افزایش نرخ نفت با محدود کردن میزان تولید

پس از آنکه تولیدکنندگان عمده نفت نشان دادند که به منظور پایبندی به تعهدشان در محدود کردن تولیدات به منظورجلوگیری از کاهش میزان تقاضا پس از ظهور کرونا در حال کاهش تولیدات خود هستند، نرخ این سوخت با 1% افزایش همراه شد.
نفت برنت با 0.9% معادل 51 سنت افزایش به 56.86 دلار و نفت آمریکا با 53 سنت معادل 1% افزایش در نرخ 54.08 دلار به ازای هر بشکه معامله شد. نرخ هر دو سوخت در روز معاملاتی پیشین معادل 2% افزایش یافت.
با استناد به بررسی های رویترز، پس از آنکه اعضای اوپک و متحدانش تصمیم به افزایش عرضه گرفتند، میزان تولیدات نفت خام این گروه برای هفتمین ماه متوالی در ژانویه افزایش یافت اما میزان افزایش از میزان مورد انتظار کمتر بود. میزان تولیدات نفت اوپک در ماه دسامبر 160 هزار بشکه افزایش یافت و در ژانویه به 25.75 میلیون بشکه در روز رسید.
میزان تولیدات روسیه در کنار توافقنامه کاهش میزان تولیدات، در ژانویه افزایش یافت، در حالیکه در قزاقستان، حجم تولید در همان ماه با کاهش همراه بود. هر دو کشور جز اعضای اوپک پلاس هستند و خواهان حمایت از قیمت با کاهش میزان تولیدات هستند.
استفان اینز، استراتژیست بازارهای جهانی در AXI بیان کرد: «نکته مهم در مورد بهبود بازار نفت در روز گذشته این است که به نظر می رسد اعضای اوپک پلاس با جان و دل به تعهد خود در زمینه کاهش تولید پایبندند. اگرچه لالایی خواندن اوپک پلاس از کتاب شعر همیشگی به گوش تمام معامله گران آشناست».
دو منبع آشنا با رویترز روز دوشنبه بیان کردند که پیروی توافق اوپک پلاس مبنی بر محدود کردن میزان تولیدات، میزان تولید نفت و میعانات گازی روسیه با افزایش 120 هزار بشکه ای در دسامبر، در ژانویه به 10.16 میلیون بشکه به صورت روزانه رسید.
به نقل از دو منبع آشنا با موضوع و محاسبات رویترز، به علت قطعی برق، قزاقستان میزان تولیدات خود در ژانویه را نسبت به ماه گذشته 2% کاهش داد که همین امر نیز به توافق اوپک پلاس کمک کرد.
علاوه بر توافق اوپک پلاس، کولاک شدید در منطقه وسیعی از شمال شرقی آمریکا، میزان تقاضا برای سوخت را افزایش داد.

نویسنده : آرون شلدریک

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.