مفهوم اردر حمایت

اردر حمایتی چیست؟

زمان حضور در تالار بورس یکی از رازهای موفقیت برای شناسایی فرصت مناسب برای خرید یا فروش سهام تابلوخوانی و توجه به شرایط بازار است. گاهی در صفحه سفارشات ممکن است ببینید در نماد سفارش‌های چند ده هزارتایی یا حتی میلیونی ثبت شده است.

به عبارت دیگر، یک سری از افراد سفارش خرید تعداد بالایی از سهام یک شرکت را ثبت می‌کنند. این مقدار سفارش زیاد نشان می‌دهد سرمایه‌گذار حقیقی یا حقوقی می‌خواهد از سهم حمایت کند و اصطلاحا این نوع سفارش را اردر حمایتی یا پشتیبانی‌کننده می‌گویند.

هدف افراد از ثبت این نوع سفارشات قوت قلب به سایر سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند سهم مورد نظر را بخرند و با این کار نشان می‌دهند سهم مورد نظر پشتیبان و حمایت‌کننده دارد.این سیگنال‌ها خریدار را ترغیب می‌کند برای خرید سهم اقدام کند و اطمینان نسبی از خرید خود داشته باشد. شناسایی و بررسی اردر سفارشی جزو نکات و ترفندهای تابلوخوانی در تالار بورس است.

 

نکته

متاسفانه امروزه اردر حمایت به‌ عنوان یکی از راه‌های فریب‌دادن سهام‌داران خرد شناخته شده است. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، امروزه بسیاری از اردرهای حمایتی از جانب سهام‌داران عمده و برای فریب سهام‌‌داران کوچک انجام می‌شود.

در واقع سهام‌داران عمده شرایطی را ایجاد می‌کنند که میزان خرید سهم مورد نظر افزایش پیدا کند. اردر حمایتی به‌ گونه‌ای است که تعداد کمی سهام‌دار عمده حجم زیادی از یک سهم را خریداری می‌کنند تا بتوانند انگیزه خرید برای سهام‌داران خرد ایجاد کنند. در نهایت بلافاصله بعد از خرید سهم توسط سرمایه گذاران کوچک و افزایش قیمت سهم، سهام خود را با قیمت بالاتر به فروش رسانده و باعث ضرر و زیان سهام‌داران خرد می‌شوند.

 

تفاوت اردر ترس و اردر حمایت در چیست؟

اردر ترس و اردر حمایت دقیقاً در مقابل هم قرار دارند. در واقع از اردر حمایت برای بالابردن قیمت یک سهم و در نتیجه فروش آن با قیمت بالاتر انجام می‌شود.

اما در اردر ترس، سهام‌داران عمده شرایطی را ایجاد می‌کنند تا سهام‌داران خرد، سهم‌های خود را با قیمت پایینی به فروش برسانند تا آن‌ها بتوانند با قیمت پایینی سهم‌های فروخته شده را خریداری و بعد از کسب سود زیاد با قیمت بالایی بفروشند.

در واقع در اردر ترس، سهام‌داران با فریب سهام‌داران کوچک، سهم‌های با ارزشی که قرار است افزایش قیمت داشته باشند را با قیمت ناچیز خریداری می‌کنند.

 

چگونه متوجه شویم که هدف بازیگران از ثبت اردر حمایتی، فروش حجم قابل توجهی از سهام می باشد ؟

برای تشخیص این موضوع 3 راهکار وجود دارد.

1- به عنوان اولین راهکار می توانید با رویت اردر حمایتی، تابلو معاملات را برای دقایقی رصد کنید. در صورتی که هدف افراد از ثبت چنین سفارشی، خرید سهام باشد، همزمان با اینکه حجم سفارش خرید آن ها کم می شود، به حجم معاملات نیز اضافه می شود.

بنابراین، در این حالت می توان گفت که چنین سفارشی واقعا با هدف حمایت ثبت شده است، اما اگر قیمت سفارش به گونه ای تغییر کند که همواره در سطر دوم و یا سوم باقی بماند و در نهایت نیز سفارش حذف شود، می توانید اینطور برداشت کنید که هدف بازیگران، فریب اهالی بازار و فروش حجم قابل توجهی از سهام روی مقاومت های معتبر تکنیکال می باشد.

 

 

چگونه متوجه شویم که هدف بازیگران از ثبت اردر حمایتی، فروش حجم قابل توجهی از سهام می باشد ؟

2- پارامتر نسبت قدرت خریدار حقیقی را در نیم ساعت پایانی بازار چک کنید. در صورتی که این پارامتر کمتر از 1 باشد، قدرت فروشنده حقیقی بیشتر از خریدار حقیقی می باشد و به احتمال زیاد بازیگران در حال فروش سهام می باشند.

اما اگر این نسبت بیشتر از 1 باشد، به احتمال زیاد، بازیگران به طور واقعی در حال خرید و حمایت از سهم می باشند. لازم به ذکر است که پارامتر نسبت قدرت خریدار حقیقی طبق فرمول محاسبه می شود.

3- به عنوان روش سوم، تعداد سفارش مربوط به اردر حمایتی را چک کنید. در صورتی که تعداد سفارشات زیاد بود، می توان اینطور برداشت کرد که این سفارش توسط بازیگران درج نشده است و صرفا تعداد زیادی از اهالی بازار قصد خرید دارند، اما اگر تعداد سفارش ها کم بود، می توان اینطور برداشت کرد که این سفارش توسط بازیگران درج شده است.

به عنوان مثال اگر 4 میلیون سهم طی 10 سفارش برای خرید گذاشته شده بود، می توان اینطور برداشت کرد که چنین سفارشی توسط بازیگران ثبت شده است اما اگر تعداد سفارش ها 100 مورد بود، نمی توان اینطور برداشت کرد که این سفارش توسط بازیگران ثبت شده است، در چنین حالتی، به احتمال زیاد، تعدادی از اهالی بازار قصد خرید نمادی را دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.