علت شروع مجدد روند صعودی طلا چیست؟

کیتکو- در هفته جاری، شاهد روند صعودی قابل ملاحظه نرخ طلا بودیم؛ افزایشی چشم گیر پس از مراسم تحلیف بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا در روز چهارشنبه. اما آیا این افزایش نرخ می تواند نویدبخش آغاز روندی صعودی باشد؟ نظر تحلیلگران در این مورد چیست؟

آنان معتقدند که علت افزایش نرخ طلا در هفته جاری افزایش خوشبینی به اجرایی شدن بسته محرک اقتصادی است که بایدن به عنوان یکی از الویت های کاری خود در نظر گرفته است. به نقل از ادوارد مویا تحلیلگر ارشد بازار در اواندا: «در حال حاضر انتظارات از شروع یک روند صعودی دیگر در طلا رو به افزایش است. سطح 1900 دلاری یکی از مقاومت های کوتاه مدت طلا در هفته جاری است و احتمالا در اواسط ماه آینده شاهد نرخ 1950 دلاری آن خواهیم بود».

برخلاف این امر که جنت یلن، کاندید وزارت خزانه داری آمریکا در روز سه شنبه تعهد دولت به ارز تعیین شده بازار را اعلام کرده بود، طلا موضع خود را حفظ کرد.

زمانی که از یلن در مورد دلار آمریکا سوال شد، او در پاسخ بیان کرد که «ایالات متحده به دنبال یک ارز ضعیف نیست» و وی در برابر تلاش های کشورهای دیگر برای ضعیف کردن ارزش دلار ایستادگی خواهد کرد. یلن همچنین تأکید کرد که بهتر است زمانی که سخن از خرج کردن دولت به میان می آید “اقدامی بزرگ” صورت گیرد.

به نقل از کمیسیون جهانی طلا، محرک های نرخ طلا در سال 2021 موجب افزایش کمبودها، تورم و رشد بی امان سهام می شوند. علاوه بر آن این سازمان اعلام کرد که «در شرایط کنونی باور ما این است که سرمایه گذاری در طلا کماکان ادامه‌دار خواهد بود».

بانک استاندارد چارتد اعلام کرد که «اکثر بازدهی سرمایه گذاری در طلا در سال جاری در نیمه اول سال محقق خواهد شد. علاوه بر آن نظر ما همچنان بر سرمایه گذاری بر این فلز مثبت است. به طور دقیق تر انتظار می رود که نرخ این فلز ابتدا به سطح 2000 دلاری رسیده و سپس قله های جدیدی را فتح نماید».

اما بر خلاف چنین دیدگاه های مثبتی، خرس ها _ منظور از خرس روند نزولی است_ همچنان در کمین اند، برای مثال، موسسه مالی Capital Economics چنین بیان کرده است که بیشتر بازدهی مورد انتظار از طلا تاکنون کسب شده است و مواردی از جمله تولید انبوه واکسن کرونا و ریسک سرمایه گذاری های بر پایه احساس و غیر منطقی از تهدیدهای روند صعودی این فلز به شمار می آیند.

 جفری گاندلاک، مدیر  موسسه دابل لاین در وبیناری که هفته گذشته برگزار کرد از بازارهای نوظهور آسیایی تمجید کرد و بیان کرد که “اکنون در مقابل بیت کویت و طلا خنثی است” اگرچه همچنان اصرار دارد که باید 25 درصد پورتفو را دارایی‌های واقعی تشکیل دهند.

 

نویسنده: آنا گلوبوا

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.