افزایش نرخ نفت با تمدید محدودیت های عرضه

نیویورک- پیروی انتشار گزارش کار فرارتر از انتظار آمریکا و تصمیم اوپک پلاس مبنی بر افزایش ندادن میزان عرضه در آوریل، روز جمعه نرخ نفت با 3% افزایش به بالاترین نرخ در یک سال اخیر رسید. نرخ قراردادهای آتی نفت برنت با 3.2% معادل 2.10 دلار افزایش به بشکه ای 64.84 دلار رسید. نرخ نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت نیز با 2.9% معادل 1.87 دلار افزایش پس از رسیدن به بالاترین نرخ از آوریل 2019 در نرخ بشکه ای 65.70 دلار معامله شد.

در هفته ای که گذشت، نفت برنت تقریبا 4% افزایش یافت و توانست روند صعودی خود را برای هفتمین هفته متوالی حفظ کند که از ماه دسامبر تاکنون بی سابقه بوده است. این در حالی است که نرخ نفت برنت پس از 4% افزایش در دو هفته گذشته، هفته پیش نیز 7% بازدهی را به ثبت رساند.

هردو قرارداد، روز پنجشنبه پس از نشست اوپک پلاس مبنی بر عدم افزایش میزان عرضه در ماه آوریل (به جز دو کشور روسیه و قزاقستان) حدود 4% افزایش یافتند.  جیووانی استانوو، تحلیلگر نفت UBS در این مورد بیان کرد: «اوپک پلاس رویکرد محتاطانه ای را اتخاذ کرده و تصمیم گرفته است که میزان عرضه در ماه آوریل را روزانه تنها حدود 150 هزار بشکه افزایش دهد و این در حالی است که سرمایه گذاران انتظار افزایش یک و نیم میلیون بشکه به صورت روزانه را داشتند.»

سرمایه گذاران از اینکه عربستان سعودی حتی با وجود افزایش نرخ نفت به علت آغاز واکسیناسیون جهانی ک رونا بازهم حاضر به افزایش میزان عرضه در آوریل نشد بسیار متعجب شدند و برخی از تحلیلگران پیش بینی های خود از نرخ نفت را افزایش دادند.

گلدمن ساکس نیز پیش بینی خود از نرخ نفت برنت را 5 دلار افزایش داد و نفت 75 دلاری را برای سه ماهه دوم و نفت 80 دلاری را برای سه ماهه سوم سال جاری پیش بینی کرد. UBS نیز پیش بینی کرد که در نیمه دوم سال 2021 نرخ دو نفت برنت و وست تگزاس اینترمیدیت به بشکه ای 75 دلار برسد.

علاوه بر محدود کردن عرضه توسط اوپک پلاس، یکی دیگر از عوامل صعودی شدن روند نرخ نفت، گزارش کار آمریکا و میزان فراتر از انتظار اشتغالزایی این کشور در ماه فوریه بود. به نقل از ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA در نیویورک، گزارش حقوق و دستمزد (بدون در نظر گرفتن درآمد کشاورزی) حاکی از آن است که اقتصاد آمریکا در حال بازگشت به شرایط پیش از شیوع کروناست و این امر خود موجب افزایش میزان تقاضای نفت می شود.»

از طرف دیگر، معامله گران شاهد افزایش ارزش دلار و رسیدن آن به بالاترین سطح از نوامبر هستند که موجب محدود شدن بازهی نرخ نفت خام شده است. به عبارت دیگر افزایش ارزش دلار موجب گرانتر شدن نفت برای دارندگان دیگر ارزها می‌شود.

با این حال، تحلیلگران و معامله گران اظهار داشته اند که فروش فیزیکی آهسته نفت خام و بهبود افزایش میزان تقاضا تا سه ماهه سوم سال غیرقابل پیش بینی خواهد بود و ضمانتی برای افزایش نرخ نفت وجود ندارد.

هانس ون کلیف،اقتصاددان ارشد انرژی در ABN Amro، معتقد است: «بازار کمبودی را پیش بینی می کند که وجود ندارد. درنتیجه ما همچنان تصور میکنیم که ریسک نزول قیمت وجود دارد و افزایش قیمت کنونی حباب است.»

دولت هند، سومین وارد کننده و مصرف کننده نفت جهان، بیان کرد که تصمیم اوپک پلاس مبنی بر ادامه محدودیت عرضه در زمانی که نرخ نفت صعودی است ممکن است موجب تهدید بهبود مصرف نفت در برخی کشورها شود. به نقل از شرکت خدمات انرژی Baker Hughes  بهبود نرخ نفت تا سطح پیش از شیوع کرونا موجب بازگشت قدرتمندانه حفاران نفتی به صحنه شده به طوری که در سرشماری جدید یک چاه نفتی دیگر اضافه شده و این درحالی است که پیدایش چاه های نفت جدید برای ششمین ماه متوالی روندی افزایشی داشته است.

 

منبع: رویترز

نویسنده : اسکات دیساوینو، جسیکا رنسیک الت

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.