کاهش چشمگیر خرید نفت هندی ها از عربستان

پالایشگاه های دولتی هند در ماه مه ۳۶ درصد نفت کمتری از حد معمول از عربستان سعودی خریداری خواهند کرد که نشان دهنده تشدید تنش ها با ریاض حتی پس از حمایت این کشور از افزایش تدریجی تولید اوپک پلاس است.

روابط انرژی میان هند که سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است و عربستان سعودی در پی افزایش قیمت های جهانی نفت، به تیرگی گراییده است.

دهلی نو کاهش تولید سعودی ها و سایر تولیدکنندگان را عامل افزایش قیمت ها و آسیب دیدن روند احیای اقتصادی از پاندمی ویروس کرونا می داند.

سه منبع آگاه به رویترز گفتند: پالایشگاه های دولتی هندی برای خرید ۹.۵ میلیون بشکه نفت سعودی در ماه مه سفارش داده اند در حالی که ماه پیش از آن برای خرید ۱۰.۸ میلیون بشکه برنامه ریزی کرده بودند.

پالایشگاه های ایندین اویل، بهارات پترولیوم، هندوستان پترولیوم کورپ و شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور معمولا ۱۴.۸ میلیون بشکه نفت عربستان را در یک ماه خریداری می کنند.

تصمیم برای خرید کمتر نفت روز دوشنبه، دو روز پس از تماس تلفنی روز شنبه میان دارمندا پرادهان، وزیر نفت هند و شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی صورت گرفته شد.

محتوای مکالمات میان این دو وزیر هنوز معلوم نیست و هیچ اظهارنظری از سوی شرکت های هندی، آرامکوی سعودی یا وزارت نفت عربستان سعودی مطرح نشده است.

اوپک و متحدانش که به اوپک پلاس معروف هستند، پنج شنبه گذشته با افزایش تولید به میزان ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و به همین میزان در ژوئن و افزایش ۴۵۰ هزار بشکه در روز دیگر در ژوئیه موافقت کردند.

پیش از برگزاری این دیدار، دولت آمریکا در تماس با عربستان سعودی خواستار مقرون به صرفه ماندن قیمت های انرژی شده بود.

پس از تصویب افزایش تولید اوپک پلاس، شرکت آرامکوی سعودی روز یکشنبه قیمت فروش رسمی نفت در ماه مه برای منطقه آسیا را افزایش داد اما قیمت فروش این شرکت به بازارهای اروپا و آمریکا کاهش یافت.

یکی از این منابع آگاه گفت: از این که سعودی ها قیمت فروش بازارهای دیگر را کاهش دادند در حالی که قیمت فروش رسمی به آسیا را افزایش دادند، متعجب شدیم.

هند از پالایشگاه های دولتی خود خواسته است به دنبال منابع واردات دیگری برای کاهش وابستگی به نفت خاورمیانه باشند.

تنش ها میان هند و عربستان سعودی پس از توصیه ماه گذشته شاهزاده عبدالعزیز به دهلی نو برای استفاده از نفت ارزانی که در زمان ریزش قیمت ها در سال ۲۰۲۰ خریداری کرده بود، تشدید شد.

پرادهان پاسخ عبدالعزیز را غیردیپلماتیک خواند.

وزیر انرژی سعودی به منظور کاستن از این اختلاف، هفته گذشته اعلام کرد آرامکو سهمیه فروش آوریل به پالایشگاه های هندی را تغییر نداده اما حجم فروش به سایر خریداران را کاهش داده است و تصدیق کرد که محدودیت تولید،

آرامکو را با برخی از شرکایش دچار مشکل کرده است. وی گفت: عربستان کاهش تولید داوطلبانه خود را به صورت مرحله به مرحله تا جولای پایان خواهد بخشید.

در این بین، پالایشگاه های هندی منابع خرید نفت را متنوع کرده و گرید نفتی توپی برزیل، لیزای گویان و یوهان اسوردراپ نروژ را به رژیم نفتی خود اضافه کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، آریندام باگچی، سخنگوی وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد ما همواره بر این باور بوده ایم که عرضه نفت به جای مدیریت مصنوعی، باید توسط بازار مشخص شود.

با وجود این که اوپک پلاس تسهیل محدودیت عرضه را اعلام کرده اما همچنان پایین تر از انتظارات هند است.

 

 

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.