کارمزد صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوقETF  چیست؟

اگر اطلاعات کلی راجع به صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته باشید حتما می‌دانید که در این صندوق‌ها امکان معامله مستقیم وجود ندارد بلکه سرمایه‌گذار برای دسترسی به این امکان باید از طریق مراجعه به صندوق مورد نظر به معاملات واحد‌های صندوق دسترسی پیدا کند اما این شرایط برای صندوق سرمایه‌گذاری ETF  به گونه‌ای کاملا متفاوت خواهد بود.

صندوق‌های قابل معامله که آن را با نام صندوق‌های ETF  می‌شناسیم این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است که بتوانند همانند معامله سایر سهام‌های بورسی دست به خرید و فروش واحد‌های صندوق بزنند. این صندوق‌ها که از دارایی‌های مختلفی تشکیل شده است، برای معامله نیازمند دریافت کد بورسی از جانب سرمایه گذار است که از این لحاظ شباهت بسیاری به معاملات عادی بورسی دارد.

 

کارمزد صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌ای در قبال دریافت سرمایه از افراد موظف هستند تا با بهره‌گیری از کارشناسان و متخصص مجرب به بهترین نحو ممکن، دارایی افراد را در انواع اوراق بهادار به گردش در بیاورند. به طور طبیعی اقدامات این صندوق‌ها در این زمینه هزینه‌هایی را در بردارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با دریافت بخشی از دارایی سرمایه‌گذار به سوددهی خود برای خدمت‌رسانی به مشتریان می‌رسد که ما از آن به نام کارمزد صندوق‌های سرمایه‌گذاری نام می‌بریم.

در این میان صندوق ETF  نیز همانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشمول دریافت کارمزد صندوق‌های ETF خواهند شد که این امر دارای برخی از شرایط و ضوابط مخصوص است.

یکی از قوانینی که در رابطه با کارمزد صندوق‌های ETF مطرح می‌شود این است که تنها نقل و انتقال واحد‌های صندوق مشمول دریافت کارمزد خواهد بود. منظور از قانون ذکر شده این است که در صورتیکه سرمایه گذار قصد ورود به صندوق و یا خروج از صندوق را داشته باشید، مشمول مالیات نخواهد شد و این کارمزد تعریف شده، تنها برای معاملات واحد‌های صندوق دریافت می‌شود.

 

کارمزد معاملات واحدهای صندوق های ETF

 • کارمزد معاملات صندوق های در سهام
  • کارمزد خرید:۰.۴۶۴ درصد
  • کارمزد فروش: ۰.۴۷۵ درصد
 • کارمزد معاملات صندوق های مختلط
  • کارمزد خرید:۰.۲۴۳۶ درصد
  • کارمزد فروش: ۰.۲۶۴۵ درصد
 • کارمزد معاملات صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت
  • کارمزد خرید:۰.۷۲۵ درصد
  • کارمزد فروش: ۰.۷۲۵ درصد

 

نکته مهم

همانطور که مشاهده کردید کارمزد صندوق‌های ETF  برای صندوق‌های مختلف متفاوت خواهد بود و این بدان معنا است که رویکرد کاری هر کدام از این صندوق‌ها با دیگری متفاوت بوده که همین امر نیز زمینه ساز تمایز میان کارمزد صندوق‌های ETF شده است. چیزی که در این میان برای ما اهمیت دارد این است که صندوق سرمایه‌گذاری مناسب، با اطلاعات و تحقیق کامل انتخاب شوند تا در نهایت بهترین نتیجه مورد انتظار به دست آید.

به طور مثال برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های زمین و ساختمان ملزم به پرداخت یک سری کارمزد‌ها مانند هزینه‌های طراحی نقشه، هزینه‌های صرف شده برای اخذ مجوز ساخت و ساز، هزینه‌های متفرقه بابت زمین مورد نظر، هزینه‌های به کار گیری نیروی انسانی، هزینه مصالح ساختمانی برای ساخت پروژه، هزینه‌های در نظر گرفته شده برای تبلیغات و … خواهیم بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.