شیوع مجدد کرونا و افزایش تورم

ترس از شیوع مجدد کرونا و افزایش تورم از حامیان طلا در نرخ کنونی هستند.

ترس از شیوع گونه جدید کرونا که خبر آن روز پنجشنبه منتشر شد، مجددا بازار را آشفته کرده است و سرمایه گذاران را بر آن داشته تا به دنبال سرمایه گذاری روی دارایی های امن مانند طلا باشند.

به نقل از کاریگ ارلام، تحلیلگر ارشد OANDA در پایان هفته، با انتشار اخبار مربوط به گونه جدید کرونا و ترس از قرنطینه و آغاز مجدد محدودیت ها دارایی های پرریسک با بی توجهی سرمایه گذاران رو به رو شدند. ترسناکترین مورد درباره نوع جدید کرونا، داشتن اطلاعات اندک و ناقصی است که تاکنون از این گونه منتشر شده و نشانه هایی که حاکی از آنند که این گونه از نوع دلتا نیز خطرناک تراست.

پس از انتشار اخبار مربوط به گونه جدید کرونا و همچنین رسیدن شاخص نقدینگی CBOE به قله دو ماهه اش، نرخ طلا اندکی افزایش یافت و به بالای سطح 1800 دلاری صعود کرد. اما این صعود کوتاه مدت بود و نرخ قرارداد آتی دسامبر با 3% کاهش درنرخ 1792 دلار به ازای هر انس معامله شد.

پس از آنکه میانگین صنعتی داو جونز افت چشمگیری را تجربه کرد، طلا توانست در نرخ های بالا باقی بماند. این شاخص روز جمعه حدود 905 واحد کاهش را تجربه کرد. البته طلا راه زیادی در پیش دارد تا بتواند سودی که هفته گذشته از دست داد را جبران نماید.

برخی از اقتصاددانان و تحلیلگران بازار معتقدند که شیوع گونه جدید کرونا در صورتی که بر روی فعالیت های اقتصادی و سیاست های پولی تاثیر بگذارد می تواند حمایت خوبی برای طلا باشد.

به دلیل افزایش فشارهای تورمی، بازارها با اقدامات پولی تهاجمی تر از سوی فدرال رزرو شروع به قیمت گذاری کرده اند.ابزار CME FedWatch نشان می دهد که بازارها در انتظار اولین افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن هستند و 3 افزایش نرخ بهره دیگر در این سال پیش بینی می شود. لازم به ذکر است که پس از انتشار اخبار در مورد گونه جدید کرونا انتظارات در مورد افزایش نرخ بهره تاحدودی کاهش یافته است.

یکی دیگر از اقتصاددانان CIBC بیان کرد: « نیاز به آگاهی از سلامت عمومی جامعه در کنار نیاز به تزریق دوز سوم واکسن کرونا به معنای افزایش انتظار برای پایان فعالیت های خدماتی و همچنین انتظار بیشتر برای بهبود تورم و جبران خسارات تولید محصولات ناشی از شیوع کرونا به دلیل غیبت کارکنان است.»

گونه جدید بلافاصله اثر منفی خود را بر سفرهای جهانی گذاشته است. اتحادیه اروپا تمام پروازها از آفریقای جنوبی به کشورهای عضو را ممنوع اعلام کرده است. دیگر کشورهای اروپایی این ممنوعیت را به تمام کشورهای آفریقایی بسط داده اند. انگلیس نیز پرواز از آفریقای جنوبی و کشورهای همسایه را ممنوع اعلام کرده و نهایتا کانادا پرواز از هفت کشور آفریقایی را در روز جمعه ممنوع اعلام کرد.

علاوه بر گونه جدید کرونا، کشورهای اروپایی درگیر ظهور موج جدیدی از بیماری نیز هستند. کشورهایی نظیر آلمان نیز به اعمال محدودیت ها و قرنطینه مشغولند.

ارلام افزود که دنبال کردن نرخ طلا در روز جمعه نمایانگر این امر بود که این فلز گرانبها همان روندی را پیش گرفته که از آن انتظار می رفت. وی در ادامه بیان داشت که نگرانی ها از شیوع گونه جدید کرونا می تواند همچنان از روند صودی طلا حمایت نماید.

