طلا: سقوط به قعر 1600 دلاری یا صعود به سطح 1920 دلاری؟

طلا تابستان را خود را چگونه پشت سر خواهد گذاشت؟

طلا در حال معامله بالای سطح 1800 دلاری است اما تحلیلگران معتقدند که حضور یک محرک اصلی هم می تواند طلا را به سطح 1920 دلاری و هم به حفره 1600 دلاری برساند.

دنیل پاویلونیز، تحلیلگر ارشد RJO Futures معتقد است که این محرک کلیدی، دلار آمریکا خواهد بود. وی اظهار داشت که در هفته گذشته طلا توانست عملکرد قدرتمندی را به نمایش بگذارد و با وجود تقویت دلار تقریبا به سطح 1830 دلاری به ازای هر انس رسید. اما عملکرد این ارز در هفته جاری می تواند برای طلا سرنوشت ساز باشد.

دلار می تواند نفس تازه ای به بازار طلا دهد و به بازگشت آن به سطح 1920 دلاری کمک شایانی کند. این در حالی است که تقویت ارزش دلار می تواند طلا را به سمت سطح 1600 دلاری نیز بکشاند.

پاویلونیز در ادامه بیان داشت: «طلا زیر خط روند بلند مدت شاخص دلار اسیر شده است. ارزش دلار آمریکا یا افزایش می یابد یا کاهش. کاهش ارزش دلار برای طلا خوب است و ممکن است آن را به سطح 1920 دلاری برساند، البته ممکن است شانس یار نباشد و سناریوی طلای 1600 دلاری اجرا شود.»

افزون بر آن، طلا به طرز عجیبی به بازار اورراق قرضه وابسته است که ممکن است به دلیل تورم شاهد برخی تحرکات  باشد.

وی افزود: «طلا باید بالای سطح 1840 دلار بسته شود تا بتواند به سطوح بالاتر دسترسی یابد. اگر داده های کلان آمریکا پرقدرت باقی بماند، شاهد تحرکاتی در نرخ بهره خواهیم بود که رابطه معکوسی با بازار فلزات ارزشمند دارد. در صورت رخ دادن چنین رویدادی، طلا تحت فشار زیادی قرار خواهد گرفت.»

گفتنی است که پاویلونیز کمی جانبدارانه در مورد روند صعودی طلا نظر می دهد و انتظار دارد که تا پایان جولای طلا به سمت نرخ های بالاتر حرکت کند.

روز جمعه، طلا شاهد “سیو سود” برخی از سرمایه گذاران بود که خود موجب کاهش  1 درصدی نرخ این فلز شد. برای مثال قرارداد آتی طلای کامکس با 0.9% کاهش در نرخ 1812.60 به ازای هر انس مورد معامله قرار گرفت.

به نقل از اورت میلمن، کارشناس فلزات گرانبها در Gainesville Coins پس از شکل گیری حمایت طلا در محدوده 1800 دلاری در هفته گذشته، طلا باید با مقاومت قدرتمند 1830 دلاری دست و پنجه نرم کند. وی افزود: «میانگین متحرک 200 روزه طلا در محدوده 1830 دلار به ازای هر انس است که به نظر می رسد در حال حاضر مقاومت چالش برانگیزی برای این فلز محسوب می شود. علاوه بر آن، این سطح به عنوان سقف دوره کوتاه مدت نیز شناخته می شود.»

 

 

میلمن توضیح داد که پیچیده شدن اوضاع جهت های مختلفی را برای طلا رقم خواهد زد. می توان گفت که هم در جهت مثبت و هم منفی محرک هایی با قدرت های نسبتا یکسانی وجود دارد. برای مثال از یک طرف افزیش تورم داریم و از طرف دیگر سیاست های انقباضی بانک های مرکزی را نیز شاهد هستیم. قدرت برابر این دو محرک، طلا را سرجای خود نگه داشته است.

وی افزود: علاوه بر مشاهده روند دلار در هفته جاری، نفت نیز یکی دیگر از عوامل موثر بر روی طلاست که باید زیر نظر داشت. به عبارت دیگر نرخ نفت بالاتر به معنای افزایش تورم است که نهایتا موجب رشد طلا خواهد شد.»

مایک مک گلون، استراتژیست ارشد کالا در بلومبرگ، بیان کرد که از ابتدای سال تاکنون طلا حدود 4% افت را تجربه کرده است، اما هماهنگی قیمت ها و حمایت داده های کلان اقتصادی همگی نشان از شروع مجدد افزایش نرخ طلا دارند. به عبارت دیگر، افزایش نسبت بدهی به تولید ناخالص ملی آمریکا و روند داده های کمی می توانند طلا را مجددا به سمت 2000 دلار به ازای هر انس سوق دهند.

وی افزود: «کاهش 4 درصدی نرخ طلا از ابتدای سال تا 15 جولای و عقب نشینی 20 درصدی نرخ این فلز از قله‌اش نشان می دهد که اکنون طلا آماده آغاز صعود مجدد است. از جمله کاتالیزگرهای احتمالی که می توانند طلا را برای شکستن سطح 2000 دلاری به سمت بالا یاری کنند می توان به افت بازار سهام و کاهش بیشتر ارزش اوراق خزانه آمریکا از قله ماه مارس، اشاره کرد. احتمال  آنکه طلا به سمت مقاومت 2000 دلاری متمایل شود بسیار بیشتر از کاهش نرخ آن و رسیدن به سطح 1700 دلاری است. این فلز می توانند به عنوان یک دارایی امن و پوشش ریسک در برابر نوسانات بازار سهام عمل کند.»

داده هایی که باید زیر نظر داشت:

هفته جاری هفته پر داده ای نخواهد یود، اما تعدادی اطلاعات کلیدی منتشر خواهد شد.

روز سه شنبه، همه در بازار نظاره گر نمودارهای مجوزهای ساخت و ساز از ماه ژوئن هستند وسپس روز پنجشنبه آمار مدعیان بیکار و فروش خانه های موجود منتشر می شود و نهایتا روز جمعه شاهد انتشار میزان خرید مدیران خرید از بخش تولیدی خواهیم بود.

یکی دیگر از داده های مهم روز سه شنبه ، داده های مربوط به نشست بانک مرکزی اروپا در مورد سیاست های پولی خواهد بود.

منبع: کیتکو

نویسنده: آنا گلوبوا

مترجم: صدف گل منش منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.