مراحل ثبت استارت آپ

تعریف استارت آپ

استارت آپ (Startup)، نهادی انسانی است که به منظور خلق محصول یا خدمت با ارزشی نو ایجاد شده است. شرکت استارت آپ به شرکت یا کسب و کاری گفته می شود که معمولاً به تازگی و در نتیجه کارآفرینی ایجاد شده است، رشد سریعی دارد، و در جهت تولید راه حلی نوآورانه و دوام پذیر برای رفع یک نیاز در بازار شکل گرفته است.

این شرکت ها معمولاَ مبتنی بر ایده های ریسک پذیر هستند که مدل کسب و کارشان مشخص نیست و بازار هدفشان نیز در حد فرض است؛شرکت های نوپا می توانند در هر حوزه ای ایجاد شوند، ولی اغلب به شرکت هایی گفته می شود که رشد سریعی دارند و در زمینه تکنولوژی فعالیت می کنند.

شرکت های نوپا می توانند در هر شکلی و به هر اندازه ای ایجاد شوند سرمایه گذارها به طور کلی به آن دسته از شرکت های نوپایی جلب می شوند که نسبت خطر به سود بالایی دارند و مقیاس پذیر تر هستند و بنابراین هزینه راه اندازی کمتر، ریسک زیاد و توان بالقوه بالایی برای گرداندن سرمایه دارند، معمولا یک شرکت نوپای موفق قابلیت رشد بیشتری نسبت به یک شرکت جا افتاده دارد، یعنی می تواند با سرمایه کمتر، رشد بیشتری نسبت به شرکت های قدیمی داشته باشد.

این شرکت ها برای رشد سریع خود نیاز به جذب سرمایه دارند و در این راه گزینه های مختلفی دارند. شرکت های دیگر با افراد سرمایه گذار می توانند به شرکت های نوپا با تبادل پول نقد در برابر سهام کمک کنند تا فعالیت خود را شروع کنند، در عمل خیلی از شرکت های نوپا توسط بنیانگذارانشان سرمایه گذاری می شوند.

وظیفه مهم در راه اندازی یک کسب و کار، تحقیق برای اعتبار، ارزیابی و توسعه ایده یا مفاهیم آن کسب و کار است؛ اگر ارزش یک شرکت بر اساس فناوری آن شرکت باشد، مهم است که بنیان گذاران آن از مالکیت معنوی ایده های خود حفاظت کنند.

از چالش های راه اندازی یک شرکت استارت آپ سرمایه، نیروی انسانی، و هزینه های پایه مثل اجاره دفتر و پرسنل اولیه است؛ برخی از شرکت های استارت آپ برای کاهش این هزینه ها از دفتر کار مجازی استفاده می کنند.

 

ویژگی های استارت آپ موفق

ارزش برخی از این شرکت ها با توجه به تکنولوژی آن ها ارزیابی می شود. این گونه شرکت‌ها که سود خوبی را برای سرمایه گذاری خود به همراه می آورند دارای ویژگی های زیر هستند:

 • این شرکت ها در ابتدای تاسیس دارای سرمایه کمی هستند اما پس از رشد دارای سرمایه زیادی می شوند.
 • این نوع شرکت ها که بیشتر در زمینه های فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال هستندو هدف از تشکیل آنها این است که در آینده تبدیل به یک شرکت بزرگ شوند.
 • تمرکز آنها بیشتر بر روی محصولات نو و جدید است و هدفشان رسیدن به بازارهای جهانی است.
 • تمرکز این نوع شرکت ها بیشتر بر روی آینده است و اکثرا در زمینه تکنولوژی های جدید فعالیت می کنند.

همه شرکت‌های استارتاپی باید بر اساس سه اصل اساسی زیر تاسیس شوند:

 • سرمایه ها: آنچه که به آن نیاز دارید تا یک استارت آپ را شروع کنید، سرمایه های نرمتان (مانند دانش، مهارت ها، و ارتباطاتتان) و سرمایه های سختتان (مانند پول در بانک) هستند.
 • آرزوها و ارزش ها: جایگاهی که دوست دارید در آینده داشته باشید.
 • واقعیت های بازار: اینکه محصولتان فروش داشته باشد و چیزی باشد که مردم واقعاَ برایش به شما پول بپردازند. اگر یکی از این موارد نباشد، موفق نخواهید شد.