در چنین زمان هایی، می توان حدس زد که سرمایه گذاران چه خواهند کرد: پیشروی به سمت دارایی های امن. این امر حداقل می‌تواند موجب روند صعودی طلا شود.  بانک های مرکزی سیاست های انقباضی را به تاخیر می اندازد تا زمانی که ایده بهتری برای مهار ریسک داشته باشند. افزایش افسار گسیخته تورم می تواند وجهه پوشش ریسک طلا به عنوان یک دارایی امن را بیشتر کند.

به نقل از یکی از تحلیلگران کالا در TD Securitiesبه نظر می رسد که طلا می تواند ممنتوم صعودی جدیدی را ثبت نماید. چشم انداز کاهش رشد اقتصادی و افزایش تورم در سال آینده میلادی می تواند کاتالیزگری برای افزایش نرخ طلا باشد.

اگرچه نمودار طلا از کف های خود فاصله گرفته است اما برخی تحلیلگران تکینکال معتقدند که طلا زیان های تکنیکالی زیادی را از آغاز هفته پیش تاکنون پیشت سر گذاشته است. حتی با وجود افزایش نرخ در روز جمعه نرخ این فلز همچنان زیر 1800 دلار به ازای هر انس است.

از سوی دیگر مارک چندلر، مدیر Bannockburn Global Forex معتقد است که اگر چه ظهور گونه جدید کرونا منجر به کاهش زیان در طلا شد اما در کوتاه مدت روند  قیمتی این فلز گرانبها نزولی خواهد بود. وی افزود: «جهش طلا تا سطح 1816 دلاری ادامه داشت که یک سطح بازگشتی کلیدی به شمار می رود با این وجود پیش بینی من چه در مورد بهبود نرخ بهره و چه در مورد نقدینگی کامودیتی ها پایین تر از حد انتظار عمومی است. من سطح 1776 دلار را سطح حمایتی طلا می دانم.»

علاوه بر افزایش رعب و وحشت از سویه جدید کرونا، اقتصاددانان خبر از انتشار اخبار مهم اقتصادی از جمله گزارش حقوق و دستمزد مشاغل غیر از کشاورزی در نوامبر، می دهند.

گفتنی است که آمار مربوط به بازار کار از جمله فاکتورهای مهمی است که فدرال رزرو برای تصمیم گیری خود در مورد سرعت پرسه عادی سازی نرخ بهره به آن رجوع می کند. بازار چشم به راه ایجاد 500 هزار فرصت شغلی دیگر در ماه نوامبراست. میزان پیش بینی ها نیز پس از رشد 0.4% درصدی در ماه اکتبر حدود 0.4% دیگر افزایش یافت.

دنیل بریسمن، تحلیلگر فلزات گرانبها در Commerzbank معتقد است که اگرچه انتشار گزارش خوب نرخ بیکاری میتواند طلا را تحت تاثیر قرار دهد اما وی توجه خود را به گزارش تورم حقوق و دستمزد معطوف کرده است. ممکن است که فدرال رزرو به دنبال افزایش  نرخ بهره باشد، اما اگر تورم افزایش پیدا کند بدان معنا خواهد بود که نرخ بهره واقعی منفی باقی خواهد ماند که این امر به نفع طلا است.

جف ونیر، مدیر استراتژی سهام در WisdomTree نیز بر این باور است که تورم باید حامی طلا باشد. وی اظهار داشت مهم نیست که فدرال رزرو در چند مرحله نرخ بهره را افزایش دهد آنها باز هم پایین از منحنی تورم باقی می مانند.

در کنار انتشار گزارش نرخ بیکاری در روز جمعه بازار چشم انتظار شنیدن از رئیس فدرال رزرو، جرمی پاول و جنتی یلن، منشی خزانه داری است که روز سه شنبه و چهارشنبه در واشنگتن سوگند یاد خواهند کرد. این اولین بار پس از انتخاب بایدن است که بازارها به سخنرانی پاول گوش فرا خواهند داد.

براساس نظر برخی از چارتیست ها، سطح 1800 دلاری یکی از سطوح کلیدی طلا باقی خواهد ماند. اگرچه برخی معتقدند که قیمت ها باید بالاتر روند تا ممنتوم صعودی جدیدی را ثبت نمایند. اوله هانسن، مدیر استراتژی کامودیتی ها در Saxo Bank می گوید تا زمانی که طلا بالای سطح 1835 دلار به ازای هر انس برسد، نمی توانم نظر قاطعی در مورد روند آن ارائه دهم.

نویسنده: نیلز کریستنسن

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.