ادامه محدودیت های عرضه نفت و افزایش نرخ این طلای سیاه

ملبورن- روز چهارشنبه  یعنی درست یک روز پس از نشست اوپک پلاس، نرخ نفت توانست کاهش روز سه شنبه را جبران نماید. اکثر سرمایه‌گذاران فرض را بر این گذاشته که تولیدکنندگان نفت محدودیت عرضه را تا ماه می ادامه خواهند داد.

نرخ نفت برنت که روز سه شنبه با 1.3% کاهش همراه بود، با 0.2% معادل 15 سنت افزایش به بشکه ای 64.29 دلار رسید. همچنین نرخ نفت وست تگزاس اینترمیدیت پس از کاهش 1.6 درصدی روز سه شنبه با 0.3% افزایش در نرخ 60.70 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

ویوک دیهر، تحلیلگر بورس کالا در بانک Commonwealth بیان کرد: «انتظار می رود که اوپک پلاس مجددا روند عرضه را نزولی نگه دارد که این امر موجب روند صعودی بازار خواهد شد.»

اعضای اوپک و متحدانش که جمعا به اوپک پلاس شهرت دارند، پس از آنکه نرخ نفت نوسانات فراوانی را تجربه کرد روز پنج شنبه نشستی خواهند داشت. زیرا نگرانی ها در مورد اعمال محدودیت های شدید در اروپا زیادتر شده، واکسناسیون به کندی انجام می شود و تعداد افراد مبتلا به گونه های جدید کرونا در برزیل و هند روز به روز در حال افزایش است.

ماه گذشته که میزان تقاضای سوخت در حال افزایش بود، اوپک پلاس با اعلام موافقت خود مبنی بر عدم افزایش میزان عرضه، به جز در روسیه و قزاقستان موجب شگفتی سرمایه گذاران و بازار شد.

دیهر افزود: «با در نظر گرفتن آنچه رخ داد، منطقی است که میزان عرضه بازهم کاهش یابد. بنابراین ما می پنداریم که در نشست بعدی (اول آپریل) میزان عرضه بازهم نزولی باشد.»

با کاهش میزان تولید اعضای اوپک که عربستان سعودی سردمدار آنها بود و کاهش میزان تولیدات اعضای غیر اوپک به رهبری روسیه، میزان تولیدات روزانه حدود 7 میلیون بشکه کاهش یافت که از این 7 میلیون، حدود 1 میلیون بشکه مربوط به میزان کاهش داوطلبانه عربستان سعودی بود.

به نقل از یک منبع آشنا در گفتگو با رویترز در هفته جاری، عربستان سعودی به صورت داوطلبانه آمادگی خود را برای ادامه کاهش تولید تا ماه ژوئن اعلام کرده است تا بدین صورت موجب افزایش نرخ نفت شود.

باتوجه به داده های جمع آوری شده توسط سازمان نفت آمریکا که نشان از افزایش 3.9 میلیون بشکه ای میزان ذخایر در هفته منتهی به 26 مارس داشت که به طور قابل ملاحظه ای بیش از پیش بینی تحلیلگرانی بود که در نظرستجی رویترز شرکت کرده بودند، کشورهای تولیدکننده باید میزان عرضه را مجددا کنترل نمایند.

گفتنی است که داده های مربوط به پالایشگاه های آمریکا در روز چهارشنبه توسط سازمان اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می شود.

 

نویسنده: سونالی پل

منبع: رویترز

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.