طلا: یک گام به جلو، دوتا به عقب

وال استریت همچنان موضع خوشبینانه خود را حفظ کرده است.

بر اساس تحقیقات هفتگی کیتکو، پیش بینی وال استریت و کسب و کار های مستقل از روند طلا در هفته جاری همچنان صعودی است. با توجه به این امر که این فلز همچنان پایین تر از نرخ 1800 دلار به ازای هر انس در نوسان است، هر دو گروه انتظار نرخ های بالاتری را دارند.

طلا هفته پیش را تقریبا بدون نوسان پیشت سر گذاشت و پس از ثبت بدترین عملکرد ماهانه در بیش از 4 سال گذشته، تنها حدود 0.22% افزایش را تجربه کرد. قراردادآتی آگوست کامکس در نرخ 1782.20 دلار به ازای هر انس در حال معامله است.

پس از انتشار داده های آشفته نرخ بیکاری ماه ژوئن، بازار روی سیاست های پولی فدرال رزرو و مینوت جلسه آنها متمرکز خواهد شد.  به عبارت دیگر، توجه بازار به این امرمعطوف می شود که آیا با توجه به نظراتی که در حین جلسه فدرال رزرو مطرح میشود، این بانک نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

بارت ملک، مدیر ارشد استراتژی جهانی در TD Securities در گفتگوی خبری با کیتکو بیان کرد: «بازارها منتظر متمایل شدن فدرال رزرو به سمت افزایش نرخ بهره هستند و قدرت هر چیزی که به ما نشان دهد افزایش نرخ بهره در کار نیست اندکی کمتر از میزانی خواهد بود که مردم روی طلا سرمایه گذاری میکنند، و طلا صعود خواهد کرد.»

نتیجه تحقیقات هفتگی کیتکو در مورد پیش بینی روند طلا بدین صورت بود: از بین 13 نفر شرکت کننده حرفه ای وال‌استریت، 69.2% از آنها روند هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده اند. این در حالی است که 30.8% از شرکت‌کنندگان روند خاصی را پیش بینی نکرده اند اما هیچ رأیی هم برای روند نزولی ثبت نشده است.

نتیجه این تحقیقات در میان کسب و کارهای کوچک و مستقل نیز بدین صورت گزارش شد: از بین 256 نفر شرکت‌کننده که همگی سرمایه گذار خرد بودند، 49.6% به روند صعودی و 25.8% دیگر به روند نزولی رأی داده اند در حالیکه 24.6% آنها روند خاصی را پیش بینی نکرده اند.

بسیاری از تحلیلگران، روند قیمتی سهام در هفته گذشته را برای سرمایه گذارانی که از رشد طلا منتفع می شوند، ناامید کننده خواندند.

به نقل از سین لاسک، یکی از مدیران Walsh Trading: «حرکت طلا در هفته پیش یک قدم به جلو و دو قدم به عقب بود. این فلز نتوانست در سطح 1800 دلاری ثابت شود و تا حفره اواسط ماه آوریل یعنی سطح 1760 دلاری افت کرد. حال دوباره به سراغ داده های منتشر شده از نرخ بیکاری می رویم. همه چیز به تورم برمی گردد، اما مشکل، افزایش ارزش دلار آمریکاست.»

به نقل از مارک چندلر، مدیر Bannockburn Global Forex رد کردن محدوده 1800 تا 1815 دلاری یکی از چالش های طلا در هفته جاری است. وی می گوید: «حالا که طلا محدوده حمایتی خود در سطح 1750 دلار را پیدا کرده است منتظرم تا نرخ های بالاتر را لمس کند.  به نظر می رسد که اندیکاتورهای حرکتی نیز به پایین ترین سطح رسیده‌اند.»

دنیل پاویلونیز، معامله گر ارشد کالا در RJO Futures معتقد است که قیمت پایانی بالاتر از نرخ 1820 دلار برای طلا، سطحی حیاتی تلقی می شود زیرا می تواند سیگنال خروج برای این فلز زرد رنگ باشد. وی بیان کرد: «در پایان سه ماهه دوم سال جاری میلادی روند طلا با فاجعه همراه بود. همین اتفاق مجددا در سه ماهه آخر در زمان بیانیه فدرال رزرو رخ داد. اکنون در محدوده میانگین متحرک 200 روزه این فلز شاهد سطح حماتی هستیم. سطح 1820 دلاری سطح تغییر روند محسوب می شود. اگر طلا بتواند بالای این نرخ بسته شود با توجه به کمرنگ شدن ارزش دلار، می‌تواند قله های بالاتری را نیز فتح نماید.»

تحلیلگران هشدار داده اند که به دلیل تعطیلی طولانی چهارم جولای در آمریکا، روز دوشنبه حجم معاملات سبک خواهد بود. کالین سیسزینسکی،  استراتژیست ارشد SIA Wealth Management نیز بیان کرد: «من انتظار دارم که طلا دوشنبه کم جنب و جوش باشد اما به طور کلی و از نظر تکنیکالی به نظر می رسد که طلا به یک گوشه برخورد کرده است و پرش آن میتواند ادامه دار باشد.»

جیم ویکاف، تحلیلگر ارشد کیتکو نیز می گوید برای آنکه تشخیص دهیم که روند طلا صعودی است یا نزولی باید محدوده 1800-1750 دلار را زیر نظر داشته باشیم. وی افزود:«نرخ این فلز در محدوده 1800-1750 دلاری قفل شده است. جهتی که قیمت به آن سمت حرکت کند می تواند جهت روند احتمالی طلا را مشخص نماید.»

نویسنده : آنا گلوبوا

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.