فریز قراردادهای پیش پرداخت نفت با افزایش نرخ این سوخت

بغداد- وزیر نفت عراق روز گذشته  اعلام کرد که با توجه به افزایش نرخ نفت، عراق تصمیم به فریز اولین قرارداد پیش پرداخت نفت خام خود گرفته که موجب افزایش منابع مالی این کشور خواهد شد. احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق در گفتگو با این شبکه اظهار داشت: «زمانی که اولین بار در تاریخ عراق، ما فریز قراداد نفت را اعلام کردیم نگران آن بودیم که نرخ نفت خام از بشکه ای 40 دلار بیشتر افزایش نیابد.»

گفتنی است که این روزها نفت خام برنت بالای بشکه ای 60 دلار معامله می شود.

عبدالجبار در پاسخ سوال در مورد فریز قرارداد پیش پرداخت نفت خام چنین توضیح داد که: «از ابتدای سال جاری و با ثبات اقتصادی ناشی از افزایش نرخ نفت ما تصمیم به فریز این قرار گرفتیم.»

معامله گر دولتی نفت چین Zhenhua Oil Corp پس از ارائه “رقابتی ترین پیشنهاد” در مناقصه برگزار شده توسط بازاریاب دولتی نفت عراق SOMO که مشارکت شرکت های نفتی بین المللی، پایگاه های معاملاتی و پالایشگاه های چینی و هندی را جلب کرد ، به عنوان پیشرو در مناقصه خرید نفت خام عراق ظاهر شد.

بنابر نامه SOMO بازاریاب نفتی دولت عراق، یکی از اعضای مهم اوپک، به دنبال یک قرارداد پیش پرداخت است که زمان آن از ژانویه 2021 تا دسامبر 2025 باشد وبازپرداخت آن با محموله دریایی نفت خام بصره صورت گیرد. بر طبق این قرارداد، برنده مناقصه باید در تاریخ 1 جولای 2021 تا 30 ژوئن 2022 حدود 2.5 میلیارد دلار در ازای 48 میلیون بشکه نفت به SOMO بپردازد.

 

مذاکرات با کردها

وزیر نفت عراق روز یکشنبه  خوشبینی خود را در مورد مذاکرات در جریان بین دولت مرکزی عراق و گروه های تکنیکی و مالی کردهای عراق بر سر  بودجه 2021 دولت مرکزی و مذاکرات نفتی برای رسیدن به یک قرارداد اعلام کرد.

عبدالجبار بیان کرد: «با کردستان عراق در مورد یک فرمول که در پیش نویس بودجه نیز آمده توافق شده است. بر اساس این فرمول، کردستان عراق متعهد به پرداخت ارزش صادرات 250 هزار بشکه نفت به صورت روزانه به نرخ مصوب SOMO -بازاریاب عراق که موظف به فروش محموله نفت خام عراق است- به دولت مرکزی عراق خواهد بود. مذاکرات در مورد فرمول های دیگر ادامه دارد و شخصاً می پندارم که در حال رسیدن به یک نتیجه هستیم. »

وزیر نفت عراق چنین بیان کرد که قراردادهای نفتی کردها تحت فشار سیاسی شدید امضا شده است که اکنون به عنوان “قراردادهای ناموفق” شناخته شده و منتقدان بر این باورند که این قراردادها به اندازه کافی درآمدزا نیستند. بودجه دولت مرکزی عراق برای سال 2021 در حال حاضر در مجلس این کشور به بررسی گذاشته شده و قانونگذاران براین باورند که مخالفت برسر موضوع صادرات نفت منطقه کردنشین همچنان تأیید بودجه را به تعویق انداخته است.

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.