صعود دقیقه نودی؟ چالش طلا در محدوده 1900 دلاری

کیتکو- به گفته تحلیلگران، سرمایه گذاران از سهامداری در هفته پایانی سال میلادی نهایت استفاده را می برند زیرا با به پایان رسیدن سال مجددا سرمایه های خود را به سمت طلا که کالای امنی برای سرمایه گذاری است سوق می دهند و طبیعتا این امر به نفع طلا خواهد بود.

فیلیپ استریبل، استراتژیست Blue Line Futures در گفتگویش در روز سه شنبه با کیتکو بیان کرد:«به طور تاریخی، ملاحظه می کنیم که سرمایه گذاران نسبت به اشتباهات گذشته خود واکنش نشان می دهند. سناریوی محتمل پیش رو آن است که سرمایه گذاران سرمایه های خود را از سمت سهام به سمت طلا انتقال دهند و در نتیجه شاهد ورود سرمایه به طلا خواهیم بود».

چنانچه بخواهیم طلا را در دوره های سه ماهه بررسی کنیم، به طور معمول این فلز گرانبها در اواخر دسامبر و اوایل ژانویه بیش از پیش مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرد.

حسین صیاد، استراتژیست ارشد بازار در FXTM نیز اظهار داشت: «چناچه مدیران سرمایه قصد حفظ سود و کاهش ریسک پورتفوهای خود را داشته باشند، باید توجه کنند که جریان های مالی معنی داری در آخرین هفته میلادی به سمت طلا روان است. مادامی که کالاهای واقعی در محدوده منفی معامله می شوند، نظر ما نسبت به طلا مثبت است که احتمالا این روند در طول سال آتی میلادی نیز حکمفرما خواهد بود».

استریبل مهر تأییدی به سخنان صیاد زد و افزود: «دقیقا به همین علت است که انس طلا رقم 1900 دلار را خواهد دید. اما برای آنکه نرخ این فلز در سطوح بالاتر حمایت گردد لازم است که بالای نرخ 1920 دلار به ازای هر انس معامله شود. طلا می تواند به نرخ های 05-1904 برسد. اگر به نمودار طلا توجه کنید، ملاحظه خواهید کرد که نرخ این فلز در ماه آگوست پایین تر و نمودار طلا سقف های کوتاه تر و کف های پایین تری را تشکیل داده است اما اگر قیمت به سطح 1920 دلار به ازای هر انس برسد طلا در محدوده مثبت بسته خواهد شد و ممکن است که رشد بیشتری را نیز تجربه کند».

جیم وایکوف، تحلیلگر ارشد کیتکو معتقد است که نمودار کوتاه مدت طلا در هفته آینده صعودی است. وی بیان کرد: «اولین مقاومت طلا، بالاترین نقطه روز سه شنبه در سطح 1889.40 و مقاومت بعدی سطح 1900 دلاری است. روند صعودی طلا باید پرقدرت پیش رود تا طلا بتواند در روند صعودی باقی بماند. مانع بعدی سر راه روند صعودی، مفاومت 1973.30 دلاری قرارداد فوریه است که در ماه نوامبر تشکیل شد».

به طور کلی سال 2020 با بازده 22 درصدی سال بسیار خوبی برای طلا بوده و نظر تحلیلگران بر ادامه روند افزایشی این فلز همچنان مثبت است. به گفته ادوارد مویا یکی از تحلیلگران بازار در کیتکو، یکی از سطوح قیمتی کلیدی طلا در سال آینده نرخ 2300 دلار است. وی افزود که اگرچه تمرکز اصلی اکثر کشورها در سال آتی معطوف به واکسن کورونا است اما این دلیل اصلی صعود قله های جدید طلا نخواهد بود. سال آتی سال پرمعامله و قدرتمندی برای این فلز است و سرمایه گذاران شاهد ظهور محرک‌های اقتصادی و پولی قدرتمندی در نیمه اول سال خواهند بود. رقابت سنای جورجیا کماکان مانند علامت سوال بزرگی است و تا زمانی که تکلیف آن مشخص نشود، نمی توان میزان محرک های مالی و اقتصادی را مشخص نمود. اما حتی اگر دموکرات ها شکست بخوردند و جمهوری خواهان کنترل را به دست گیرند، از آنجائیکه کل کشور در تنش است، قطعا به محرک های مالی و اقتصادی نیازمند خواهیم بود.

مویا در ادامه بیان کرد: «دلیل اصلی روند رو به رشد طلا در سال آینده، فعالیت های کاهش تورم است.فدرال رزرو در اعمال سیاست های خود ثابت قدم بوده و سال آتی نیز شاهد ظهور محرک های اقتصادی بیشتری خواهیم بود که این امر دلیل اصلی روند صعودی قدرتمند طلا به سمت سطح 2300 دلاری می باشد، اتفاقی که جدا از عملکرد واکسن کورونا رخ خواهد داد».

مویا یکی از چالش های بزرگ سال آینده را مبارزه با تورم بیان کرد که خود موجب ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری روی طلا خواهد بود.

 

 

اخبار احتمالی هفته آتی

احتمالا هفته آینه هفته کم خبری باشد و توجه سرمایه گذاران معطوف به شاخص اطمینان مصرف کننده U.S.C.B.  در روز سه شنبه و معاملات معلق در روز چهارشنبه خواهد بود.

از سوی دیگر اخبار مربوط به پیمان تجاری برگزیت و اتحادیه اروپا واکنش بازار را در برخواهد داشت که احتمالا خبر آن تیتر اخبار پنج شبنه می باشد. اوروسلا وان دن لاین، رئیس کمیسیون اروپا در پاسخ به خبرنگاران اعلام کرد: «این راه بسیار طولانی و پرفراز و نشیب بود. اما ما به پیمان خوبی دست پیدا کردیم. پیمانی منصفانه و متعادل که برای هر دو طرف مفید و قابل اتکاست».

نخست وزیر انگلیس، بوریس جانسون نیز چنین بیان کرد:«ما مجددا سکان سرنوشتمان را به دست خودمان گرفتیم. امری که همه آن را غیرممکن می دانستند اما ما آن را ممکن ساخیتم».

گفتنی است که جزئیات این پیمان تجاری هنوز به عموم اعلام نشده است.

 

نویسنده: آنا گلوبوا

منبع: کیتکو نیوز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.