نیاز به ثبات قیمت در طلا

اگرچه بسیاری از تحلیلگران وال استریت معتقدند که طلا باید بالای سطح شکست باقی بماند اما از آنجا که نرخ طلا در کوتاه مدت در حال تثیبت است، انتظارات از بالاتر ماندن از سطح شکست، کاهش پیدا کرده است.

پس از شکست سطح مقاومتی در هفته گذشته نرخ طلا به اندازه مورد انتظار  بالا نرفت. با این حال بسیاری از تحلیلگران اظهار خوشنودی کردند که قیمت ها بالای سطوح حمایتی مهم تثبیت شده اند و نرخ طلا تقریبا به قله 5 ماهه رسیده است.

بیل باروچ، مدیر  Blue Line Futures می گوید: «من منتظر پولبک طلا به سطح 1830 دلار بودم، تا زمانی که طلا بالای این سطح باشد، روند بسیار صعودی خواهد بود.»

از سوی دیگر، اوله هانسن، مدیر استراتژی کامودیتی ها در Saxo Bank نیز به عملکرد قدرتمند طلا در هفته گذشته اشاره کرد. اگرچه وی معتقد است که بازار باید شاهد ثبت تقاضای جدید در محصولات با پشتوانه طلا باشد تا بتواند روند صعودی خود را حفظ نماید.

در هفته گذشته 17 تن از تحلیلگران وال استریت در نظرسنجی خبری کیتکو در مورد طلا شرکت کردند. در میان شرکت کنندگان، 8 تحلیلگر (47%) اعتقاد داشتند که نرخ طلا در هفته جاری افزایش خواهد یافت، از سوی دیگر 4 تحلیلگر (24%) بر این باور بودند که روند طلا در کوتاه مدت صعودی خواهد بود و نهایتا 5 تحلیلگر دیگر (29%) نظری در مورد نرخ طلا نداشتند.

به طور کلی می توان گفت که انتظار تحلیلگران از روند صعودی طلا در مقایسه با هفته گذشته به شدت کاهش پیدا کرده و به 83% رسیده است.  در عین حال در نظر سنجی آنلاین مین استریت 1057 رای ثبت شده است که 71% رای دهندگان به روند صعودی طلا در هفته جاری رای مثبت داده اند و 15% معتقدند که روند طلا نزولی خواهد بود 14% دیگر نیز رای ممتنع داده اند.

براساس نظرسنجی های آنلاین ، از ماه می تا کنون انتظارات از روند صعودی طلا در میان سرمایه گذاران خرد در بالاترین سطح خود قرار دارد. نرخ طلا هفته گذشته را با کاهش به پایان رساند به طوری که قرارداد طلای دسامبر با 1% کاهش در نرخ 1849 دلار به ازای هر انس معامله شد.

با توجه به افزایش فشار تورم جهانی، شمار زیادی از تحلیلگران نظر مثبتی در مورد روند صعودی طلا دارند. نرخ تورم انگلستان در هفته گذشته به بالاترین میزان خود در دهه اخیر و فشار قیمت مصرف کننده کانادا نیز به بالاترین میزان در 18 سال اخیر رسید.

کالین سیسزسکی، استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management بیان کرد از آنجا که تورم کنترل نشده و کاهش نیافته است ، وی نظر مثبتی روی روند صعودی طلا که در حال تثبیت شدن بالای سطح شکست است دارد.

در حالیکه برخی از تحلیلگران روند بلند مدت طلا را صعودی می دانند، تثبیت نرخ این فلز در بالای سطح شکست را نیز برای این روند صعودی، ضروری می دانند.

آدرین دی، مدیر موسسه Adrian Day Asset Management اظهار داشت که انتظار وی از روند فعلی طلا روند صعودی کوتاه مدت و کم حجم است. وی افزود: « با خارج شدن واشنگتن از جرگه خریداران طلا، افزایش تورم در آمریکای شمالی و اروپا و نادیده گرفتن اوضاع پیشرو توسط لاگارد در بانک مرکزی اروپا…آتشی به پا شده است که تا پایان سال میلادی روشن خواهد ماند.»

از سوی دیگر نیکلاس فرپل مدیر بازار جهانی در ABC Bullion چنین اظهار داشت که انتظار دارد نرخ طلا در هفته جاری با کاهش همراه باشد زیرا طلا نتوانسته از سطح 1873 دلار عبور نماید. وی بیان داشت: «اگر قیمت نتواند در هفته جاری از سطح 1873 دلار به از هر انس عبور نماید ممکن است سرمایه گذارانی که با دیدگاه کوتاه مدت وارد شده اند روند نزولی را امتحان نمایند به خصوص که دلار در ناحیه حمایتی قرار گرفته است.»

مارک چندلر، مدیر Bannockburn Global Forex نیز بیان کرد: «به نظر من  محدوده 1850 دلار به ازای هر انس محدوده حمایتی است. اما افزایش قدرت دلار می تواند در کوتاه مدت روند طلا را نزولی سازد. اندیکاتورهای ممنتوم امتداد یافته‌اند اما ممکن است حرکت معکوسی را ثبت نمایند. اما اندیکاتورهای هفتگی نمایانگر سودهای بیشتر هستند. تا زمانی که سطح 1850 دلار شکسته نشود، بازار می تواند بار دیگر تا سطح 1915-1900 دلار نوسان کند. اما در صورت شکست سطح 1850 حمایت های بعدی سطوح 1832 و 1820 دلار می باشند.»

 

نویسنده: نیلز کریستنسن

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.