شرکت گاز ایران به علت بدهی 6 میلیارد دلاری عراق، میزان صادراتش به این کشور را کاهش داد

دبی، 28دسامبر، رویترز- پس از آنکه وزارت برق عراق اعلام کرد که کاهش عرضه برق، بغداد و برخی شهرهای دیگر را در خطر قطعی برق قرار داده است، شرکت گاز ایران نیز بیان کرد که به علت بدهی بیش از 6 میلیارد دلاری این کشور میزان عرضه خود را کاهش داده است.

شرکت ملی گاز ایران در بیانیه ای اعلام کرد:«وزارت برق عراق بیش از 5 میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که 3 میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI بلوکه شده و در دسترس نیست و بیش از 2 میلیار دلار آن بدهی معوقه است».

علاوه بر آن، به نقل از گزارشی که در آژانس خبری شانا منتشر شد، شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده است که وزارت برق عراق بیش از 1 میلیون دلار ناشی از جرایم قراردادی به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است.

گفتنی است که به دلیل تحریم های آمریکا، ایران قادر به دریافت میلیاردها دلار از بدهی های خود از چندین کشور نبوده است.

ترس ناشی از قطعی برق، می تواند موجب افزایش فشار به نخست وزیر عراق مصطفی الکاظمی شود.

یکی از مقامات رسمی عراقی روز یکشنبه اعلام کرد که وزیر انرژی ایران، رضا اردکانیان، قرار است که روز سه شنبه از بغداد بازدید به عمل آورد تا با همتای عراقی اش در مورد بدهی های پرداخت نشده مذاکره نماید.

واشنگتن نیز که به طور مکرر معافیت تحریم ها را به مدت 90 تا 120 روز تمدید می کرد تا بغداد بتواند انرژی خود را از ایران تأمین نماید، در ماه نوامبر، معافیت تحریم ها فقط به مدت 45 روز تمدید کرد.

 

منبع: https://uk.reuters.com/article/idUKL1N2J80Q0

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.