نرخ طلا در سال 2021، روندها و پیش بینی 5 ساله

اکثر پیش بینی های ارائه شده در مورد نرخ طلا، همچون داشتن چتری در دست در زمان طوفان است. برای تحلیل این فلز گرانبها فاکتورهای گوناگون و عوامل متغیری وجود دارد که حتی گاهی اوقات تحلیلگران نیز آنها را از یاد می برند.

علاوه بر آن، برخی تحلیلگران، تحلیل خود را براساس تنها یکی از این عوامل موثر ارائه می کنند. برای مثال: «نرخ بهره افزایش، در نتیجه نرخ طلا کاهش می یابد». این جمله حتی یک عبارت دقیق و صحیح نیست چه رسد که آن را به عنوان تحلیل در نظر گیریم (همانطور که بعدا به آن اشاره خواهیم کرد، این نرخ بهره واقعی است که بر نرخ طلا اثرگذار است).

اما به هرحال در نظر گرفتن پیش بینی ها خالی از لطف هم نیست، حداقل دلیل برخی سرمایه گذاری ها و عواملی که ممکن است بزرگنمایی شده باشند را نشان می دهند. به علاوه ممکن است موجب تعدیل انتظارات از سرمایه گذاری بر این فلز شود.

حال که سخن از پیش بینی به میان آمده، می توانیم نیم نگاهی به نرخ طلا در سال 2021 و 5 سال آینده بیاندازیم و عوامل موثر بر سر راه این فلز گرانبها را بهتر شناسایی نماییم. برای این منظور، ابتدا خلاصه ای از پیش بینی های تحلیلگران دیگر را شرح می دهیم و سپس عواملی که بیشترین اثر را بر نرخ طلا دارند بررسی می کنیم. در انتها نیز به یک جمع بندی در مورد نرخ طلا می پردازیم و طرح های بلندمدت را مطرح می نماییم. پس با ما همراه باشید.

 

 

گوی طلایی: 

من تلاش کردم تا نرخ های پیش بینی شده طلا توسط چندین بانک و تحلیلگران بازار فلزات اساسی را جمع آوری نمایم. جدول رو به رو پیش‌بینی نرخ طلا توسط مشاوران مختلف و تحلیلگران مستقل را نشان می‌دهد. همه آنها برای هر دو دوره زمانی پیش بینی های خود را ارائه نکرده اند اما من هرآن چیزی که آنها بیان کرده‌اند را در این جدول گردآوری کرده ام. اکنون می توانید خلاصه پیش بینی های تحلیلگران مختلف را مشاهده نمایید.

 

طبق جدول روبه رو مشاهده می کنید که اکثر تحلیلگران، پیش بینی نرخ طلا برای سال 2021 را بالای 2000 دلار به ازای هر انس اعلام کرده اند اما از سوی دیگر دو تحلیل پیش بینی نرخ 1900 دلاری را ارائه کرده اند. اما چیزی که بین همه تحلیل‌ها مشترک است، پیش بینی روند صعودی طلا در بلندمدت است (البته باید در نظر داشت که این مطالعه میتواند کامل‌تر هم شود زیرا همیشه عده ای روند نزولی را پیش بینی می کنند).

 

 

 

حال توجه شما را به چند نکته جالب از میان تحلیل ها جلب می نمایم…

پیش بینی گروه CPM از همه پایین تر است اما اگر متوسط نرخ طلا در 2021 حدود 1922 دلار به ازای هر انس باشد، ما شاهد 8.2% افزایش نسبت به میانگین نرخ در سال 2020 خواهیم بود. علاوه بر آن این گروه اعلام کرده است که «انتظار می رود در بلندمدت نرخ طلا به سرعت افزایش یافته و به نقطه ای به مراتب بالاتر از 2000 دلار برسد. به نظر می رسد که چنین افزایشی ناشی از افزایش حجم خرید سرمایه گذاران به دلیل ظهور بحران های سیاسی و اقتصادی باشد… احتمال می رود که چنین رویدادی طی سال های 2025-2023 رخ نماید». (برای مطالعه دقیق تر دیدگاه این گروه می‌توانید به گزارش ماهانه آنها به نام Precious Metals Advisory در وبسایتشان مراجعه نمایید.)

