رسیدن نرخ نفت به قله سیزده ماهه با متعادل شدن بازار

با آغاز واکسیناسیون جهانی، افزایش میزان تقاضا و به دست گرفتن عنان عرضه توسط تولیدکنندگان، نرخ نفت به قله سیزده ماهه اش رسید.
نفت برنت پس از برخورد با سطح 63.76 دلاری که بیشترین میزان از 22 ژانویه سال گذشته محسوب می شود، با 1.1% معادل 70 سنت افزایش به بشکه ای 63.13 دلار رسید. نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز پس از رسیدن به سطح 60.95 دلاری که بالاترین سطح از 8 ژانویه سال گذشته بود اندکی کاهش یافت و با رشد 63 سنتی معادل 1.1% به سطح بشکه ای 60.10 دلار رسید. به طور کلی نرخ های نفت در هفته گذشته حدود 5% رشد یافتند. گفتنی است که طی هفته های اخیر نرخ نفت به دلیل کاهش عرضه اوپک و متحدانش افزایش یافت.
الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اظهار داشت که اوضاع بازار جهانی نفت رو به بهبود است و نرخ نفت در سال جاری در محدوده 60-45 دلار به ازای هر بشکه خواهد بود. وی افزود: «در ماه های اخیر شاهد نوسان اندک در بازار نفت بودیم. این به معنی ثبات بازار است و قیمت هایی که اکنون شاهد آن هستیم متناسب با وضعیت کنونی بازار است».
در این حین، جو بایدن که در حال پیش بردن اولین تصمیم قانونی بزرگ دوره خویش است، روز جمعه با دو دستگی مقامات رسمی برای تصویب بسته محرک 1.9 میلیارد دلاری رو به رو شد.
تاماس وارگا، تحلیلگر نفت در کارگزاری PVM Oil Associates چنین بیان کرد: «بسته محرک 1.9 میلیارد دلاری همچنان با مشکلات رو به رو است. داده های مربوط به بازار کار نشان از چالش های زیاد این بازار دارد، اما لازم به ذکر است که بسته حمایتی چندان هم زود به دست همه نخواهد رسید و به فرم بخصوصی تصویب خواهد شد».
در مقابل کاهش عرضه نفت، کارگران تصمیم گرفتند که علیه این حرکت روز دوشنبه در بزرگترین ترمینال بارگیری نفت نروژ اعتصاب نمایند. بدیهی است که اعتصاب می تواند در روند تولید اختلال به وجود آورد، آن هم در زمینی که مسئول تولید یک سوم نفت خام کشور است.
تولیدات آمریکا می تواند در هفته جاری تحت تأثیر هوای سرد و غیرمعمول تگزاس و اوکلاهاما قرار گیرد. دمای هوا در میدلند، تگزاس، قلب حوضه پرمین آمریکا، بزرگترین منطقه نفتی آمریکا، به زیر 10 درجه فارنهایت رسیده است. میلیون‌‌ها نفر بدون برق مانده و فعالیت بعضی از پالایشگاه ها نیز به دلیل برودت هوا که بین 21 تا منفی 8 درجه فارنهایت بود محدود شده است.

نویسنده: نوآ برونینگ و یوکا اوبایاشی

منبع: رویترز

مترجم:صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.