سرنوشت نفت پس از طوفان

نیویوک- با توجه به کاهش محدودیت های کرونا روز گذشته نرخ نفت در نزدیکی بالاترین نرخ سالانه ثابت شد. اگرچه نگرانی ها در مورد سرعت بهبود اقتصاد آمریکا و از سرگیری تولید نفت تگزاس همچنان ادامه دارد.

با اینکه نرخ نفت خام آمریکا با 3 سنت کاهش به بشکه ای 61.67 دلار به ازای هر بشکه رسیده است اما نرخ این سوخت همچنان در حول بالاترین قیمت ها از ژانویه 2020 در حال نوسان است. از سوی دیگر نرخ نفت خام برنت LCOc1 با 13 سنت معادل 0.2% افزایش به بشکه ای 65.37 دلار رسید. گفتنی است که نرخ هردو قرارداد پیش از کاهش، رشد 1 دلاری را از آن خود کرده بودند.

تولیدکنندگان نفت شیل و پالایشگاه های جنوب آمریکا که مسئولیت تأمین 2 میلیون بشکه نفت معادل 20% ظرفیت پالایشگاه های آمریکا را به عهده دارند، پس از طوفان سهمگین هفته گذشته که منجر به تعطیلی آنها شد، مجدداً به آهستگی در حال از سرگیری تولید هستند.

ترافیک در کانال کشتیرانی هوستون نیز در حال بازگشت به حالت نرمال است. با این حال پیش بینی نمی شود که تولید نفت به این سرعت از سر گرفته شود و برخی از تولیدکنندگان نفت شیل میزان تولیدات در سه ماهه اول را کمتر از گذشته پیش بینی کرده اند. ترافیگورا که یکی از شرکت های به نام در حوزه بازرگانی کالاست روز گذشته در این راستا اعلام کرد که ممکن است برخی از تولیدکنندگان هرگز مجدداً به عرصه تولید بازنگردند.

به نقل از رویترز با کاهش ناگهانی دمای هوا، میزان ذخایر نفت خام آمریکا نیز برای پنجمین هفته متوالی با کاهش همراه بود،  علاوه بر آن میزان تولیدات پالایشگاه ها نیز در هفته گذشته نزولی بود.

جیم ریتربوش، مدیر موسسه ریتربوش اند اسوشیتس در ایلینویز اعلام کرد: «به نظر می رسد که افت شدید دما در هفته گذشته و قطعی برق تگزاس می تواند داده های هفتگی سازمان انرژی آمریکا تا اواسط ماه آینده را تحت شعاع خود قرار دهد.»

رئیس فدرال رزرو، جرمی پاول ضمن اظهار نگرانی در مورد روند بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا چنین بیان کرد که «بهبود اوضاع بسیارفراتر از دسترس است». وی افزود بررسی تغییر سیاست هایی که بانک مرکزی برای کمک به اشتغالزایی در کشور به کار گرفته است “زمان بر” خواهد بود.

یوگن ونبرگ، تحلیلگر کامرزبانک بیان کرد که افزایش اخیر نرخ نفت به دلیل پیش بینی های کارگزان آمریکایی از نرخ های بالای نفت است. برای مثال، گلدمن ساکس انتظار دارد که نرخ نفت در سه ماهه دوم سال از بشکه ای 60 دلار به 70 دلار و در سه ماهه سوم سال به 75 دلار که پیشتر 65 دلار پیشبینی کرده بود برسد.

مورگان استنلی نیز پیش بینی می کند که نرخ نفت برنت در سه ماهه سوم سال به بشکه ای 70 دلار برسد وی بیان کرد که آمار منتشر شده حاکی از کاهش موارد ابتلا به گونه جدید ویروس کروناست. در آخر نیز بانک آمریکا پیش بینی کرد که در سه ماهه سوم سال این سوخت در نرخ 70 دلار به ازای هر بشکه معامله خواهد شد.

 

نویسنده: لورا سانیکورا

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.