تحریم های آمریکا علیه ایران در گذر زمان

طی سال های اخیر، تنش بر سر فعالیت های هسته ای ایران تا مرحله غیر قابل باوری ادامه یافته است.

در سال 2018، ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا، به عنوان نماینده این کشور از توافق هسته ای برجام که در سال 2015 به همراه کشورهای اروپایی دیگر به منظور کاهش تحریم ها در عوض توقف فعالیت های هسته ای ایران امضا شده  بود، کناره گیری کرد.

از آن زمان میزان فعالیت های غنی سازی ایران بارها از میزان توافق شده در برجام پیشی گرفت. اگرچه تنش های ناشی از بازگشت آمریکا از توافق هسته ای در سال 2018 و واکنش ایران ریشه در درگیری های گذشته این دو کشور دارد.

 

در ادامه به بررسی تحریم های آمریکا علیه ایران در گذر زمان می پردازیم:

 

دهه 1970: 

ایران از دهه 1960 به دنبال تحقق برنامه هسته ای بود اما این برنامه تا انقلاب 57 مسکوت ماند و پس از انقلاب به روابط ایران و غرب آسیب شدیدی وارد کرد.

به دنبال آسیب روابط ایران و آمریکا، جمعی از دانشجویان به سفارت آمریکا در ایران حمله کرده و اقدام به گروگان گرفتن چند تن از آمریکاییان کردند، جیمی کارتر رئيس جمهور وقت آمریکا نیز در پاسخ به چنین عملی تحریم هایی را علیه ایران تصویب کرد.

دهه 1980:

وزارت امور خارجه آمریکا ایران را به لیست حامیان تروریسم اضافه و  تحریم های بیشتری را علیه آن تصویب کرد.

دهه 1990:

1992: کنگره آمریکا قانون منع گسترش سلاح های هسته ای ایران – عرق را تصویب کرد که بر طبق آن، انتقال هرگونه کالا یا تکنولوژي به ایران یا عراق که منجر به ساخت «سلاح های شیمیایی،‌ بیولوژیکی، سلاح های هسته ای و یا به روز رسانی سلاح های قدیمی تر» شود ، ممنوع شد.

1996: کنگره آمریکا تحریم ایران- لیبی را تصویب کرد که بر طبق آن سرمایه گذاری بیش از 20 میلیون دلار در سال توسط آمریکا و دیگر کشورهای خارجی در صنعت انرژی ایران منجر به جریمه آن کشور خواهد شد.

 

دهه اول 2000:

تلاش های آژانس بین المللی انرژی هسته ای و ایران برای تعلیق فعالیت های مربوط به غنی سازی و پردازش مجدد این فعالیت ها به جایی نرسید. در آن زمان دولت بوش اعلام کرد که در صورتی  که ایران گام های محکمی در راستای توقف غنی سازی بردارد، به مذاکره چندجانبه با ایران علاقه مند خواهد بود.

پس از بوش، اوباما نیز در نخستین سال ریاست جمهوری اش  اعلام کرد که «در صورتی که ایران دست مشت کرده اش را باز کند آمریکا حاضر به دست دادن به این کشور خواهد بود».

از سوی دیگر، دولت های انگلیس، آمریکا و فرانسه اعلام کردند که ایران در حال ساخت یک پایگاه مخفی غنی سازی اورانیوم در نزدیکی شهر قم است.

 

دهه 2010:

دولت اوباما شروع به مذاکرات نهانی با مقامات ایران کرد.

2015:‌ توافق برجام توسط ایران و کشورهای قدرتمندی که آمریکا نیز در میان آنها بود به امضا رسید. در آن زمان اوباما زمام امور را در دست داشت. این توافقنامه ایران را از ساخت  پلوتونیوم و اورانیوم که در ساخت سلاح های هسته ای به کار می روند منع نمود و در عوض برخی تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کشور را لغو کرد.  اوباما در آن زمان اعلام کرد: ‌«جلوی همه راه های ساخت سلاح هسته ای گرفته شده است . این توافقنامه نه بر پایه اعتماد بلکه بر پایه بازبینی و بررسی استوار است».

2018:

می: دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت که پیش تر در کمپین انتخاباتی اش از توافقنامه هسته ای ایران به شدت انتقاد کرده بود، تفاهم نامه خروج یک جانبه آمریکا از برجام را امضا کرد و توافقنامه برجام را  «توافقی پوسیده» خواند. وی بیان کرد که آمریکا «گروگان سیاه نمایی هسته ای نخواهد بود و اجازه نمی دهد که کشوری که شعار «مرگ بر آمریکا» سر میدهد  به سلاح های هسته ای دست پیدا کند. ایران، فرانسه، انگلیس وآلمان بیان کردند که در توافقنامه باقی خواهند ماند.

آگوستنوامبر: آمریکا مجددا تحریم های اقتصادی را که صنایع انرژی،‌ مالی، حمل و نقل  و کشتی سازی ایران را هدف قرار داد می داد تصویب کرد.  از طرف دیگر ایران تهدید کرد که اگر بقیه کشورهای امضا کننده برجام نیز از توافق خارج شوند انتقام خواهد گرفت.

 

2019:

آپریل:‌ برخلاف اعتراضات وزارت دفاع آمریکا ، دونالد ترامپ ، سپاه پاسداران انقلاب ایران را یک سازمان تروریستی خارجی  خواند و وضعیت را برای همکاری دیپلمات ها و نظامیان آمریکایی با  متحدان منطقه دشوار ساخت. دولت ترامپ به سایر کشورها نیز اعلام کرد که در صورت ادامه واردات نفت از ایران از تحریم های آمریکا در امان نخواهند ماند.

می: ایران اعلام کرد که میزان  ذخایر اورانیوم غنی سازی شده گرید پایین را از میزان توافق شده در توافقنامه بیشتر خواهد کرد.

جوندسامبر:‌ از جون تا دسامبر شاهد افزایش تنش ها بین ایران و آمریکا بودیم. آمریکا ایران را به حمله های متمادی به تانکرهای نفتی در خلیج فارس و تاسیسات نفتی واقع در عربستان سعودی متهم کرد.

در دسامبر،‌آمریکا  نظامیان مورد حمایت ایران در عراق را مسئول مرگ یک شهروند آمریکایی در پایگاه نظامی دانست ونظامیان در خارج از سفارت آمریکا در بغداد اعتراض کردند.

 

2020:

ژانویه: ترامپ به یک هواپیمای بدون سرنشین اجازه کشتن سردار قاسم سلیمانی،‌ بالاترین مقام نظامی ایران را داد. پنج روز پس از این واقعه، ایران موشک های بالیستیک خود را به سمت نظامیان آمریکایی و نیروهای ائتلاف در عراق پرتاب کرد. اگرچه این حمله کشته ای برجا نگذاشت اما چندین تن از نیروهای خدمات به دلیل آسیب های مغزی تحت درمان قرار گرفتند.

ترامپ در سخنرانی اش در مورد وضعیت اتحادیه ضمن دفاع از کشتن سردار سلیمانی بیان کرد که « آمریکا می تواند به ایران کمک کند که در کوتاه ترین زمان و به بهترین شکل ممکن، آسیب هایی که به دلیل تحریم های آمریکا به آن وارد شده است را جبران نماید».

 

 

منبع:‌ https://www.foxnews.com/politics/us-sanctions-against-iran-a-timeline

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.