طلا: ریزش بیشتر یا واکنش به سطح 1800 دلاری؟

برخی تحلیلگران در گفتگو با کیتکو بیان کردند، در هفته گذشته طلا نتوانست سطح 1850 دلار به ازای هر انس را بشکند، درنتیجه درصورت رسیدن نرخ این فلز به زیر سطح 1800 دلاری، دروازه های سقوط قیمت باز و فروشندگان افزایش خواهند یافت.
سین لاسک، معاون مدیرعامل Walsh Trading اظهار داشت: «عملکرد طلا در سال 2021 عملکرد رضایت بخشی نبوده و بازار در سطوح بالای 60-1850 با چالش های زیادی رو به رو بوده است. این در حالی است که عملکرد ارزهای دیجیتال بسیار متعجب کننده بوده است.»
افزایش بازده خزانه داری آمریکا در کنار افزایش ارزش دلار از جمله عوامل تأثیرگذار بر نرخ طلا بوده اند و اگر شرایط به همین منوال پیش رود و هیچ کاتالیزگری پیدار نشود که ورق را به نفع طلا برگرداند، سراشیبی نرخ طلا ادامه‌‌دار خواهد بود.
به نقل از پیتر هاگ، مدیر معاملات فلزات جهانی کیتکو نرخ اوارق قرضه ده ساله آمریکا که 1.2% افزایش یافت موجب افزایش تقاضای دلار شد که این امر موجب کاهش تقاضا برای طلا گردید. گفتنی است که از منظر کوتاه مدت، سرمایه‌گذاران بخشی از سرمایه خود را به صورت نقد نگه می دارند.
در زمان نوشتن این مقاله، نرخ قراردادهای آتی آوریل طلای کامکس با 0.13% کاهش به 1824.50 دلار به ازای هر انس رسیده است.
چارلی ندوس، استراتژیست ارشد گروه LaSalle Futures می گوید: «هرجایی که معامله ای صورت میگیرد، دلار همانجاست. این تصور وجود دارد که ما در حال بالا بردن ارزش دلارهستیم و اگرچه برخی فروشندگان در حال عرضه دلار هستند، شاخص دلار حمایت شده و روز جمعه به سطح 90.70 واحد رسیده است.»
هاگ افزود، بازار طلا هنوز هم در انتظار فعال شدن بسته حمایتی بایدن است و تأخیر در این مورد موجب افزایش فشار فروش در طلا خواهد بود. گمان می رود که دو سه تن از دموکرات ها به دلیل افزایش حداقل دستمزد به این طرح رأی نمی دهند. اگر این تعداد رأی از طرف جمهوری خواهان جبران نگردد، این طرح با مشکل رو به رو خواهد شد. بازار فلزات اکنون در انتظار بسته محرک است و باتوجه به کاهش انتظارات از این بسته، سرمایه گذاران در حال سود گرفتن از فلزات هستند».