 

نکاتی که پیش از ثبت استارت آپ  باید به آنها توجه کنید:

 1. محک زدن نیاز و علاقه بازار: پیش از این‌که فعالیت شما به طور قطعی آغاز شود، نیاز و علاقه مشتریان را شناسایی کنید. بازار و استارتاپ‌های موفق را بررسی کرده، خلاهای آنان را بشناسید تا بتوانید محصولی کامل و همه‌جانبه عرضه کنید.
 2. داشتن نمونه اولیه محصول: حتما پیش از ثبت استارتاپ خود نمونه اولیه محصول خود را تولید کنید.
 3. انجام تست‌های لازم: پیش از این‌که استارتاپ خود را به ثبت برسانید، خوب است همه جوره محصول و خدمات خود را آزمایش کرده باشید. درصورتی که به نقص یا مشکلی برخورد کرده‌اید آن‌ها را برطرف کنید. زیرا پس از ثبت استارتاپ و عرضه عمومی محصول و خدمات خود، وجود مشکلات و نقص‌های فنی به ضرر شما خواهد بود و ممکن است مشتریان خود را از دست بدهید.
 4. مشخص شدن منابع مالی اولیه: منابع مالی شما در طی فعالیت و کسب و کار بسیار مهم هستند. هم از جهت داشتن سرمایه کافی در حمایت از شما و هم از جهت همراه بودن و رها نکردن کار. از طرف دیگر از آن‌جا که احتمال شکست در هر کار نوپا وجود دارد، ساز و کار بازپرداخت سرمایه توسط شما نیز مهم است.
 5. تصمیم قطعی برای فعالیت: اگر برای سرگرمی و محک زدن خود وارد فعالیتی شده‌اید، اصلا نسبت به ثبت آن اقدام نکنید! زیرا درصورتی که تصمیم‌تان برای ادامه دادن قطعی نباشد و بخواهید فعالیت خود را متوقف کنید، فرایندهای انحلال پیچیدگی‌های خود را دارد و ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد.

 

شرایط ثبت شرکت استارت آپ

متقاضیان ثبت شرکت، جهت انجام پروسه تشکیل شخص حقوقی ابتدا باید با اشراف به قوانین نوع شخصیت حقوقی را انتخاب نمایند و با بررسی قوانین مرتبط با آن نوع از شرکت ها تصمیم گیری های مرتبط را انجام دهند.

 

انواع شرکت‌های تجاری جهت ثبت شرکت به این شرح هستند:

 1. شرکت های بامسئولیت محدود
 2. شرکت های سهامی خاص
 3. شرکت های سهامی عام
 4. شرکت های تضامنی
 5. شرکت های نسبی
 6. شرکت های مختلط سهامی
 7. شرکت های مختلط غیرسهامی
 8. شرکت های تعاونی

اشخاصی که قصد دارند در قالب شخص حقوقی تجارت کنند یکی از انواع شرکت های تجاری را جهت شروع فعالیت خود انتخاب می کنند. به صورت معمول از میان شرکت های فوق،  اکثر مردم شرکت بامسئولیت محدود و یا شرکت سهامی خاص را برای استارت آپ خود ثبت می کنند که هر یک از این شرکت ها خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارند.

 

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت استارت آپ با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود عبارت است از شرکتی که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت خواهند بود.

