افزایش نرخ طلا در تعطیلات چین

*نرخ کارمزد طلا در هند به قله شش ماهه رسید
*برنامه شنژن چین برای تبدیل شدن به قطب طلا

با آغاز فستیوال سال قمری چین، میزان تقاضای فیزیکی طلا در هفته گذشته در این کشور افزایش یافت، این در حالی بود که خریداران خرد هندی افت زیادی را در نرخ داخلی طلا به ثبت رساندند.
از سوی دیگر، با توجه به افزایش سوددهی نقره، دلالان سنگاپوری میزان عرضه طلای خود را کاهش دادند. دلالان چینی نیز میزان کارمزد خود را نسبت به معیار سنجش نرخ طلای نقدی، به ازای هر انس از 5-0.5 دلار افزایش دادند.
رونالد لیونگ، دلال ارشد در Lee Cheong Gold Dealers در هنگ کنگ بیان کرد: «میزان تقاضا به دلیل آغاز سال نو چینی اندکی بهبود یافته است. در صورتی که در طول تعطیلات نرخ طلا افزایش پیدا نکند، افزایش کارمزد می تواند ادامه داشته باشد.»
با ظهور نشانه هایی ناشی از بهبود وضعیت اقتصادی از رکود ناشی از ویروس کرونا، از اواسط ژانویه نرخ طلا در بزرگترین کشور مصرف کننده برای اولین بار در یازده ماه اخیر با کاهش رو به رو بود. در هنگ کنگ، شمش با تخفیف 2.50 دلاری به ازای هر انس و 2 دلاری کارمزد معامله شد.
در سنگاپور نیز خریداران این فلز گرانبها با 2-1.2 دلار کارمزد به ازای هرانس مواجه شدند. دلالان نیز اظهار داشتند که اگرچه نرخ خرید طلا و به خصوص نقره پس از صعودی چشمگیر کاهش یافتند، اما میزان تقاضا برای نقره همچنان بالاست.
گرگور گرگرسن، مؤسس Singapore dealer Silver Bullion (دلالان شمش نقره سنگاپور) با اشاره به افزایش عرضه چنین گفت: «در حال حاضر شاهد افزایش نرخ کارمزد در برخی پالایشگاه های طلا و تأمین کنندگان عمده شمش طلا و نقره هستیم.»
اما در هند، کاهش قیمت ها به نزدیکی حفره هشت ماهه موجب جذب خریداران شد و این امر نرخ کارمزد را به بالاترین نرخ در شش ماه اخیر به 6 دلار به ازای هر انس رساند که از نرخ های رسمی داخلی که شامل 12.5% واردات و 3% مالیات فروش می باشد بالاتر است.
موکش کوتاری، مدیر دلالان طلا در RiddiSiddhi Bullions در بمبئی بیان کرد بسیاری از خریداران خرد که منتظر اصلاح قیمت ها بودند، اکنون در حال خرید کردن هستند.
به نقل از یک دلال مستقر در بمبئی و یک بانک وارد کننده شمش، کاهش عوارض گمرکی واردات طلا و نقره در روز دوشنبه، افزایش ارزش روپیه و کاهش قیمت های جهانی، موجب کاهش نرخ این فلز در هند شد.

نویسندگان: دیپتندو لاهیری، بهارات گویند و راجندرا جادهو

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.