تورم: شمشیری دو لبه برای طلا

از روز آینده، جلسه کمیته فدرال بازار باز فدرال رزرو برای ماه ژوئن آغاز خواهد شد که نتیجه آن روز چهارشنبه مشخص میشود. براساس نتیجه این جلسه، فدرال رزرو بیانیه ای همراه با یک کنفرانس مطبوعاتی به مدیریت جرمی پاول صادر خواهد کرد. یکی از موضوعات اصلی که فعالان بازار روی آن تمرکز خواهند کرد، اقدام بعدی فدرال رزرو مبنی بر کاهش  یا  ادامه به خریدهای سنگین دارایی هایی است که اکنون موجب افزایش ترازنامه به بالای 7 ترلیون دلار شده است.

می دانیم که طلا یکی از دارایی هایی است که از گذشته تاکنون به عنوان سپری محافظ در برابر تورم عمل کرده است. به بیان دیگر قدرت خرید طلا در 100 گذشته تغییری نکرده است و این فلز توانسته بیش ار هر دارایی و ارزی ارزش خود را حفظ کند. 

با استناد به Investopedia  (اینوستوپدیا) : «تورم به معنی کاهش قدرت خرید یک ارز در یک دوره زمانی است. تخمینی کمی از نرخی که در آن کاهش قدرت خریددر افزایش میانگین سطح سبدی از کالاهای منتخبر و خدمات دریک اقتصاد در یک دوره زمانی منعکس میشود.»

برای مثال در سال 1907 یک تروی انس (یک تروی انس معادل 31.1034768 گرم است در حالیکه انس معادل 28.349  گرم می باشد) طلا حدود 20.67 دلار خرید و فروش می شد. ارزش یک سکه طلای 20 دلاری 20 دلار بود که معادل ارزش یک اسکناس 20 دلاری بود. قدرت خرید آن سکه 20 دلاری و یا اسکناس 20 دلاری در آن زمان بسیار بالا بود و معادل اقامت عصرانه در هتل پلازای نیویورک، خرید یک دست کت و شلوار و استیک برای شام بود.

به نقل از reference.com در همان سال هزینه یک شب اقامت در هتل پلازای نیویورک حدود 2.5 دلار بود. هزینه یک دست کت و شلوار یک مرد شیک پوش در سال 1900 بین 7 تا 16 دلار، هزینه پیراهن 1 دلار، هزینه جلیقه 7 دلار و 48 سنت هزینه کلاه بود. هزینه استیک در هتل پلازا نیز حدود 1.50 دلار بود.

به عبارت دیگر، اقامت در هتلی در نیویورک، خرید یک دست کامل لباس مجلل و شام در هتلی لوکس حدود 20.48 هزینه در بر داشت. آن زمان هم شما می توانستید هم از سکه طلا و یا از گواهی طلای 20 دلاری (اسکناس) استفاده نمایید.

سکه 20 دلاری سال 1907 تقریبا معادل 1867.20 دلار امروز است. بدیهی است که 20 دلاری امروز نمی تواند تمام هزینه هایی که از یک غروب دلچسب  در سال 1907 توصیف کردیم را پوشش دهد. این مثال در واقع نشان می دهد که طلا در 100 سال گذشته چه خدمات و کالاهایی را پوشش می داده است و به خوبی بیان می کند که به طور تاریخی طلا بهترین دارایی در برابر تورم بوده است.

اما اکنون تورم مانند شمشیری دولبه است. اگرچه طلا به وضوح نشان داده که قدرت خرید خود را در 100 سال گذشته حفظ کرده است، افزایش  اخیرتورم به دنبال رکود جهانی سال 2020 ، این پرسش را برای تحلیلگران و اقتصاددانان  به وجود آورد که فدرال رزرو از چه زمانی خرید دارایی هایش را کاهش می دهد و مجددا نرخ بهره را افزایش خواهد داد. این اقدامات موجب تغییرات فاحشی در تصمیم فدرال رزرو که مانع از افزایش رشد تورم نمی شود تا برای آمریکایی های بیشتری کار ایجاد کند خواهد گذاشت. هر صحبتی در این مورد می تواند تأثیر بسزایی در نرخ بهره واقعی اوارق قرضه آمریکا که منجر به روند نزولی طلا می شود، می گذارد. جدیدترین داده های شاخص قیمت مصرف کننده که دو روز گذشته منتشر شد نشان داد که نرخ تورم سالیانه اکنون حدود 5% است که بالاترین نرخ تورم پس از رکود سال 2008 محسوب می شود.

فعالان بازار انتظار کاهش نرخ فعال ترین قرارداد آتی طلا  آگوست کامکس داشتند. این قرارداد  پس از رسیدن به 1845.70 دلار  (که میانگین متحرک 200 روزه در آن قرار دارد) ، با 12 دلار کاهش در نرخ 1867.60 دلار معامله می شود.

مطالعات تکنیکالی ما نشان می دهد که حمایت محکم طلا در محدوده 1845 دلاری قرار دارد که تلفیقی از میانگین متحرک 200 روزه و سطح 61.8% فیبوناچی است. این مطالعات نشان می دهد که مقاومت طلا نیز در محدوده 1900 تا 1905 دلار است که سطح 1920 دلاری قوی ترین آنها محسوب می شود.

منبع: کیتکو

نویسنده: گری واگنر

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.