مفهوم پول هوشمند چیست؟

پول هوشمند سرمایه کلانی است که توسط سرمایه گذاران با شرکتهای سرمایه گذاری و … برای ایجاد روندهای بزرگ قیمتی در سهم وارد بازار می شود. سرمایه گذاران بزرگ با توجه به داشتن اطلاعات بیشتر نسبت به افراد دیگر و البته دسترسی به اطلاعات نهانی، می توانند با تزریق سرمایه های بزرگ، جهت روند یک سهام را در بازار تغییر دهند.

 

ورود پول هوشمند

هنگامی که سرمایه گذاران بزرگ متوجه یک سهام با ارزش در بازار می شوند، برای سرمایه گذاری در آن سهم به شکل ویژه ای برنامه ریزی می کنند. سرمایه گذاران بزرگ در گام اول سفارش های سنگینی را در معاملات سهم ثبت می کنند که به دنبال آن موج مثبت بسیار قوی در بازار ایجاد میشود. سرمایه گذاران خرد فرصت به وجود آمده را تشخیص می دهند و شروع به خرید سهام مورد نظر می کنند. به این ترتیب پول هوشمند وارد یک سهم می‌شود.

 

خروج پول هوشمند

با افزایش هیجانات و خریدهای متعدد سرمایه گذاران، قیمت سهم افزایش پیدا می کند. سهامداران عمده بعد از کسب سود قابل توجه، با همان سرعتی که وارد سهم شدند از آن خارج می شوند. سرمایه گذاران خرد این ریزش را به چشم یک اصلاح قیمت می بینند و از سهم خارج نمی شوند. در نهایت، روز به روز ارزش قیمتی سهم در بازار کاهش پیدا کرده و سرمایه گذاران خرد در این فرآیند، ضررهای سنگینی را تجربه میکنند.

 

تشخیص ورود و خروج پول هوشمند

  • حجم معاملات:

با بررسی حجم معاملات یک سهم، می‌توانید تا حد زیادی ورود و خروج پول هوشمند به سهم را تشخیص دهید. حجم معاملات در اصل همان میزان معاملات انجام شده در یک سهم در بازه زمانی روزانه، هفتگی و ماهانه است. افزایش یا کاهش ناگهانی حجم معاملات در یک سهم، می تواند یکی از نشانه های ورود و خروج پول هوشمند باشد.

  • مقایسه خریداران یا فروشنده ها نسبت به حجم معاملات: اگر تعداد خریداران کم ولی حجم معاملات سهم بسیار بالا باشد، نشان دهنده آن است که سرمایه گذاران کلان در حال خرید سهم هستند. در مقابل این که فروشندگان یک سهم در بازار کم ولی حجم سفارشات آن بسیار بالا باشد، نشانه خروج پول هوشمند از بازار است.

 

آیا ورود پول هوشمند باعث مثبت شدن سهم میشود؟

بله، همان طور که اشاره کردیم در صورتی که سرمایه گذاران کلان متوجه یک سهام ارزشمند در بازار بورس شوند، شروع به ثبت سفارش های سنگین در سهم می کنند. همین امر منجربه هیجان مثبت در سهم شده و سرمایه گذاران بیشتری جذب آن می شوند. با افزایش میزان سفارشات، ارزش قیمت سهام بیشتر می شود و سرمایه گذاران عمده بعد از کسب سود مورد نظرشان به سرعت از سهم خارج میشوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.