علت عملکرد ضعیف طلا نسبت به فلزات ارزشمند دیگر چیست؟

 

تشخیص این امر که در حال حاضر طلا نسبت به دیگر فلزات ارزشمند، ضعیف عمل می کند آنچنان دشوار نیست.

دلایل بنیادی زیادی برای عملکرد ضعیف طلا وجود دارد اما یکی از دلایل اولیه آن، میزان بازدهی این فلز در اوج دوران شیوع کرونا در آمریکاست. اگرچه ممکن است این گونه بیان شود که فعالان بازار به طرز عجیبی نسبت به روند صعودی این فلز خوش بین هستند، اما در این میان یک نکته حائر اهمیت است و آن این است که فعالان این بازار هنگام بررسی سهم های آمریکایی، افق دورتری را در نظر میگیرند. به عبارت دیگر آنها به جای توجه به وضعیت کنونی اقتصاد، آینده‌نگری می کنند.

با این تفکر خوش بینانه، آینده نگری و توجه ویژه به جایگزین شدن تکنولوژی های نوظهور که در آنها به طور عمده از فلزات ارزشمند استفاده شده است، این طلاست که بیشترین بازدهی را خواهد داشت؛ عبور از مرحله استفاده از سوخت های فسیلی و جایگزینی انرژی خورشیدی تنها یکی از مثال هاست. نقره نیز که عضوی دیگر از خانواده فلزات ارزشمند است، برای تولید پنل های خورشیدی ضروری است هرچه بیشتر به سوی توسعه انرژی خورشیدی گام برمی داریم به نقره بیشتری احتیاج پیدا خواهیم کرد. این فلز گرانبها در صنعت خودرو نیز نقش مهمی ایفا میکند.

 

علت افزایش استفاده از پلاتین و پالادیوم

پیش از پیدایش وسایل حمل و نقل برقی و هیدروژنی، نقش مهم و عمده پلاتین و پالادیوم استفاده به عنوان مبدل های کاتالیزوری بود زیرا ویژگی های شیمیایی این فلزات می تواند گازهای مضر و خطرناک حاصل از احتراق موتور را از بین ببرد.

اخیرا از پلاتین به طور گسترده در صنایع شیمیایی  به عنوان کاتالزور و پیوند با نیتریک اسید، سیلیکون و بنزن استفاده می شود. اما در آینده ای نه چندان دور یکی از کاربردهای اولیه این فلز بهبود کارآمدی سلول های سوختی و استفاده در هارد دیسک های کامپیوتر و ترموکوپل ها خواهدبود.

پلاتین سنگین ترین فلز در میان فلزات ارزشمند دیگر است که جرم ملکولی آن دو برابر طلاست و 10 برابر طلا کمیاب است. شش ایزوتوپ طبیعی این فلز این امکان را فراهم ساخته اند که از این فلز در کنترل نشر گاز وسایل حمل و نقل استفاده شود که 45% از کارکرد این فلز را در بر میگیرد.

عامل دیگری که موجب حمایت از این فلز در قیمت های بالاتر می شود آن است که بر خلاف طلا و نقره، پلاتین را نمی‌توان تنها و به طور خالص به کار برد و این فلز نیازمند یک پروسه شیمیایی پیچیده است.

به دلیل عوامل مذکور و کابردهای آتی این فلزات در صنایع دیگر نظیر باطری‌های جدید، اجزاء جدید در تولید سلول های سوختی و هیدروژنی نرخ این سه فلز سفید رنگ (نقره، پلاتین و پالادیوم) افزایش خواهد یافت. به عبارت دیگر آینده این فلزات مانند ذاتشان درخشان خواهد بود. اگرچه طلا هم در تکنولوژی استفاده می شود اما به نظر می رسد که ویژگی های شیمیایی نقره و پلاتین راه خود را در عرصه تکنولوژی های نوظهور بیش از طلا هموار کرده اند که این امر موجب افزایش میزان تقاضای آنها نسبت به طلا خواهد شد.

 

نویسنده: گری واگنر

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.