رنج (Range) کشیدن

مفهوم رنج کشیدن در بورس

رنج کشیدن سهام در بورس به معنای حرکت دادن قیمت یک سهم به سوی قیمت‌های بالاتر یا پایین‌تر از قیمت فعلی بوده و ممکن است این کار در نهایت به صف خرید و یا صف فروش سهم برسد.

این عمل ممکن است به صورت رنج مثبت و یا رنج منفی دیده شود. در سهم‌هایی که اصطلاحا کوچک‌تر هستند، این کار توسط سهام‌داران حقیقی انجام می‌شود. اما در سهم‌های بزرگ‌تر،‌ افراد حقوقی این کار را انجام می‌دهند.

  • در رنج مثبت، بازیگر سهم که از قدرت خریداری بالایی برخوردار است، بنا بر استدلال خود، سهام را در قیمت‌های پایین خریداری می‌کند و با رنج مثبت، قیمت سهام را به سمت مثبت و قیمت‌های بالا، می‌برد. گاهی ممکن است این رنج مثبت، تا صف خرید شدن سهم پیش برود.
  • نقطه مقابل آن‌چه که در بالا به آن اشاره شد، رنج منفی است. مشخص است که در این نوع از رنج کشیدن در بورس، بازیگر می‌خواهد سهام را در قیمت‌های پایین‌تر جمع کند. همچنین ممکن است که بازیگر بورس با این کار بخواهد قیمت سهم را کنترل کند. به این ترتیب قیمت سهم کم می‌شود. زمانی که قیمت به سمت پایین سوق پیدا می‌کند، شاهد رنج‌کشی منفی هستیم. گاهی اوقات این کار منجر به صف فروش نیز می شود اما این صف فروش چندان پایدار نمی‌ماند. چرا که بازیگر سهم می‌خواهد تمام سهام را در صف فروش جمع آوری کند.
مثالی از رنج کشیدن

تابلوی قیمتی فرضی سهم الف را به شکل زیر در نظر بگیرید: آستانه قیمتی روز: ۱۰۴۵۰۰ تا ۱۱۵۵۰۰ ریال و حداکثر اندازه سفارش: ۵۰ هزار سهم

 

در این شرایط و با فرض عدم وجود سفارش مخفی در این سهم، تصور کنید شخصی اقدام به ثبت سفارش خریدی به اندازه ۵۰ هزار سهم و با قیمت ۱۱۵۵۰۰ ریال نماید؛ با توجه به تابلوی قیمتی، تمام ۲۰ هزار سهمی که به قیمت‌های ۱۱۰۵۰۰ تا ۱۱۲۵۰۰ برای فروش ثبت‌شده‌اند، خریداری شده و اگر سفارش‌هایی به قیمت بالاتر هم وجود داشته باشد، بخشی از آن‌ها و یا کل آن‌ها خریداری می‌شود.

اگر شخص خریدار بتواند ثبت سفارش را تا جایی انجام دهد که دیگر فروشنده‌ای وجود نداشته باشد، عملاً صف خرید ایجاد کرده است و به اصطلاح رنج مثبت کشیده است و نماد را به سمت صف خرید سوق داده است.

اگر عکس عملیات فوق انجام شود، یعنی فروشنده سهم اقدام به ثبت سفارش‌های فروش با کمترین قیمت مجاز نماید و قیمت سهم را تا رسیدن به صف فروش کم کند، به اصطلاح رنج منفی کشیده است و نماد را به سمت صف فروش سوق داده است.

رنج کشیدن همیشه منجر به ایجاد صف خرید یا صف فروش نمی‌شود و تنها ممکن است منجر به جابجایی قیمت شود.

هدف از رنج کشیدن در بورس

حالتی را تصور کنید که شخصی به مرور زمان حجم بسیار زیادی از سهام یک شرکت را خریده و اکنون به دنبال آن است که بتواند آن را به قیمتی بالا بفروشد. عملاً با رنج مثبت کشیدن، قیمت سهم را بالا برده و پس از تثبیت آن و ایجاد به این ترتیب مشخص است که سهام را در قیمتی بالا می‌فروشد؛ قیمتی که خود عامل بالا رفتن آن بوده است. به این ترتیب می‌تواند سود زیادی از فروش سهام خود کسب کند.

از سوی دیگر، تصور نمایید شخصی با حجم نقدینگی بالا، قصد خرید یک سهم را دارد. با رنج منفی کشیدن و پایین آوردن قیمت سهام و تثبیت آن، خرید خود را در قیمت‌های پایین انجام می‌دهد.

مطابق با قوانین تعریف شده برای معاملات بورس، ارسال سفارش با هدف قیمت‌سازی، تخلف بوده و ممکن است منجر به تذکرات کتبی و مسدودی حساب کاربری شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.