ارزش منصفانه طلا چقدر است؟

ارزیابی مجدد بازار از قیمت ها با توجه به افزایش انتظارات تورمی بازار مجددا قیمت ها

هفته گذشته با توجه به انتشار بی مقدمه بیانیه فدرال رزرو مبنی بر جلوگیری از افزایش میزان تورم، زیر پای طلا خالی شد و نرخ این فلز 100 دلار کاهش را به ثبت رساند.

با توجه به کاهش بیش از  5 درصدی نرخ قرارداد ماه آگوست کامکس و معامله این قرارداد در نرخ 1771.10 دلار به ازای هر‌انس، سرمایه گذاران مشغول ارزیابی ارزش منصقانه طلا هستند.

کوین گردی، مدیر  Phoenix Futures and Options LLC در مصاحبه ای با کیتکونیوز اعلام کرد: «این حرکت نزولی شدیدی بود و افراد زیادی را شگفت زده کرد. طلا می تواند در این هفته اندکی افزایش یابد زیرا باید ارزش واقعی خود را پیدا کند. با تمام تجربیاتی که دارم و اموری که شاهد آن بوده ام ارزش منصفانه طلا 2000-1950 دلار نیست اما گمان نمی کنم که نرخ 1600 دلار هم منصفانه باشد. در این هفته طلا کف قیمتی خود را پیدا خواهد کرد.»

جان وِیِر، یکی از مدیران Walsh Trading  نیز چینین بیان کرد «اگرچه افت قیمت پیش بینی می شد اما چنین افت قیمتی موجب تعجب بسیاری از تحلیلگران شد. ما انتظار کاهش اندکی داشتیم و تصور نمی کردیم که با چنین افتی رو به رو شویم. به نظر می رسد که بازار فلزات گرانبها به این گونه تیترها واکنش شدیدی نشان می دهد. تحلیلگران نیز توجه خود را به تک تک کلمات فدرال رزرو معطوف کرده اند و مردم به سمت درهای خروج در حال فرار هستند، اما بعید می دانم که این هفته هم شاهد روندهای نزولی باشیم.»

ویر افزود تصور اینکه بازار به دلیل انتظار از افزایش تورم زودتر از موعد مورد انتظار افزایش نرخ را تجربه کند مسیر طلا را تغییر خواهد داد.

آیا باید فدرال رزرو را مقصر بدانیم؟

به نقل از مدیر تحقیقات Pepperstone، کریس وستون، بیانیه فدرال رزرو نشان داد که قانون تعیین نرخ میانگین تورم بانک مرکزی(AIT)  قابل انعطاف است و می تواند موجب برخی تنظیمات عمده مجدد شود.

وستون روز جمعه بیان کرد: «هرآنچیزی که در دلار و فلزات ارزشمند مشاهده می کنید در واقع ارزیابی قانون تعیین نرخ میانگین تورم بانک مرکزی است. من فکر میکنم که تصور بازار این نیست که همه چیز یک مرتبه از بین می رود اما به هر حال امکان تغییر وجود دارد که این امر موجب نوسان در نرخ بهره و توجیه فروش دلار می شود. علاوه بر آن این امر نرخ فلزات ارزشمند را نیز بی‌بهره نگذاشته و موجب افت قیمت آنها نیز می شود.»

نیکی شیلز، مدیر استراتژی فلزات MKS PAMP GR اظهار داشت که جلسه روز چهارشنبه فدرال رزرو نقطه عطفی برای طلا و دیگر کالاهای پوشش دهنده ریسک بود. شیلز اضافه کرد: «طلا از بازی در نقش حمله به دفاع تغییر موقعیت داده است و در حالی که هنوز در بازار صعودی به سر می برد اما اصلاح شدیدی را تجربه کرده ، این فلز با چالش های بسیاری در حال نبرد است (تقویت ارزش دلار، افزایش نرخ بهره، تغییر جریان سهام، افزایش تغییرات بدهی کالا، خوشبینی از بهبود اوضاع آمریکا). این تابستان، تابستان آرامی نخواهد بود. مسیر آخرین مقاومت افزایش نرخ بهره بیشتر به معنی نوسانات بیشتری است.»

