دامنه نوسان 6 درصدی

شرکت بورس تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: براساس بند یک هفتصد و نود و دومین صورتجلسه هیأت مدیره محترم سازمان بورس و اوراق بهادار مورخ 24/01/1401، دامنه نوسان روزانه قیمت در بازار اول ( تابلو اصلی و فرعی) بورس تهران از روز دوشنبه (29 فروردین) مثبت و منفی 6 درصد می شود.

پس از بررسی پیشنهادات بورس اوراق بهادار تهران مستند به ماده 213 دستور العمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و گزارش تحلیلی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس در جهت افزایش کارایی و نقدشوندگی در بازار سرمایه، افزایش یک درصدی دامنه نوسان به صورت متقارن در بازار اول ( تابلو اصلی و فرعی) بورس تهران مقرر شد و به مثبت و منفی 6 درصد افزایش یافت.

شایان ذکر است شرکت فرابورس ایران نیز در این رابطه اعلام کرد: بر اساس بند یک هفتصد و نود و دومین صورتجلسه هیات مدیره سازمان بورس مورخ 24 فروردین امسال، دامنه نوسان روزانه قیمت در تمامی نمادهای مندرج در بازار اول فرابورس نیز از روز دوشنبه همین هفته، به 6 درصد افزایش خواهد یافت.

این تصمیمات به منظور افزایش کارایی و نقدشوندگی در بازار سرمایه گرفته شده و بر این اساس شاهد افزایش یک درصدی دامنه نوسان به صورت متقارن خواهیم بود.

خاطرنشان می شود که پیشنهاد افزایش دامنه نوسان در بازار سرمایه طی ماه های اخیر بارها مطرح شده بود و مسئولان اذعان می کردند که با بهبود بازار این پیشنهاد به مرحله تصمیم گیری در آمده و اجرایی خواهد شد.

این در حالی بود که بخش زیادی از فعالان و کارشناسان بازار سرمایه در همان زمان مخالفت خود را با این پیشنهاد مطرح کرده بودند.

به باور آن ها بازار سرمايه ما شرايط و عمق مناسب برای این کار را ندارد و اگر قرار است تصمیمی برای بهبود کارایی و بالا بردن نقدشوندگی بازار گرفته شود بجای بالا بردن دامنه نوسان، حجم مبنا از میان برداشته شود.

برخی از آن ها معتقد بودند که با حذف حجم مبنا عمده مشکلات بازار سرمایه مرتفع خواهد شد و نقدشوندگی به طور محسوسی افزایش خواهد يافت.

اما در نهایت تصمیم مسئولان سازمان این شد که دامنه نوسان به میزان یک درصد و به صورت متقارن (+ و – )یک درصد افزایش یابد.

 

نکته مهم

شایان ذکر است که “بازار دوم بورس”، “بازار دوم و سوم فرابورس” و “بازار پایه فرابورس” مشمول تغییر دامنه نوسان قیمت نخواهند بود.

از این رو دامنه نوسان در بازارهای مختلف به شرح زیر خواهد بود:

  1. بازار اول بورس (اصلی و فرعی) 6+-%
  2. بازار دوم بورس 5+-%
  3. بازار اول فرابورس 6+-%
  4. بازار دوم فرابورس 5+-%
  5. بازار پایه زرد 3+-%
  6. بازار پایه نارنجی 2+-%
  7. بازار پایه قرمز1+-%

صندوق ها 10+-%

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.