افزایش 25 دلاری نرخ طلا

آیا این شروع خروج از روند نزولی است؟

با تصمیم بانک مرکزی آمریکا مبنی بر کاهش خرید دارایی ها و داده های منتشر شده از نرخ بیکاری، سرانجام بازار طلا حرکت خود را از سر گرفت.

باتوجه به انتظارات عمومی از کاهش رشد حرکات بانک مرکزی آمریکا، روز جمعه نرخ طلا جهشی 25 دلاری را تجربه کرد. به گونه ای که نرخ قرارداد طلای کامکس ماه دسامبر با 1.40% افزایش در نرخ 1818.60 دلار به ازای هر انس معامله شد.

برخلاف آغاز تیپرینگ[1] فدرال رزرو در ماه جاری، رئیس فدرال رزرو جرمی پاول در حالیکه تاکید داشت اکنون برای کاهش نرخ بهره بسیار زود است، عدم اطمینان خود را در مورد تورم بیان کرد.

اورت میلمن، کارشناس فلزات گرانبها در Gainesville Coins در گفتگو با کیتکو بیان کرد: «میزان نقدینگی روزانه طلا رو به افزایش است. بازار در تلاش است تا  دریابد که فدرال رزرو چگونه تورم را پایین نگه می دارد. نظرات پاول جای خالی زیادی برای بازگشت به عقب در مورد کاهش تورم باقی گذاشت. احتمال آنکه فدرال رزرو صبر پیشه کند تا به اقتصاد کمک کند بسیار است که این امر خبر مثبتی برای طلا محسوب می شود. به بیان دیگر فردال رزرو ممکن است برای افزایش نرخ بهره اندکی بیشتر صبر کند و یا ممکن است تیپرینگ خود را متوقف کند.»

با توجه به داده های اقتصادی و بر خلاف گزارش بیکاری مبنی بر ایجاد 531000 موقعیت شغلی و کاهش 4.6 درصدی نرخ بیکاری در اکتبر، روند طلا صعودی بود.

به نقل از بارت ملک، مدیر استراتژی جهانی در TD Securities   علت این امر را می توان عدم تغییر در نرخ مشارکت عنوان کرد که در سطح 61.6 درصدی ثابت باقی مانده است.

ملک ادامه داد:«این امر بدان معناست که مشارکت نیروی کار همچنان پایین است و راه درازی تا اشتغال کامل در پیش رو است. به همین علت است که بازارها با توجه به سیاست های انقباضی احتمالی فدرال رزرو واکنش نشان نمی دهند. علاوه بر آن، احتمال آنکه سرعت رشد اشتغالزایی در 6 ماه تا یک سال آینده به همین منوال ادامه یابد بسیار ضعیف است.»

با کاهش سرعت خرید دارایی ها توسط بانک مرکزی و در ذهن داشتن آمار نرخ بیکاری، انتظارات از افزایش خرید دارایی ها توسط فدرال رزرو در ژوئن، بالا نیست.

ملک ادامه داد: «از آنجائیکه آمارها به اشتغال کامل نزدیک نیست، فدرال رزرو برای مدتی طولانی از سیاست های پولی سختگیرانه بهره نخواهد برد. دیدگاه فدرال رزرو این است که با گرم نگه داشتن اوضاع اقتصادی می توان تعداد افراد بیشتری را به سمت بازار کار هدایت کرد. در واقع لازم است که تمام استعفانامه های قدیم به قرارداد استخدام تبدیل شوند.»

میلمن هم در ادامه بیان کرد: «اینکه آمار مثبت نرخ بیکاری تاثیری بر نرخ طلا نگذاشته است بدین معناست که بازارها توقع دارند که بانک مرکزی برای اعمال هرگونه سیاستی صبوری پیشه کند. به طور غیرمتدوالی طلا، دلار و اوراق همه در یک جهت در حرکت هستند، اما اگر فدرال رزرو نتواند نرخ بهره را افزایش دهد، این پاسخ تمامی دارایی های امن در برابر فدرال رزرو خواهد بود.»

سطوح مهم:

به نقل از ملک، طلا می تواند سود اندکی در بالای سطح 1800 دلار شناسایی کند. سطح 1809 دلار سطح مقاومت قدرتمندی برای این فلز محسوب می شود اما زمانی که این مقاومت را پشت سر بگذارد می تواند به سطوح بالاتری دسترسی پیدا کند. گفتنی است که سطح 1786 دلار نیز به عنوان حمایت قوی این فلز شناخته شده است.

میلمن نیز اظهار داشت درصوتی که طلا بتواند سطح 1800 دلاری را بشکند می تواند در هفته آینده صعودی 50 دلاری داشته باشد.

محرک های خارج از بازار طلا که باید زید نظر داشت، دلار و بازار اوراق قرضه است که اگر هردو ثابت باقی بمانند طلا نیز اسیر محدوده کنونی خواهد شد. اما اگر تقاضا برای دلار و اوارق بهادار افزایش چشمگیری پیدا کند، می توان آن را واکنش دارایی های امن به بازار دانست که به نوبه خود دنباله روی طلا از این دارایی ها را در پی خواهد داشت.

علاوه بر آن، تصور بازار از آنکه فدرال رزرو سیاست اشتباهی را اتخاذ کرده است نیز موجب افزایش نرخ طلا خواهد شد. این امر را می توان پاسخ اقتصاد به عدم توانایی در کنترل سیاست های پولی قلمداد کرد و می تواند نشانه ای از این امر باشد که فدرال رزرو سیاست اشتباهی را برگزیده است.

حرکت همسوی دلار آمریکا، اوارق قرضه و طلا منعکس کننده نظر بازار در مورد تصمیمات فدرال رزرو است. زیرا هر سه آنها جز دارایی ها امن محسوب می شوند.

داده های مهم:

یکی از مهمترین داده های آماری این هفته مربوط به انتشار نرخ تورم در روز چهار شنبه و توقع بازار از شاخص قیمت مصرف کننده ماه اکتبر به میزان 5.8% است.

جیمز نایتلی، اقتصاددان بین المللی ING بیان کرد: «نوسان هزینه های مسکن، هزینه کار، هزینه انرژی و هزینه ماشین‌ های دست دوم به این معناست که احتمالا نرخ تورم در ماه دسامبر به 6% و تورم مرکزی نیز به بالای 5% خواهد رسید. فدرال رزرو نیز بر این باور است که تورم در سه ماهه دوم و سوم سال آینده به شدت کاهش خواهد یافت اما باید آگاه باشیم که کمبود فرصت های شغلی، معضلات گلوگاه های تولید و زنجیره تامین تا سال آینده ادامه دار خواهد بود.

علاوه بر موارد مذکور بازار نیز در انتظار داده های شاخص قیمت مصرف کننده در روز سه شنبه و ادعای بیکاری در روز چهارشنبه خواهد بود.

 

نویسنده: آناگلوبوا

مترجم: صدف گل منش

 

[1] تیپرینگ: کاهش خرید دارایی ها توسط بانک مرکزی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.