افزایش نرخ طلا

افزایش نرخ طلا در پی رشد چشمگیر شاخص قیمت مصرف کننده

با افزایش رشد چشمگیر و فراتر از انتظار شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا، نرخ طلا با افزایش همراه شد.

روز جمعه، وزارت کار آمریکا، رشد شاخص قیمت مصرف کننده در ماه نوامبر را 0.8% اعلام کرد که بیشتر از میزان پیش بینی شده بود. لازم به ذکر است که پیش بینی ها حول 0.7% بود.  گفتنی است که این شاخص در ماه اکتبر نیز 0.9% افزایش را به ثبت رسانده است.

بنابراین گزارش نرخ تورم 6.8% افزایش یافته است که بیشترین میزان افزایش دوازده ماهه از ژوئن 1982 محسوب میشود. تورم سالانه روندی مطابق انتظار را پیش گرفته است و برخی از اقتصاددانان افزایش تورم را تا 7% در نظر می گیرند.

در این میان شاخص قیمت مصرف کننده برای تمام مشتریان (شامل مشتریان خارجی) که شامل هزینه های غذا و انرژی می شود پس از افزایش 0.6درصدی در اکتبر ماه گذشته حدود 0.5% افزایش یافت. میزان رشد این شاخص در سال جدید میلادی نیز حدود 4.9% پیش بینی میشود.

با توجه به گزارش های منتشر شده، بازار طلا در حال پیش روی به سوی محدوده مثبت است. به طوری که قراردادهای آتی فوریه روز گذشته با 0.18% افزایش در نرخ 1779.50 دلار معامله شد.

با نگاهی به برخی از جزئیات گزارش متوجه فشار وارده به افراد جامعه به خصوص برای تامین هزینه انرژی می شویم. براساس این گزارش شاخص گازوئیل حدود 6.1% در ماه گذشته افزایش داشته است به طوریکه بر شاخص انرژی اثر گذاشته و آن را به 3.5% واحد رسانده است. پیش بینی میشود که قیمت انرژی در سال جدید 33.3% افزایش داشته باشد.

نرخ خوراک نیز با افزایش 0.7 درصدی رو به رو بود. پیش بینی می شود میزان این شاخص نیز 6.1% برسد. براساس همین گزارش این افزایش نرخ در هزینه خوراک و انرژی در 13 سال اخیر بی سابقه بوده است.

کاترین جاج، اقتصاددان ارشد در CIBC، معتقد است که تورم به بالاترین قله در چند دهه اخیر رسیده است و فدرال رزرو میتواند خود را برای افزایش نرخ بهره را تا ژوئن 2022 آماده کند.

وی ادامه داد: «اگرچه به دلیل ظهور گونه جدید کرونا نرخ انرژی در دسامبر کاهش خواهد یافت و به تبع آن با افزایش تورم رو به رو نخواهیم بود، اما با گسترش جهانی Omicron و اختلال در تولید، زمینه ای برای مسائل زنجیره تامین وجود دارد تا دوباره قیمت کالاهای اصلی را افزایش دهد. با سرعت بالای تورم، فدرال رزرو قرار است جدول زمانی کاهش QE خود را در نشست دسامبر تسریع بخشد تا در اوایل بهار به پایان برسد و اجازه افزایش نرخ بهره را در سه ماهه دوم 2022 یعنی زمانی که موج زمستانی کووید ممکن است در راه باشد را دهد.»

 

نویسنده: نیل کریستن

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.