در این میان، باتوجه به پیش بینی های راس نورمن که تحلیل هایش درمورد نرخ طلا برای 9 بار در LBMA اول شد، نرخ طلا در سال جاری 20% افزایش خواهد یافت.  و در آخر نیز باید اشاره کنیم که میانگین نرخ طلا با استناد به پیش بینی ها ارائه شده، 2228 دلار  به ازای هر انس خواهد بود.

 

شاید بپرسید پیش بینی خودم چیست؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به بررسی عوامل مثبت و منفی موثر بر نرخ طلا بپردازیم.

 

جاده طلایی:

براساس تجربه ای که من در حوزه معاملات طلا کسب کرده ام، اکنون به مرور عواملی میپردازیم که شخصا معتقدم بیشترین تاثیر را بر روی این فلز گرانبها در سال جاری خواهد داشت.

 

محرکهای پولی و مالی

انتظار نمی رود که محرک های پولی ( توسط فدرال رزرو) در سال جاری کاهش یابد. به عنوان مثال، رئیس بانک فدرال شیکاگو، چارلز اونز چنین بیان می کند: «آژانس های اقتصادی باید خود را برای بسط ترازنامه آماده سازند…»

از سوی دیگر احتمال می رود که محرک های اقتصادی ( توسط کنگره و رئیس جمهور) به شدت افزایش یابند. نکته جالب راجع به این نوع محرک ها آن است که آنها بانک را دور می زنند و سرمایه را به صورت مستقیم در دسترس مردم که پتانسیل خرج کردن آن را دارند قرار می دهند.

رئیس جمهور منتخب مردم ، جو بایدن به صورت علنی اعلام کرده است که زمانی که رسماً قدرت را به دست گیرد، “اولویت اول” وی بسته محرک خواهد بود. با بازگشت جنت یلن-اکنون در جایگاه وزیر خزانه داری-از بسته های محرک دیگر نیز حمایت خواهد شد. باتوجه به فعالیت وی به عنوان رئیس بانک فدرال و با توجه به گفتگوهای اخیر، پیام دریافت شده این است که: محرک های اقتصادی بیشتری در راه خواهد بود.

اکنون که این مقاله نوشته می شود هنوز بسته های محرک اقتصادی نهایی نشده اند، اما براساس اطلاعات منتشر شده، باید انتظار بسته ای حدود 3 تریلیون دلار در سال 2021 را داشته باشیم.

اگر نتایج آنها را در نظر نگیریم، محرک های پولی و مالی از کتالیزگرهای قوی طلا به شمار می روند. البته اگر این بسته ها را تصویب نکنند یا مقدار آن را از میران مورد انتظار کمتر کنند، همچون سرباری بر نرخ طلا عمل می کند. اما این سناریو غیرمحتمل است یا حداقل امسال اتفاق نمی افتد.

اگرمحرک های مالی مانند انتظار ما پیش روند، نرخ طلا صعودی خواهد بود…

 

پایین بودن نرخ بهره

فدرال رزرو به اوضاع پولی روان و آسانی حداقل تا سال آینده اشاره کرده است. چارلز اونز نیز اعلام کرد: «سیاست‌های فدرال رزرو برای مدتی تطبیقی خواهد بود. آژانس های اقتصادی باید خود را برای دوره ای با نرخ بهره بسیار پایین آماده کنند.»

نرخ “واقعی” (خزانه 10 ساله منهای CPI) در حال حاضر در آمریکا منفی می باشد و بسیاری از تحلیلگران پس از انتخاب بایدن در انتظار فاصله گرفتن نرخ بهره اسمی و تورم هستند تا اوضاع اقتصادی بهبود یابد. به عبارت دیگر، اگر تورم افزایش یابد، حتی اگر بازده اسمی ثابت بماند، بازده واقعی کاهش خواهد یافت.

  • رابطه بین طلا و بازده واقعی یکی از معتبرترین پیش بینی کننده های نرخ طلاست. احتمال می رود که بازده تورمی منفی بماند، اگر چنین شود نرخ طلا افزایش خواهد یافت.