گردی اشاره کرد که حتی پیش از بیانیه فدرال رزرو هم طلا دچار چالش های خود را داشت و نمی توانست بالای سطح 1900 دلاری مشسقر شود و سود چشمگیری داشته باشد که خود حاکی از نشانه بدی بود.

وی افزود: «با وجود تمام محرک هایی که وجود داشت طلا نتوانست خود را به سطح 2500 دلاری برساند. طلا می بایست در چنین موقعیتی عملکرد بهتری ارائه می داد. در عوض، طلا در سکوت و به سختی روندی صعودی را طی کرد و حال باید با افزایش تورمی که فدرال رزرو باید با آن دست و پنجه نرم کند، رو به رو شود، افزایشی که سرانجام فدرال رزرو را مجبور به افزایش نرخ بهره خواهد کرد.»

دینل پاویلونیز، معامله گر ارشد کالا در RJO Futures معتقد است که طلا در این هفته کف روند نزولی خود را می یابد و پس از آن به اصلاح این روند نزولی می پردازد. این یک فرصت خرید دیگر برای طلا محسوب می شود. ارزش دلار آمریکا نیز در این هفته کاهش خواهد یافت و این حمایتی برای طلا محسوب می شود. اوراق قرضه 10 ساله نیز پس از افزایش پا به میدان می گذارند.»

وی افزود که سطح 1770 دلاری سطح بسیار جذابی برای ورود به بازار طلاست و سطوح 1763 و 1740 دلاری سطوح حمایتی به شمار می روند.

وِیِر سطح 1750 دلاری را نیز یکی دیگر از سطوح حمایتی دانست. طلا می تواند مجدد به سطح 1900 دلاری برسد اما بیشتر از یک هفته زمان خواهد برد. این فلز به محرکی نیاز دارد که آن را به سمت سطوح بالاتر هل دهد.»

گردی با اشاره به سطوح 1700 و 1500 دلاری بیان کرد که سرمایه گذاران بلند مدت باید خود را برای معاملات رنج پایین تر طلا آماده کنند: «آیا میخواهم در زمانی که نرخ بهره در حال افزایش است در موقعیت خرید طلا باشم؟ همانطور که به سه ماهه چهارم سال میلادی نزدیک تر می شویم، احتمال رسیدن طلا به سطح 1500 دلاری  به ازای هر انس بیشتر می شود.»

سخنرانی پاول در هفته جاری:

یکی از موضوعات مهم این هفته سخنرانی جرمی پاول رئیس فدرال رزرو پیش از کنگره در روز سه شنبه است. بازار با دقت هرچه تمام تر به سخنرانی پاول گوش می سپارد و فرقی نمی کند که او بخواهد از موضع خود در مورد بیانیه منتشر شده کوتاه بیاید یا نه.

کریس ترنر، مدیر تحقیقات منطقه ای و مدیر بازار جهانی در ING بیان کرد: «بگذارید ببینیم که آیا فدرال رزرو آماده است تا روش دیگری برای کاهش نرخ بهره اتخاذ کند. آیا نقطه نظرات در مورد کاهش نرخ بهره که در واقع در سپتامبر -و نه دسامبر- رخ می‌دهد یکی خواهد شد؟ در این صورت ارزش دلار افزایش می یابد.

داده های دیگر  که این هفته منتشر می شود شامل میزان مورد نظر فدرال رزرو از تورم وشاخص قیمت اصلی مصرف کننده نهایی است که روز جمعه منتشر می شود.

علاوه برآن روز سه شنبه میزان GDP سه ماهه اول اعلام می شود، سفارش کالاهای بادوام، تعداد مدعیان بیکار، خرید خانه های جدید روز چهارشنبه و فروش خانه در سه شنبه.

نویسنده: آنا گلوبوا

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.