در انتظار تصمیم اوپک پلاس، نرخ نفت اندکی تغییر یافت

 اوپک پلاس روز سه شنبه مذاکرات درباره میزان تولید فوریه را از سر می گیرد.

 ایران نفت کش کره جنوبی را توقیف کرد.

سنگاپور، 5 ژانویه (رویترز)- نرخ نفت، روز سه شنبه پس از ادامه مذاکراتِ به بن بست رسیده اوپک و متحدانش در مورد میزان تولیدات ماه فوریه اندکی تغییر یافت. بدیهی است که با ظهور گونه جدید ویروس کورونا و احتمال اعمال محدودیت‌ها، نگرانی ها در مورد میزان تقاضای نفت افزایش خواهد یافت.

نرخ قرارداد ماه مارس نفت برنت، 0.2% معادل 8 سنت افزایش یافت و به بشکه ای 51.17 دلار رسید در حالیکه نرخ قرارداد فوریه وست تگزاس اینترمیدیت با 12 سنت افزایش در نرخ  47.74 دلار به ازای هر بشکه معامله شد. اما پس از آنکه اوپک و متحدانش نتوانستند به نتیجه ای مشخص در مورد میزان تولیدات ماه فوریه برسند، هردو قرارداد روز دوشنبه با کاهشی 1 درصدی رو به روشدند.

عربستان سعودی به دلیل احتمال آغاز دور جدید قرنطینه مخالف افزایش تولید، اما روسیه به دلیل افزایش میزان تقاضا موافق افزایش تولیدات است.

اوپک پلاس مذاکرات خود را روز سه شنبه از سر میگیرد.

به نقل از لوئیس دیکسون، تحلیلگر بازار نفت در Rystad Energy،«داستان های دراماتیک اوپک پلاس و از سوی دیگر تأثیرات نامعلوم تنش های جدید بر اقتصاد، فعالیت ها و سفرها از عوامل موثر بر اصلاح جزئی نرخ نفت در روز های اخیر محسوب می‌شوند».

از سوی دیگر افزایش تنش ها در خاورمیانه مانع از کاهش بیشتر نرخ این سوخت شد. برای مثال می توان به توقیف نفتکش کره جنوبی و دستگیری کارکنان آن توسط ایران ، به دلیل وجود تنش ها بر سر سرمایه بلوکه شده این کشور در کره جنوبی به دلیل تحریم های آمریکا اشاره کرد.

 

منبع: گزارشی از فلورانس تن و گری دویل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.