 

دلار آمریکا: از آنجا که طلا با دلار آمریکا قیمت گذاری می شود، در نتیجه این دو رابطه تنگاتنگی باهم دارند. از این رو اگر نرخ دلار کاهش یابد، نرخ طلا حمایت می شود. بسته محرکی که از آن نام برده شد، موجب کاهش نرخ دلار و میزان دارایی‌های اقتصادی مورد انتظار سال جاری می شود که ممکن است موجب کاهش نرخ دلار و در نتیجه افزایش نرخ طلا شود.

در صورتی که بتوان ویروس کورونا را کنترل کرد و فدرال رزرو و کنگره میزان محرک های اقتصادی خود را کاهش دهند، ارزش دلا افزایش و در نتیجه نرخ طلا کاهش خواهد یافت.

 

تهدید تورمی: از آنجائیکه فدرال رزرو به وضوح اعلام کرده است که با رسیدن نرخ تورم به 2% مشکلی ندارد، احتمال بالا رفتن شاخص قیمت مصرف کننده وجود دارد. اکنون به بررسی مواردی می پردازیم که ممکن است موجب افزایش تورم در سال جاری شود…

بدهی ها و کسری های دولت به محدوده جدیدی رسیده و مطالعات تاریخی نشان می دهد که این امر می تواند موجب افزایش نرخ تورم شود. بدهی فدرال رزرو در سال 2020 حدود 135.6% از تولید ناخالص ملی (GDP) بود، سطحی که در تاریخچه مدرن هنوز مچ نشده است. از سوی دیگر میزان کسری فدرال رزرو اکنون 3.2 تریلیون دلار معادل دو برابر رکود اقتصادی بزرگ است، سطحی که در تاریخ آمریکا بی سابقه می باشد.

در این میان، مطالعه در مورد شاخص مدیران خرید (PMI) در سال 2020 نشان داد، در حالیکه میزان سفارش های جدید کاهش یافته، میزان قیمت های ورودی افزایش یافته است. این شاخص در مورد سرویس های خدماتی نیز نشان می‌دهد که نرخ این خدمات برای دومین ماه متوالی با افزایش رو به رو بوده است، در حالیکه بررسی کارخانه ها نشان می دهد که قیمت های ورودی به بالاترین نرخ از  اواسط 2018 رسیده است.

نرخ کامودیتی ها نیز با افزایش رو به رو بود؛ اکثر  آنها افزایشی دو رقمی  و حتی در مورد الوار ، افزایشی سه رقمی از سال پیش تاکنون را تجربه کرده اند.

در این میان، رئیس بانک فدرال سنت لوئیس، جیمز بولارد اعلام کرد که بانک وی گزارش هایی مبنی بر محدودیت عرضه کالاهای مختلف دریافت کرده که این امر موجب افزایش قیمت زیادی خواهد شد. وی بیان کرد: «ثبات تورم که یکی از مشخصه های دهه پیش بود، الگوی مناسبی برای رویدادهای سال 2021 نمی باشد و من انتظار تورمی بالاتر از آنچه بدان عادت کرده بودیم را دارم».

از سوی دیگر ، رئیس بانک فدرال کانزاس، استر جورج، یکی از “شاهین” های بانک مرکزی اعلام کرد که «نگرانی ها در مورد تورم افزایش یافته و بالا رفتن آن نیز محتمل است».

حال، اگر کسی بیان کند که بالا رفتن تورم بدون افزایش دستمزد امکان پذیر نیست، ذکر این مسأله که 20 ایالت آمریکا از اول ژانویه میزان دستمزهای خود را افزایش داده اند، خالی از لطف نیست. علاوه بر آن 4 ایالت دیگر ازجمله واشنگتن قصد افزایش حقوق و دستمزد در روزهای آتی را دارند.

اگر شاخص قیمت مصرف کننده در سال جاری افزایش یابد، سرمایه گذاران به فکر هج کردن تورم می افتند که در این صورت طلا یکی از انتخاب های آنها خواهد بود. چنین رویدادی موجب افزایش نرخ این فلز خواهد شد.

