آیا کاهش نرخ بیت کوین می تواند موجب افزایش نرخ طلا شود؟

در هفته پیش طلا کوشید تا بتواند سطح 1800 دلاری به ازای هر انس را پشت سر بگذارد- به نقل از تحلیلگران سطحی که یکبار شکسته شد، میتواند کمکی برای افزایش نرخ این فلز ارزشمند به بالای سطح 1900 دلار به ازای هر انس باشد.

اگرچه یورش به سطح 1800 دلاری در حال حاضر ناموفق بوده است اما تحلیلگران به روند قیمتی کوتاه مدت طلا خوشبین هستند و آن هم به دلیل وجود دو محرک است: یکی سقوط نرخ بیت کوین و دیگری برنامه رئیس جمهور آمریکا برای دو برابر کردن مالیات بر عواید سرمایه ای متمولان آمریکایی.

در زمان نگارش این متن نرخ قرارداد تحویل ژوئن کامکس در نرخ 1776.90 دلار در حال معامله است.

دنیل پاویلیونز ، معامله گر ارشد کالا در RJO Futures در گفتگو با کیتکو بیان کرد: «مپس از مشاهده الگوی کف دو قلو می‌توانیم شاهد رشد طلا باشیم. علاوه بر آن در این هفته می توانیم شاهد روند صعودی طلا به دلیل سقوط بیت کوین و دو برابر شدن مالیات بر عواید سرمایه ای توسط بایدن باشیم.

فروش بیت کوین

روز جمعه نرخ بیت کوین که محبوب ترین رمزارز شناخته شده است بیش از 9 درصد کاهش یافت و بدترین هفته معاملاتی در دو ماه اخیر را به ثبت رساند. لازم به ذکر است که نرخ بیت کوین در آن روز با کاهش 5.62 درصدی به 50.45 دلار رسیده بود. کاهش نقدینگی در بیت کوین می تواند نکته مثبتی برای طلا که در حال حاضر محبوبیت خود را در برابر این رمزارز از دست داده است، باشد.

به نقل از چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در LaSalle Futures، نمودار بیت کوین اندکی نزولی به نظر می رسد. یکی از دلایلی که موجب کاهش نرخ طلا شد وجود این رمزارز است، به گونه ای که می توان گفت که برخی از سرمایه گذاران این فلز را به خود جلب کرده است. اگر روند بیت کوین نزولی باشد، روند صعودی طلا حامیان بیشتری خواهد داشت و این فلز گرانبها می‌تواند برخی از طرفداران خود را از بیت کوین پس بگیرد.

ندوس افزود: «سطح 48000 دلار بیت کوین سطح مهمی است که باید زیر نظر گرفته شود. می توان گفت که این سطح حمایتی بیت کوین است. بیت کویت میتواند تا 43000 دلار نیز معامله شود یعنی درست سطحی که میانگین متحرک 200 روزه آن قرار دارد. شایان ذکر است که این رمزارز از فوریه تاکنون پایین تر از سطح 45000 دلاری معامله نشده است. اگر بیت کوین حمایت 54000 دلاری خود را نشکند می تواند روندی مثبت را پیش بگیرد.

برنامه افزایش مالیات بر عواید سرمایه ای

به نقل از بلومبرگ، طرح جدید بایدن افزایش مالیات برخی سرمایه گذاران به میزان 43.4% است. بلومبرگ نام برخی از افراد مرتبط را در گزارش خود آورده است.

پاویلیونز می گوید: «بالاترین مالیات هایی که در سراسر جهان وجود دارد حدود 30% است و مالیات در اکثر نقاط جهان حدود 20% است. مالیاتی که بایدن پیشنهاد داده است بسیار بالاست. با برنامه ریزی هزینه زیرساخت ها توسط بایدن شاهد رکود تورمی هستیم». رکود تورمی به دوره ای گفته میشود که در آن تورم با رشد منفی تولید ناخالص داخلی همزمان باشد. برنامه بایدن، سهام، رمزارزها و مهمتر از همه دلار آمریکا را تحت تأثیر قرار می دهد که رابطه معکوسی با طلا دارد.

اِوِرت میلمن کارشناس فلزات گرانبها در Gainesville Coins می گوید: «به نظر نمی رسد که روند دلار به سیاست‌هایی که پی در پی از سمت واشنگتن اتخاذ می شود روی خوش نشان دهد. یکی از همین سیاست ها هم برنامه جدید بایدن مبنی بر افزایش مالیات بر عواید سرمایه ای و دیگری هزینه زیرساخت هاست که هر دوی آنها موجب کاهش ارزش دلار و افزایش نرخ طلا میشوند.»

میلمن ادامه داد: «اگر ساختار مالیات برای آن دسته از سرمایه گذارانی که قسمت اعظمی از سرمایه گذاریشان دلاری است موجب کاهش علاقه مندی آنها از این نوع سرمایه گذاری شود، بدون شک آنها راه های دیگری برای سرمایه گذاری پیدا خواهند کرد. به عبارت دیگر اگر دلار جایگاه جذاب خود را برای سرمایه گذاری از دست بدهد افراد کمتری به سرمایه گذاری در آن علاقه نشان می‌دهند و این امر به طور کلی موجب کاهش قدرت دلار می شود.»

از سوی دیگر، تورم که گفته می شود یکی از محرک های اصلی طلاست، چیزی نیست که به سرعت از ذهن بازار برود. میلمن معتقد است: «انتظارات تورمی در سال های اخیر افزایش یافته است. البته به دلیل پایین بودن سرعت پول خیلی شاهد تورم اندازه‌گیری شده نبودیم. اما دید عمومی بازار آن است که با هزینه زیرساخت ها که در راه است، در یک نقطه شاهد افزایش تورم خواهیم بود.»

عبور از سطح 1800 دلاری

پاویلیونز معتقد است که اگر سطح 1800 دلاری را پشت سر بگذاریم به دلیل وجود سطوح مقاومتی کمتر طلا می تواند با سرعت بیشتری به سطوح بالاتر برسد. وی افزود: «طلا و نقره می توانند روند خیلی خوبی پیش رو داشته باشند. ما در انتظار نرخ های بالاتر طلا هستیم. اگر طلا بالای سطح 1800 دلاری برود می تواند به سرعت سطح 1900 دلاری را نیز لمس کند.»

ندوس بیان کرد: «برای آنکه طلا بتواند به سطح 1800 دلاری دست یابد، شاخص دلار باید به زیر 90 واحد برسد. در هفته گذشته نمودار طلا رفتار خیلی بدی از خود نشان نداد. تا جایی که بالای سطح 1765 دلار بایستیم می توانیم بگوییم که روند نمودار مثبت بوده است. برای رسیدن طلا به سطح 1800 دلاری باید شاهد تشکیل کف در نمودار دلار باشیم.»

 

نویسنده: آنا گلوبوا

منبع: کیتکو

مترجم: صدف گل منش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.