خوشبینی در مورد نرخ نفت و ذخیره این سوخت

لندن/ نیویورک/ سنگاپور– درست سال گذشته که پا روی ترمز اقتصاد گذاشته شد، موج احتکار به نفت خام مازاد و دیگر کالاها رسید اما افزایش قیمت ها و خوشبینی در مورد افزایش میزان تقاضا موجب تحریک در ذخیره کردن  بیشتر نفت شد.

براساس تخمین های IHS Markit  در پایان ماه فوریه، حجم محصولات پالایش و تجمیع شده روی تانکرها در 10 روز گذشته به 19.2 میلیون بشکه رسید که نسبت به ماه می سال گذشته که حدود 84 میلیون بشکه بود حدود 77% افت داشته است.

اوپک پلاس (اوپک و متحدانش) از نزدیک شاهد پالایش جهانی نفت است و نرخ تخفیف یکی از موارد اصلی جلسه ای است که این گروه روز پنجشنبه در مورد سیاست های تولید برگزار خواهد کرد.

یک سال پیش، معامله گرها به دنبال یک استراتژی مناسب برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی بودند و از آنجا که میزان مصرف کاهش یافته بود نرخ نفت نیز با افت رو به رو شد. از این رو میزان درآمد تانکرهای نفتی به بالاترین میزان و نهایتاً در اواخر ماه می سال گذشته به 100.000 دلار رسید که نسبت به زمان حال که درآمد این تانکرها حدود 10000 دلار است، افزایش چشم گیری را تجربه کرده است.

سال گذشته، غارهای دورافتاده نمک در اسکاندیناوی، خطوط لوله نفتی بدون استفاده آمریکا و ریل های ماشین همگی برای ذخیره نفت به کار گرفته شدند. اما به نقل از معامله گران شمال غربی اروپا، منطقه مدیترانه ای، خاورمیانه و آمریکای شمالی در حال حاضر ظرفیت در حال برگشت به حالت عادی است.

به گفته کرین ون بیک، تحلیلگری درRVB Tank Storage Solutions  در روتردام: «طرفین در حال اطلاع رسانی  برای اتمام قراردادهای نفتی تا آپریل-می هستند». معامله گران آمریکایی نیز در حال حاضر، پیشنهاد قیمت های پایین تری برای ذخیره نفت خام و مشتقاتش را شاهد هستند.

اِرنی بارسامیان، مدیر اجرایی ارشد  Tank Tigerکه یک انبار پایانه آمریکایی است بیان کرد: «در ژانویه، افزایش بی امان قیمت ها (در معاملات آتی نفت) آغاز گشت و این امر موجب ترس و گریز سرمایه گذاران شد. اکنون در حال  افت شدید و شاهد منقضی شدن قرادادها بدون تمدید آنها می باشیم».

افت نرخ قراردادهای نفتی در نقطه ای که نرخ نقدی از نرخ آتی بیشتر است، معامله گران را ترغیب می کند تا میزان ذخایر نفتی را کاهش و به گونه ای مناسب نسبت به فروش اقدام کنند.

براساس داده های Refinitiv  در اروپا، پخش شش ماهه منتهی به 19 فوریه گازوئیل به 8 تن رسید که بیشترین کاهش در 13 ماهه اخیر به شمار می آید. ارزش پخش در آپریل سال گذشته یعنی درست زمان قرنطینه و اعمال محدودیت های شدید حدود 92- دلار بود.

براساس پیش بینی های RVB Tank Storage انتظار می رود که انبارها به خصوص در اسکاندیناوی در سه ماهه دوم سال مجدداً گنجایش انبار داشته باشند.

قراردادهای آتی شش ماهه پخش گازوئیل آمریکا در 19 فوریه  به 4.35 دلار به ازای هر گالن رسید که بالاترین نرخ از ژانویه 2020 محسوب می شود. گفتنی است که نرخ این قراردادها از ابتدای مارس سال گذشته 3.2- دلار بود.

 

نرخ قراردادهای معیار در بورس کالای نیویورک نیز رشد نکرده است. قرارداد تحویل آپریل گازوئیل در نرخ 0.5 سنت در حال معامله بود که نسبت به قرارداد ماه می بیشتر بود. سال گذشته نیز که نرخ این سوخت 0.2 سنت بود بازهم از نرخ قرارداد ماه می بیشتر بود.

 

براساس داده های سازمان اطلاعات آمریکا، موجودی سوخت های تقطیری این کشور در هفته منتهی به 19 فوریه به 152.7 میلیون بشکه کاهش یافت که بیشترین افت از اواخر سال 2020 محسوب میشود.

 

آسیا و خاورمیانه

در حالیکه میزان ذخایر سوخت هایی با تقطیر میانی در هفته جاری به قله دوازده ماهه رسیده، تحلیلگران و معامله گران انتظار بازار  پرچالشی را دارند زیرا پالایشگاه های فصلی وارد فصل استراحت می شوند و به دلیل کاهش محدودیت ها به دلیل شیوع کورونا، میزان تقاضای نفت به تدریج افزایش خواهد یافت.

کوین رایت، تحلیلگر پیشرو درمنطقه آسیا و اقیانوس آرام در شرکت داده های هوشمند Kpler که حمل و نقل نفت را بررسی می کند بیان کرد: «با کاهش انگیزه در انبارش، به طور حتم در انتظار کاهش ذخیره سازی گازوئیل خواهیم بود.»

براساس داده های Kpler  ذخیره شناور جهانی سوخت های پاک در هفته منتهی 22 فوریه 2.7 میلیون بشکه کاهش یافته است که بیشترین کاهش مربوط به مناطق آفریقای غربی و سنگاپور بود.

میزان پخش ماه آتی گازوئیل در سنگاپور نیز از ابتدای فوریه تاکنون رشد نیافته است و معامله گران را بر آن داشته تا میزان سهام خود را کاهش دهند. معامله گران معتقدند، میزان ذخایر در خاورمیانه نیز روند مشابه خالی کردن آهسته سهام  را طی می کند.

به نقل از برخی منابع آشنا، مالکان و اپراتورهای ذخایر نفتی نیز در کشمکش برای حفظ قراردادهای جدید ذخیره‌سازی در دریای کارائیب هستند.

Curacao Refinery Utilities RV در تلاش است تا ظرفیتی معادل 5.8 میلیون بشکه در پایانه Bullenbay آزاد کند. اما به دلیل نرخ های پایینی که مشتریان بالقوه پیشنهاد دادند، مذاکرات در این مورد چندین مرتبه نیمه کاره رها شد.

گفتنی است که منطقه کارائیب با ظرفیتی معادل 100 میلیون بشکه نفت خام و مشتقاتش بزرگترین مرکز ذخیره نفت خارج از کشور آمریکا محسوب می شود.

 

نویسندگان: بزرگمهر شرف الدین، استفانی کلی، کوستاو سامانتا

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.