خطر سقوط به سطح 1700 دلاری
به گفته لاسک، اگر در هفته جاری، طلا نتواند جایگاه خود در سطح 1800 دلاری را حفظ کند، ریسک آن وجود دارد که سرمایه گذاران موقعیت های خرید خود را لغو و پول خود را نقد کنند که این امر می تواند طلا را به محدوده 10-1705 دلار به ازای هر انس بکشاند (10% پایین تر).
لاسک ادامه داد: «سفارش های خرید بسیاری در بازار وجود دارد اما هنوز نتوانسته ایم یک روند صعودی ادامه دار داشته باشیم. در بلند مدت، این قیمت های پایین خریداران خود را خواهند داشت، اما چه کسی میتواند بگوید که طلا 5% دیگر کاهش را تجربه نمی کند؟ هدف بعدی می تواند سطح 10-1705 دلاری باشد. هیچ چیز دیگر مرا متعجب نمی کند. عرضه در بازار ETF هم آغاز شده است.»
وی اظهار داشت: «آغاز روند صعودی ممکن است کمی به طول انجامد. به نظر می رسد که طلا سطح 85-1780 دلاری را در هفته جاری لمس کند. اما کاهش نرخ باید همینجا متوقف شود و گرنه اکثر موقعیت های خرید لغو خواهند شد».
از سوی دیگر هاگ بیان کرد: «اگر نرخ طلا به زیر 1800 دلار به ازای هر انس برسد و یا بتواند سطح 1850 دلاری را بشکند، بسیار متعجب خواهم شد. شخصا در انتظار نوسان طلا در محدوه 1850-1780 دلار در هفته جاری هستم. اولین حمایت در محدوده 1800 دلار خواهد بود».
ندوس اشاره کرد ازآنجا که در حال حاضر طلا در محدوده پایین تر از میانگین معامله میشود، این فلز آمادگی رسیدن به سطح 1800 دلار به ازای هر انس را دارد.
به اعتقاد لاسک، در بلندمدت تورم زمینه ای صحنه را از آن خود خواهد کرد و موجب افزایش نرخ طلا خواهد شد. به عبارت دیگر، دارایی های فیزیکی و ملموس بیشتر مورد تقاضا قرار می گیرند. اگر می توانید طلا را زیر 1800 دلار خریداری نمایید به آن به چشم فرصت نگاه کنید. اگر بایدن با بسته حمایتی به آنچیزی که می خواهد برسد، چگونه ممکن است که این بسته در آینده تورم زمینه ای ایجاد نکند؟

شکاف در بازار فیزیکی
به گفته هاگ به نظر می رسد که کارمزدهای بالا بر میزان تقاضای سرمایه گذاران در بازار فیزیکی موثر بوده و آن را کاهش داده اند. وی افزود: «سرمایه گذاران خرد اشتیاق کمتری برای دنبال کردن کارمزدهای طلا و نقره دارند. کارمزدها بالاست و میزان کشف شده طلا بر پایه ارز موجود هم بسیار اندک است. به همین دلیل بین بازار فیزیکی خرید طلا و بازار چند روز گذشته شکافی ایجاد شده است».
مجهول بزرگ کنونی، میزان تولیدات آمریکا پس از توقف تولید سکه های بوفالو توسط مینت آمریکاست. همچنین این سازمان در صدد است تا تولید سکه های یک اونسی طلای آمریکا با طرح قدیمی عقاب را نیز متوقف کند.
هاگ بیان کرد:« در 6-4 هفته آینده محصولات جدید زیادی وجود ندارد تا زمانی که مینت شروع به تولید سکه با طرح عقاب جدید کند. لازم به ذکر است که دلالان میزان کارمزد تمام اندوخته های طلای خود را به طرز معناداری افزایش داده‌اند».

رصد داده ها
بازار توجه زیادی به مینوت جلسات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا که به ترتیب در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه منتشر خواهد شد نشان می دهد.
به نقل از استرتژیست های ING FX در روز جمعه، بازار در انتظار انتشار مینوت جلسات فدرال رزرو برای یافتن نشانه‌های زمان آزادسازی بسته محرک و مینوت بانک مرکزی اروپا برای خنثی کردن اثر یورو می باشد.
از دیگر اطلاعات مهم می توان به انتشار گزارش خرده فروشی U.S. PPI و تولید صنعتی در روز چهارشنبه و گزارش بیکاری در روز پنجشبنه اشاره کرد. از طرف دیگر تحلیلگران اطلاعات شاخص تولید امپایر استیت نیویورک که در روز سه‌شنبه و اطلاعات شاخص تولید فدرال فیلادلفیا در روز پنجشنبه را نیز زیر نظر دارند.
علاوه بر گزارش های مذکور، داده های مسکن آمریکا که شامل مجوز ساختمان سازی و خانه سازی است روز سه شنبه و فروش خانه های موجود در روز جمعه منتشر می شود. گفتنی است که بازار آمریکا به مناسبت روز ریاست جمهوری دوشنبه تعطیل خواهد بود.

نویسنده: آنا گلوبوا

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.