در اسم شرکت باید عبارت «با مسئولیت محدود» قید شود و همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاء باشد وگرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

 1. دو برگ شرکت نامه و تکمیل آن و امضا ذیل شرکت نامه توسط کلیه سهامداران
 2. دو برگ تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود و تکمیل آن و امضا ذیل تقاضانامه توسط کلیه سهامداران
 3. دو جلد اساسنامه ی تکمیل شده و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران
 4. دو نسخه صورتجلسه ی مجمع عمومی موسس که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
 5. دو نسخه صورتجلسه ی هیات مدیره که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
 6. تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت کلیه ی شرکا،مدیران و هیات نظارت (در مواردی که تعداد شرکا بیش از دوازده  نفر باشد)
 7. اصل گواهی عدم سوپیشینه جهت اعضا ی هیات مدیره،مدیر عامل
 8. تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن
 9. معرفی نامه نمایندگان، در صورتیکه سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات ثبت شرکت
 10. اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد.
 11. اصل وکالتنامه وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت استارت آپ سهامی خاص

شرکتی سهامی خاص شرکتی است بازرگانی که تمام سرمایه آن منحصراَ توسط موسسین تامین گردیده و سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام ، محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.

 1. گواهینامه بانکی حاکی از تادیه قسمت نقدی سهام،که نباید کمتر از سی و پنج درصد کل قسمت نقدی آن باشد.
 2. اظهارنامه مشعر بر تعهد کلیه سهام،که باید به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
 3. هر گاه تمام یا قسمتی از سرمایه به صورت غیرنقد باشد،باید تمام آن تادیه گردیده و صورت قیمت گذاری آن به تفکیک در اظهارنامه منعکس شود و در صورتی که سهام ممتاز وجود داشته باشد باید شرح امتیازات و موجبات آن،در اظهارنامه نوشته شود.
 4. صورتجلسه حاکی از انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت اعم از اصلی و علی البدل و نام روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی ها و اطلاعیه های شرکت تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی سالانه،در آن منتشر خواهد شد.این صورتجلسه باید به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
 5. نام و مشخصات مدیران و بازرس یا بازرسان منتخب اعم از اصلی و علی البدل،و دارندگان حق امضاء و نیز نام و مشخصات مدیر عامل که به وسیله مدیران شرکت انتخاب شده است و حدود اختیارات وی
 6. اعلامات کتبی قبول سمت از طرف مدیران و بازرس یا بازرسان منتخب.

 

لزوم ثبت شرکت استارت آپ

 1. فعالیت رسمی و قانونی
 2. اطمینان و اعتماد بیشتر افراد و شرکت‌ها جهت سرمایه‌گذاری
 3. اطمینان و اعتماد بیشتر افراد و شرکت‌ها جهت انجام معاملات تجاری
 4. اعتماد بیشتر مشتریان به شرکت‌ها با توجه به اطلاع‌رسانی و پشتوانه بهتر آن‌ها
 5. افتتاح حساب بانکی تجاری
 6. حمایت قانون از حقوق تمام طرفین شرکت (شرکا، کارمندان و طرفین همکار)
 7. امکان فعالیت تجاری با دولت
 8. تقسیم مسئولیت بین چند نفر که به‌عنوان شریک فعالیت می‌کنند
 9. امکان شرکت در مناقصات و مزایدات سایر شرکت‌ها و ارگان‌ها

 

مراحل ثبت شرکت استارت آپ

 1. تعیین شرکا و موضوع فعالیت شرکت
 2. تعیین سرمایه اولیه و محل کار
 3. تعیین آدرس مشخص برای ثبت شرکت
 4. تعیین سهم الشرکه و حق امضا
 5. انتخاب نام مناسب برای شرکت

پس از مشخص کردن موارد فوق باید به سامانه الکترونیکی ثبت و اسناد کشور وارد شوید و نسبت به ثبت نام اولیه اقدام نمایید. بعد از دریافت رسید پذیرش اینترنتی،  مدارک تأیید شده و پرینت شده از طریق سامانه باید توسط اعضا امضا شود.

سپس ، مدارک لازم را از طریق اداره پست به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایید و بارکد پستی را در سامانه وارد کنید. اگر مدارک تقدیمی کامل بوده و نقصی نداشت کارشناس مربوطه نسبت به تهیه پیش نویس آگهی ثبت اقدام می کند که در این صورت باید شخص متقاضی با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی، برای اخذ مدارک ثبتی و امضاء ذیل دفاتر به اداره ثبت مراجعه کند.

درج آگهی تاسیس در روزنامه رسمی کشور و پرداخت هزینه آن آخرین اقدام جهت ثبت شرکت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.