امیدنامه صندوق سرمایه گذاری

تفاوت اساسنامه و امیدنامه چیست؟

ممکن است تشابهات زیادی بین اساسنامه صندوق های سرمایه گذاری مختلف وجود داشته باشد و قوانین مشترکی داشته باشند، اما امیدنامه هر صندوق مخصوص به خودش است و در واقع مکمل اساسنامه است. در امیدنامه جزئیات ذکر می‌شود، مثلا اگر در اساسنامه ارکان صندوق عنوان و هر کدام تعریف شده‌اند و تبصره‌های مربوط به هر رکن نوشته شده باشد، در امیدنامه صندوق آن شخص حقیقی یا حقوقی که مسئولیت رکن را به عهده گرفته معرفی می‌شود. بنابراین معمولا حجم امیدنامه از اساسنامه کمتر است.

لازم است بدانید که مطالعه امیدنامه مهمتر از اساسنامه است و اطلاعاتی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد تا بتوانند آگاهانه‌تر صندوق سرمایه گذاری مناسب خودشان را انتخاب کنند.

 

مواردی که در امیدنامه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری ذکر می‌شود

امیدنامه صندوق اولین چیزی است که یک سرمایه‌گذار باید قبل از سرمایه‌گذاری در صندوق بخواند، بنابراین مهمترین موارد اساسنامه هم به صورت خلاصه و چکیده در آن ذکر می‌شود. مهم‌ترین مواردی که در امیدنامه ذکر می‌شوند به شرح زیر هستند:

  • استراتژی صندوق برای سرمایه‌گذاری وجوه سرمایه‌گذاران. مثلا برخی از صندوق‌ها، استراتژی سرمایه‌گذاری ارزشی را دنبال می‌کنند، برخی سهام رشدی خریداری می‌کنند و برخی دیگر از استراتژی‌های پرریسک‌تری شامل خرید سهام استفاده می‌کنند.
  • هزینه‌هایی که توسط سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود. این موارد شامل کارمزد مدیریت، کارمزد فروش، کارمزد بازخرید برای سهامی که طی دوره‌ای معین به فروش می‌روند و دیگر اطلاعات مرتبط هستند.
  • مهم‌ترین ریسک‌هایی که سرمایه‌گذاران طی سرمایه‌گذاری در صندوق با آن روبه‌رو خواهند شد. برای مثال در امیدنامه یک صندوق جهانی یا بین‌المللی، ریسک ارز، امکان برقراری محدودیت سرمایه توسط شرکت‌ها، خطر جنگ و دیگر ملاحظاتی که ارتباط کمتری با صندوق‌های داخلی دارند، توضیح داده خواهد شد.
  • اینکه صندوق سرمایه‌گذاری از اهرم استفاده می‌کند یا خیر.
  • اسامی مدیرانی که خود در صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند و میزان سرمایه‌گذاری هر کدام.
  • میزان حقوق و دستمزد مدیران برای ارائه خدماتشان.
  • افراد ناظر و صاحبان اصلی صندوق، شامل مؤسساتی که اوراق بهادار را به نمایندگی از سرمایه‌گذاران اصلی به نام خود نگه‌داری می‌کنند.
  • اطلاعاتی در خصوص مدیران صندوق‌ها تا سرمایه‌گذاران بتوانند تشخیص دهند آیا این مدیران تجربه، اعتبار و دانش کافی برای مدیریت وجوه آن‌ها را دارند یا خیر.
  • نرخ گردش پرتفوی که می‌تواند به شما اطلاعاتی در خصوص کارایی مالیاتی صندوق بدهد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.