بیت کوین یا طلا؟ کدام یک بازدهی بالاتری دارد؟

باتوجه به داغ شدن بازار بیت کوین، خالی از لطف نیست که سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهیم. ابتدا لازم است که تعریفی از بیت کوین ارائه دهیم: به طور خلاصه، بیت‌کوین (Bitcoin) یک رمزارز و نظام پرداخت جهانی با کارکردهای مشابه پول بی‌پشتوانه است، ولی از نظر حقوقی هنوز هیچ کشوری آن را به عنوان پول قانونی به رسمیت نشناخته‌است. از منظر فنی نیز بیت‌کوین نخستین پول دیجیتال غیرمتمرکز است، چرا که بدون بانک مرکزی یا مسئول مرکزی کار می‌کند. این شبکه همتابه‌همتا است و تراکنش‌ها مستقیماً و بدون واسطه بین کاربران انجام می‌شود (برگرفته از ویکی پدیا). حال که این ارز دیجیتالی را شناختیم به مقایسه سرمایه گذاری آن با طلا می پردازیم.

بسته به افق سرمایه گذاری، هم طلا و هم بیت کوین می توانند گزینه های مناسبی باشند. برای سرمایه گذاری با دید کوتاه مدت، بیت کوین می تواند بازدهی بیشتری نصیب سرمایه گذاران خود کند، اما همیشه به یاد داشته باشید که در سرمایه گذاری بر روی این ارز احتمال ضرر سنیگن نیز وجود دارد. از طرف دیگر، خرید طلا یک سرمایه گذاری با ثبات به شمار می رود و سودآوری آن در بلندمدت تضمین شده است.

 

مزایای سرمایه گذاری در طلا :

 1. ثبات: ثابت شده است که طلا در بلندمدت یک سرمایه گذاری امن و باثبات است، ارزش این فلز همواره رو به افزایش است و به هنگام رکود نیز ارزش آن بیش از همیشه افزایش می یابد زیرا برای سالیان متمادی به عنوان یک ارز پشتیبان به کار می رفته؛ از این رو می توان گفت که یک سرمایه گذاری امن به شمار می رود.

 

 1. طول عمر: برای سالیان سال و در اعصار مختلف طلا به عنوان ارز در اقسی نقاط جهان معامله شده است. زیبایی، کاربرد و کمیابی این فلز آن را به یکی از مبانی تجارت و ارزش گذاری تبدیل کرده است. از آنجاییکه تقریبا از آغاز پیدایش تمدن این فلز در جوامع مختلف عرض اندام کرده است، در نتیجه آزمایش “زمان” را پشت سر گذاشته و “ارزش” خود را ثابت کرده است و می توانید خاطرجمع باشید که طلا ناگهان ارزش خود را از دست نخواهد داد.

 

 1. امنیت در نگهداری: اگر شما طلای خریداری شده را در حساب مخصوص فلزات گرانبها نگهداری کنید، می توانید اطمینان حاصل کنید که این فلز در جای امنی است که توسط متولی حساب شما محفاظت می شود. این حساب ها معولا مانند حساب های بانکی قدیمی سقف معینی دارند در نتیجه می توانید آسوده خاطر باشید که سرمایه شما جای امنی است.

 

معایب سرمایه گذاری در طلا:

 1. غیر قابل استفاده به عنوان ارز: زمان رکود اقتصادی، هنگامی که ارزهای سنتی فیات دیگر وجود نداشته باشند، طلا می تواند به عنوان ارز به کار رود، اما در حال حاضر نمی توان از طلا به عنوان ارز و برای خرید کالا استفاده کرد. اگرچه از منظر فنی برخی سکه های طلا را به عنوان ارز در نظر می گیرند اما گفتنی است که ارزش ذاتی این سکه ها از ارزش ظاهری آنها بیشتر است.
 2. اجبار به ذخیره کردن : بدیهی است زمانی که شما روی طلا سرمایه گذاری می کنید و یک کالای فیزیکی می‌خرید باید آن را در جایی امن نگهداری نمایید. برای این منظور حساب های مربوط به سپرده کردن فلزات گرانبها گزینه مناسبی به شمار می روند. اگر قصد نگهداری طلا در خانه را دارید بهتر است که آن را در یک گاوصندوق نگه دارید، البته همواره احتمال دزدی وجود دارد.

