشته مملو از خبرهایی بود که می توانستند موجب ایجاد موج های قدرتمندی در بازارهای اقتصادی شوند و به عنوان سپری مدافع در برابر کالاهای امن سرمایه گذاری عمل نمایند.

 

در نظر گفتن وقایع

با در نظر گرفتن وقایعی که در روزهای اخیر رخ داده است، می توان علت تغییرات نرخ طلا و نقره را دریافت. اولین خبر، شورش مبارزان به سنا و کنگره بود که منجر به مرگ 5 تن شد. پس از آن می توان به استیضاح ترامپ در روزهای آخر ریاست جمهوری‌اش اشاره کرد و مهمترین خبر نیز ظهور انقباض اقتصادی به دلیل گسترش شیوع کورونا بود. با وجود آغاز واکسیناسیون، با توجه به ظهور گونه جهش یافته ویروس که به نظر مسری تر از نوع قبلی می باشد، امیدها برای از بین بردن سریع بیماری کاهش یافت.

به نقل از شمار زیادی از تحلیلگران و نویسنده این متن، همزمانی رویدادهای مذکور دلیل منطقی و مناسبی برای واکنش فعالان بازار نمی باشد. ارزش سهام شرکت های آمریکایی رو به افزایش است و در این مدت توانسته اند قله های جدیدی را فتح نمایند. اما با وجود نشانه های دلگرم کننده که بلاخره ویروس کورونا از میان خواهد رفت، فعالان بازار بازه زمانی مورد انتظار را بسیار بیشتر از زمان مورد نیاز ارزیابی میکنند و این امر می تواند منشأ عکس العمل فعالان بازار باشد.

 

هرچه شیوع کورونا طولانی تر شود، محرک های اقتصادی بیشتری مورد نیاز خواهد بود؛ این امر بدهی های آمریکا را بیشتر از حدی که می تواند باشد افزایش خواهد داد. گزارش های اخیر در مورد افزایش کسری بودجه به مرز هشدار رسیده است. حتی پیش از شیوع کورونا، عمکردهای رئیس جمهور آمریکا، ترامپ، موجب به وجود آمدن بدهی ملی شد که خود منجر به کسری بودجه شده و از این رو ترامپ توانست رکورد بیشترین کسری بودجه در تاریخ را به ثبت برساند.

با استناد به داده های جمع آوری شده توسط فدرال رزرو نیویورک، “پس از روی کار آمدن ترامپ، بدهی ملی حدود 7.8 ترلیون دلار افزایش یافت که حدوداً دو برابر جمع بدهی های آمریکا از قبیل وام های دانشجویی، وام خودرو، کارت های اعتباری و هرگونه بدهی دیگر به غیر از رهن مسکن بود. به بیان دیگر این مبلغ معادل آن است که هر آمریکایی در بانک فدرال حدود  23،500 دلار بدهی داشته باشد.

به نقل از موسسه خبری ProPublica «کاهش مالیات سال 2017 توسط ترامپ و عدم اعمال محدودیت در هزینه ها موجب کسری بودجه و افزایش بدهی شد. در نتیجه، زمانی که یک فاجعه ویروسی نیز کشور را فرامی گیرد و ما بیش از 3 تریلیون دلار صرف محرک‌های اقتصادی مربوط به آن می کنیم دیگر هیچ جای خطایی باقی نمی ماند».

 

میزان بدهی ملی آمریکا، درست مانند زمان جنگ جهانی دوم، به نسبت وضعیت اقتصادی آن به سطوح بالایی رسیده است. اما برخلاف 75 سال پیش، پیشامد مالی قابل توجه ناشی از اوضاع درمانی و حفاظت اجتماعی شرایط را به مراتب سخت تر از پیش و حل کردن بحران را دشوراتر ساخته است.

حتی پیش از شروع شیوع کورونا در سال 2019 میزان بدهی ملی به 22 تریلیون دلار رسیده بود و تا پایان سال میزان بدهی از مرز 23.2 تریلیون دلار نیز تجاوز خواهد کرد.

فیلیپ سواگل، مدیر CBO در اوایل ژانویه اعلام کرد: «از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون، کشور در زمان هایی که نرخ بیکاری پایین بوده است به این میزان کسری نداشته و حتی در قرن گذشته نیز چنین کمبودی که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم میکند را تجربه نکرده است».

داده های گردآوری شده نشان می دهد که اوضاع از مرز هشدار گذشته است. استقراض دولت آمریکا در پایان سال 2007 از 61% تولید ناخالص ملی بیشتر بود اما از سه ماهه دوم سال 2020 این میزان از 127% تولید ناخالص ملی نیز بیشتر شده است.

میزان بدهی دولت ایالات متحده، در حال حاضر برابر بدهی دولت ایتالیاست. در نظر داشته باشید که در طول دهه گذشته، اقتصاددانان معتقد بودند که بدهی های زیاد دولت ایتالیا موجب شده است که این کشور عنوان خطرناکترین اقتصاد اروپا را به خود اختصاص دهد.

با نقل از اسوشیتد پرس، داده های مربوط به وزارت خزانه داری ایالات متحده نشان می دهد که کسری بودجه در سه ماهه اول سال مالی که از اکتبر شروع شده است با 60.7% افزایش به 572.9 میلیارد دلار رسیده است.

افزایش بدهی های دولت، افزایش کسری بودجه، افزایش نرخ بیکاری و یک ویروس مسری که قصد نابودی اقتصاد آمریکا را دارد، همگی نقش زنگ خطر را دارند اما خوش بینی و باور سرمایه گذاری عمومی به گونه ای عمل می کند که ارزش سهام شرکت ها رشد کرده و تقاضا برای سرمایه گذاری روی دارایی های امنی چون طلا کاهش یابد.

نویسنده: گری واگنر

منبع: کیتکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.