 

نتیجه ادامه شیوع کورونا: گونه جدیدی از کورونا در انگلیس، آفریقای جنوبی و نقاط دیگر شیوع پیدا کرده است که این امر مجددا موجب از سرگیری قرنطینه و بسته شدن مرزها می شود. علاوه بر آن، عقلانی است که بدانیم با وجود واکسن هنوز هم کورونا کنترل نشده است.

واکسن قدم مثبتی برای همه کشورها بود  اما هنوز مجهول های زیادی وجود دارد. گفتنی است  که اگر محدویت های کورونا ادامه دار باشد، نرخ طلا افزایش خواهد یافت. اما اگر واکسن موثر واقع شود و موجب احیای اقتصاد گردد، نرخ طلا کاهش خواهد یافت.

 

رکود طولانی: برخلاف بازار بورس آمریکا که در آستانه فتح قله های جدید است، کماکان گزارش های متعددی از تنش‌هایی که کسب و کار های بسیاری با آن دست و گنجه نرم می کنند به گوش می رسد. متأسفانه به احتمال قریب به یقین ورشکستگی ها و بیکاری همچنان ادامه دارد و در بین کارشناسان گفتگو در مورد رکودی طولانی در جریان است. از آنجائی که طلا در رکود به خوبی عمل می کند، در صورت ادامه این وضعیت نرخ آن افزایش خواهد یافت.

 

قوهای سیاه: به اتفاقی که موجب خلع سلاح شدن سرمایه گذاران می شود، اصطلاحاً “قوی سیاه” گفته میشود و 2021 پتانسیل این اتفاق را دارد- عوامل احتمالی نظیر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، آشفتگی های اجتماعی و سقوط بورس و بازار مسکن در زمره این اتفاقات قرار می گیرند. تنها یک شوک دیگر به جامعه یا بازار کافی است تا در ست مانند 2020 سرمایه گذاران طلا را برای هج کردن (پوشش ریسک) انتخاب نمایند و بدیهی است که چنین امری موجب افزایش نرخ این فلز خواهدشد.

 

و اما پیش بینی من برای نرخ طلا در سال 2021:

پیش بینی من برای نرخ طلا در 2021 براساس وضعیت کنونی است: بازده واقعی منفی، دلار تضعیف شده، انتظار افزایش تورم و محرک های پولی و اقتصادی در جریان. البته باید کاهش توانایی فدرال رزرو برای مواجه با بحران ها را نیز در نظر بگیریم، به عبارت دیگر کارایی “جعبه ابزار” این بانک کاهش یافته است. در نتیجه، پیش بینی من افزایش نرخ طلا در سال 2021 می باشد که به صورت خلاصه در جدول زیر آمده است:

2،100 $حداقل افزایش
2،250$افزایش احتمالی بدون ظهور بحران
2،500$افزایش احتمالی با اضافه شدن بحرانی دیگر
90%احتمال افزایش نرخ طلا در 2021
10%>احتمال کاهش نرخ طلا در 2021 به کمتر از 1،500$
10،000$-3،000$پیش بینی نرخ طلا برای 5 سال آینده

مهمترین پیام این تحلیل آن است که حتی اگر من اشتباه کنم هم داشتن طلا امری بسیار مهم است. به عبارت دیگر هر کاهش قیمتی فرصتی مناسب برای خرید به شمار می رود مخصوصا برای افرادی که مقدار قابل توجهی در دست ندارند.

به یاد داشته باشید که ارزش طلا از قیمت آن بیشتر است. فاکتورهای مهمی روی نرخ طلا چه در کوتاه مدت و چه بلندمدت اثرگذار است. برای یادگیری بیشتر معاملات طلا و نقره،  اینکه چه چیزی در انتظار آنهاست واطلاعات ببیشتر در مورد ارزهای پشتیبان می توانید پرفروش ترین کتاب مایک مالونی به نام “راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره” را به طور رایگان مطالعه نمایید.

 

نویسنده: جف کلارک، تحلیلگر ارشد GoldSilver

منبع: https://goldsilver.com/blog/gold-price-forecast-predictions/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.