 

مزایای سرمایه گذاری در بیت کوین:

 1. فروش راحت: از آنجایی که بیت کوین کاملا دیجیتال است، می توان آن را به راحتی معادل ارزش دلاری خود به کاربر دیگری فروخت. اگر بخواهید که بیت کوین خود را رو در رو به فردی دیگر منتقل کنید، میتوانید با استفاده از QRکد به راحتی این انتقال را انجام دهید و یا می توانید توسط فردی ثالث به عنوان مثال یک موسسه خدماتی که شما را به خریدار متصل می کند بیت کوین خود را به فروش برسانید.

 

 1. قابلیت استفاده به عنوان ارز: کافی است که یک اپلیکیشن کیف پول با قابلیت پرداخت توسط بیت کوین روی گوشی شما نصب باشد، در این صورت می توانید آنرا به عنوان یک ارز دیجیتال در تمام فروشگاه هایی که بیت کوین می پذیرند استفاده نمایید. البته نمی توان از این ارز در تمام پایانه های فروش استفاده کرد اما برخی از فروشگاه های بزرگ بیت کوین را به عنوان ارز قبول میکنند.

 

 1. ارزی نوظهور: بیت کوین ارزی به نسبت جدید است و تنها 10 است که پا به عرصه وجود گذاشته درنتیجه به عنوان یک سرمایه گذاری جدید و نوظهور شناخته شده و از این رو پتانسیل آن را دارد که ارزش آن به سرعت افزایش یابد. سرمایه گذاری در بیت کوین در حال حاضر می تواند بازدهی بسیار بالایی داشته باشد. اما تاکنون افراد بسیاری سرمایه خود را از بیت کوین خارج و خود را در این بازار بازنشسته کرده اند.

 

معایب سرمایه گذاری در بیت کوین:

 1. فراریت: همانطور که ذکر شد، بیت کوین جزء سرمایه گذاری های نوظهور به شمار می آید از این رو فراریت آن به شدت بالاست. به عبارت دیگر نسبت به تغییرات شدید قیمتی در کوتاه مدت حساس است.  هر سرمایه گذاری با فراریت بالا پتانسیل بازدهی بالا دارد اما می تواند به اندازه رشدش، سرمایه گذار را متحمل ضررهای سنگین هم کند.
 2. احتمال دزدی و کلاهبرداری: در حالیکه بیت کوین سرمایه ای کاملا دیجیتال است، همچنان نیاز به محلی امن برای نگهداری دارد؛ این مکان می تواند یک پلتفرم وب، کیف پول موبایل یا یک هارد درایو باشد که هرکدام مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند. کیف پولهای موبایل قابلیت هک شدن دارند و در این صورت هکر می‌تواند به بیت کوین شما دسترسی داشته و آن را بدزد. از سوی دیگر کیف پول های فیزیکی نظیر هارد اکسترنال و یا فلش نیز قابلیت دزدیده شدن دارند.

 

 1. تولید ارزهای دیجیتالی دیگر: قیمت بیت کوین تا حدودی بسته به حضور ارزهای دیجیتالی دیگر دارد. زیرا ارزش بیت کوین نیز از قانون عرضه و تقاضا پیروی می کند. به این ترتیب اگر تقاضای ارزهای دیجیتالی دیگر بیشتر از بیت کوین شود قیمت آن ممکن است با کاهش رو به رو باشد. اگرچه اکنون بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتالی است اما احتمالات را نباید نادیده گرفت.

 

 

منبع:  nationwidecoins.com

مترجم: صدف گل منش

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.