قدرت طلا و سهام

قدرت طلا و سهام مبتنی بر طلا در مقابله با مقاومت پیش رو

تحرکات قیمتی طلا و سهام مبتنی بر طلا نشان از آن دارد که اصلاح به پایان رسیده است. طلا مقاومت اولیه خود (سطح 1835 دلاری) را شکسته است و روند صعودی در سهام طلا نیز پس از پشت سر گذاشتن فشار فروش ادامه دار است.

اما باید خاطرنشان کرد که طلا تنها مقاومت 5 ماهه خود را شکسته است و تلاقی مقاومت های متفاومت در سطح 1900 دلاری به چشم می خورد. از منظر تحلیل تکنیکال در چارت روزانه، طلا باید به سرعت از سطح 1910 دلاری عبور کند تا بتواند از تشکیل الگوی قله های پایین تر بگریزد.

همانطور که در شکل زیر نیز مشخص است شکست اصلی مقاومت در نمودار طلا/ارزهای خارجی رخ داده است و این نمودار اکنون به قله 52 هفتگی خود رسیده است. طلا شانس این را نیز دارد که به قله چندساله نمودار طلا/ اوارق قرضه برگردد. اما در نمودار طلا/ سهام روند صعودی به چشم نمی خورد.

اگرچه نمودار ماهانه دورنما را نشان می دهد اما می تواند تصویر بزرگ تری را نیز برایمان ترسیم کند.

شکست واقعی زمانی رخ می دهد که نمودار ماهانه طلا بالای سطح 1900 دلاری بسته شود، سطحی که طلا از زمان اصلاح تاکنون 4 بار موفق به عبور از آن نشده است.

از سوی دیگر در نمودار روزانه نقره نیز الگوی سر و شانه صعودی تشکیل شده است که هدف آن رسیدن به سطح 28 دلاری است. اگر در نظر بگیریم که طلا حدود 1800 دلار به ازای هر انس است،

آیا نقره 10% دیگر رشد خواهد کرد تا به سطح 28 دلاری برسد؟

طلا باید در نمودار ماهانه و هفتگی بالای سطح 1900دلاری به ازای هر انس بسته شود تا بتوان شکست مقاومت را یک شکست معنادار به حساب آورد، اما حتی شخص بدبینی مثل من هم می تواند به اهمیت قدرت کنونی طلا اشاره کند.

برای درک بیشتر این مطلب، من در نمودار زیر اصلاح کنونی طلا (خط مشکی) را در کنار میانگینی از 6 اصلاح تاریخی طلا (رنگ آبی) و میانگینی از 3 تا از بدترین اصلاحات طلا (رنگ قرمز) آورده ام. همانطو که مشخص است خط اصلاح فعلی به این امر اشاره دارد که ادامه اصلاح کنونی باید روی خط آبی ادامه یابد.

هرقدر که طلا به سطح 1900 دلاری نزدیک تر می شود، سهام های مبتنی بر طلا به مقاومت خود نزیک تر می شوند.

شاخص های HUI و GDXJ توانسته اند سطوح مهم خود که از 2013 به آن نرسیده بودند را فتح نمایند (سطوح 280 و 48) که تقریبا در نزدیکی میانگین هشتاد و دو هفتگی آنهاست و می توان از آنها به عنوان حمایت ها و مقاومت های بسیار خوبی یاد کرد (فلش های آبی)

آخرین عملکردهای قیمتی در این بخش مثبت و انگیزه بخش ارزیابی شده و حاکی از آن هستند که بدترین قسمت اصلاح پایان یافته است  و اگر طلا بتواند دوباره به سطح 1900 دلاری به ازای هر انس برسد می تواند در ماه های جاری از آن سطح هم عبور نماید.

قدم بزرگ بعدی طلا مستلزم آن است که بتواند عملکرد بهتری از بازار سهام داشته باشد، پس رابطه این دو را زیر نظر داشته باشید. احتمالا به دلیل وجود مقاومت قدرتمند طلا در سطح 1900 دلاری و ضعف آن در برابر بازار سهام، این فلز قادر نخواهد بود که به سرعت سطح 1900 دلاری را پشت سر بگذارد. با توجه به اصلاحات قبلی طلا به نظر می رسد که اصلاح کنونی  تا مارس 2022 ادامه داشته باشد.

نویسنده: جردن ری بیرن

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.